Niedawne orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego skierowało uwagę opinii publicznej na dwie kwestie związane z Unią Europejską: system wspólnej waluty euro oraz europejski system prawny.
Z uwagą odnotowaliśmy jasne stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 8 maja.
W tym samym duchu, Komisja Europejska podtrzymuje trzy podstawowe zasady: że polityka pieniężna Unii należy do jej wyłącznych kompetencji, że prawo Unii ma pierwszeństwo przed prawem krajowym oraz że orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich sądów krajowych.
Ostatnie słowo w sprawie prawa UE zawsze jest wypowiadane w Luksemburgu. Nigdzie indziej.
Zadaniem Komisji Europejskiej jest zagwarantowanie prawidłowego funkcjonowania systemu waluty euro i systemu prawnego Unii.
Obecnie dokonujemy szczegółowej analizy orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Przyjrzymy się ewentualnym kolejnym działaniom, które mogą obejmować możliwość wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.
Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, której należy zawsze przestrzegać i bronić. To właśnie nas łączy. O to właśnie walczymy.