Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Koronawirus sprzyja e-oszustom

Platformy internetowe pozytywnie reagują na wezwanie Komisji Europejskiej do ochrony konsumentów i powstrzymania oszustw wykorzystujących pandemię. - Tylko razem możemy skutecznie zablokować kanały używane przez oszustów w celu wykorzystania obaw konsumentów spowodowanych koronawirusem – powiedział komisarz Didier Reyders.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła odpowiedzi platform internetowych Allegro, Amazon, AliExpress, Bing, CDiscount, Ebay, Facebook, Google, Rakuten, Wish i Yahoo, aby podjąć kroki w celu powstrzymania oszustw internetowych promujących fałszywe produkty przeciwko koronawirusowi (maski na twarz, rękawiczki, środki dezynfekujące). Wszyscy wykazali duże zaangażowanie i pozytywnie odpowiedzieli na wezwanie Komisji – nie tylko stworzyli specjalne kanały komunikacji w celu zacieśnienia współpracy z krajowymi organami ds. konsumentów, ale także szczegółowo opisali środki podjęte w celu wyeliminowania oszustw konsumenckich.

23 marca KE zaalarmowała platformy cyfrowe o najczęstszych oszustwach konsumenckich związanych z kryzysem koronawirusa. Wiceprzewodnicząca Věra Jourová przypomniała również obowiązki wobec konsumentów podczas jej rozmowy z głównymi platformami 27 marca. Jest to część szerszych działań UE mających na celu pomoc platformom i innym podmiotom cyfrowym w zwiększeniu odpowiedzialności i zwalczaniu dezinformacji związanej z koronawirusem oraz oszustw konsumenckich.

Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości, powiedział: – Z zadowoleniem przyjmuję szybką reakcję platform, mediów społecznościowych, rynków i wyszukiwarek na wezwanie do zbudowania silnego sojuszu z organami nadzoru konsumentów w UE. Tylko razem możemy skutecznie zablokować kanały używane przez oszustów w celu wykorzystania obaw konsumentów spowodowanych pandemią. Cieszę się, że podjęto zdecydowane działania i oczekuję, że będą konsekwentnie stosowane. Wzywam wszystkich operatorów do utrzymania ich do czasu zakończenia kryzysu.

Środki przyjęte przez platformy cyfrowe pomagają proaktywnie eliminować wprowadzające w błąd reklamy i „cudowne produkty” o niepodpartym dowodami naukowymi działaniu. Wzmocnione jest również monitorowanie treści – zarówno automatyczne jak przez administratorów. Niektóre platformy tymczasowo zakazały sprzedaży lub reklamy określonych produktów, takich jak maski lub środki dezynfekujące. Wprowadzane są szczegółowe kontrole podwyżek cen i promocji.

Na początku kwietnia Komisja udzieliła również porad konsumentom i handlowcom, aby uniknąć wprowadzających w błąd praktyk związanych z pandemią koronawirusa. Zalecenia te są dostępne we wszystkich językach UE i można je znaleźć na stronie głównej platformy ODR oraz w krajowych europejskich centrach konsumenckich (ECC).

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama