Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Koronawirus: trwa repatriacja obywateli UE

W ciągu najbliższych dni planowanych jest prawie sto lotów współfinansowanych przez Unię Europejską, aby sprowadzić do domów obywateli, których pandemia zastała poza wspólnotą. Do tej pory unijny Mechanizm Ochrony Ludności ułatwił repatriację 4384 obywateli UE do Europy m.in. z Chin, Japonii, USA, Maroka, Tunezji, Wietnamu, Filipin, Egiptu, Dominikany, Kolumbii, Haiti i Malezji.

Unia Europejska kontynuuje działania na wszystkich frontach, aby pomagać obywatelom Europy na całym świecie, którzy są dotknięci ograniczeniami w podróżach z powodu pandemii koronawirusa. Delegatury UE na całym świecie oraz konsularna grupa zadaniowa Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych wraz z Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego w Brukseli pracują przez całą dobę, aby pomóc państwom członkowskim: docierać do państw trzecich, organizować loty repatriacyjne, zapewnianiać prawa do lądowania i dostęp do przestrzeni powietrznej , a także w razie potrzeby dostęp tranzytowy i przedłużanie wiz.

Od początku epidemii około 250 000 osób zostało przewiezionych z powrotem do Europy dzięki lotom zorganizowanym przez państwa członkowskie. Ponadto unijny mechanizm ochrony ludności ułatwił repatriację 4 384 obywateli UE do Europy z Chin, Japonii, USA, Maroka, Tunezji, Wietnamu, Filipin, Egiptu, Dominikany, Kolumbii, Kostaryki, Panamy, Kuby, Hondurasu , Meksyku, Cabo Verde, Gruzji, Gambii, Senegalu, Haiti i Malezji. Zjednoczone Królestwo w okresie przejściowym, a także sześć uczestniczących państw (Islandia, Norwegia, Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna i Turcja) również korzystają ze wsparcia mechanizmu w transporcie swoich obywateli do domu.

W ciągu najbliższych dni planowanych jest prawie 100 lotów. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie budżetu UE o 45 milionów euro, aby wspomóc wysiłki repatriacyjne. W ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności i w oparciu o zasadę solidarności, Komisja ponosi koszty lotów repatriacyjnych przewożących obywateli więcej niż jednego państwa członkowskiego. Zarówno wysoka przedstawiciel / wiceprzewodnicząca Josep Borrell, jak i komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič, wraz z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych i Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego, pracują nad wsparciem szybkiego powrotu obywateli UE z krajów trzecich.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama