Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Chcą przepłynąć kajakiem całą Zielawę. Można dołączyć

Termin wydarzenia: 27 czerwca 2020
, godz. 05:00
27 czerwca grupa śmiałków zamierza przepłynąć kajakiem liczącą 68 km rzekę Zielawę. Kajakarze wystartują o świcie z miejscowości Mosty w gminie Podedwórze skąd wypływa rzeka i będą chcieli dopłynąć aż do ujścia - rzeki Krzny.

– Wyprawa nie będzie należała do łatwych. Będziemy zmagać się nie tylko z czasem, ale i z wszelkimi trudnościami naturalnymi. Zaliczamy do nich zatory, bujną roślinność, powalone drzewa przez które będziemy robić tzw. przenoski. Ponadto do ominięcia są tamy. Zakładamy, że w 18 godzin pokonamy tę rzekę. Aktualnie opracowałem plan logistyczny tego przedsięwzięcia łącznie z kucharzem na trasie – tłumaczy Łukasz Węda, organizator spływu. 

Jeżeli ktoś czuje się na siłach to można jeszcze dołączyć. Szczegółowe informacje na fb na profilu KajakiStudzianka lub 501 266 672 u Łukasza Wędy pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

Na Zielawie pływa się trudniej niż na Krznie czy Bugu. Rzeka ta zupełnie inaczej wygląda z koryta. Dostrzega się bogatą roślinność i liczne na niej mostki. Najbardziej malowniczy, to ten w Dubicy koło Wisznic, gdzie płynąc kajakiem można odnieść wrażenie, że jest się w obrazie Claude Moneta „Japoński mostek w Giverny”. W rzeczywistości jest trochę większy niż na płótnie francuskiego impresjonisty.

Zielawa stanowi prawy dopływ Krzny o długości 68 km i powierzchni dorzecza 1226 km². Wypływa ze sztucznego jeziora Mosty pod wsią Mosty. Płynie w kierunku północno-wschodnim. Przepływa przez miejscowości: Hołowno, Podedwórze, Horodyszcze, Wisznice, Dubicę, Bordziłówkę, Rossosz, Szelest, Łomazy, Studziankę, Ortel Królewski, Perkowice i wpada do Krzny pod wsią Woskrzenice Duże. Jej główne dopływy to: Krynica, Lutnia, Żarnica, Grabarka i Mulawa.

tekst / zdjęcia: Łukasz Węda

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama