Za zgodą stacji sanitarno-epidemiologicznej lubelska Służba Celno-Skarbowa przekazała go do:
– Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie – 1420 litrów,
– Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim – 700 litrów,
– Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łukowie – 423 litry,
– Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Parczewie – 375 litrów.
Alkohol nie nadaje się do spożycia, ale skutecznie sprawdza się jako środek do dezynfekcji powierzchni, pomieszczeń czy też pojazdów wymagających odkażania.
Od kwietnia br., w ramach walki z pandemią, lubelska Krajowa Administracja Skarbowa przekazała na cele dezynfekcji już ponad 7,6 tys. litrów spirytusu szesnastu różnym podmiotom w województwie. Trafiał on głównie o szpitali, zakładów opieki zdrowotnej oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych, m.in. w Lublinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Parczewie, Łukowie, Hrubieszowie.
Poza placówkami medycznymi, alkohol od lubelskiej Służby Celno-Skarbowej otrzymywały także inne służby mundurowe, czynnie zaangażowane w walkę z pandemią, w tym policja, żandarmeria wojskowa oraz Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.
W najbliższym czasie do kolejnych placówek trafi kolejne 9 tys. litrów alkoholu. W walkę z epidemią lubelska Krajowa Administracja Skarbowa angażuje się na wielu płaszczyznach – chronimy strategiczny odcinek granicy Unii Europejskiej, dbamy o to, by do odbiorców na czas docierały odprawiane na granicy towary, w czasie wolnym od pracy szyjemy maseczki, priorytetowo odprawiamy docierające do Polski środki ochrony indywidualnej, a obecnie mamy możliwość przekazywania zatrzymanego alkoholu bez polskich znaków akcyzy, by służył w słusznej sprawie.
tekst i zdjęcia: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie