Inicjatorką jej powstania latem 1969 r. była życzliwa kulturze nauczycielka Janina Nowicka. Nie tylko zorganizowała pierwszy skład, ale udzieliła mu wielu cennych rad w doborze repertuaru. Pochodził on od najstarszych członków rodzin, sąsiadek i znajomych. Na starcie zespół miał tylko dobre chęci. Brakowało mu strojów, lokalu do prób i repertuaru, z którym można by się było pokazywać publicznie. Zwyciężył zapał. Członkinie nowej formacji spotykały się w domach (najczęściej u Krystyny Bielińskiej).
Były konsekwentne w działaniu i skutecznie poszerzały znajomość kultury ludowej. Pierwszy sukces odniosły w 1987 roku, zdobywając drugie miejsce w wojewódzkim przeglądzie kapel i śpiewaków ludowych. Ten wynik poprawiały wielokrotnie na przeglądach powiatowych i wojewódzkich. Nie ograniczały się tylko do pieśni ludowych. W 1998 roku zdobyły trzecia nagrodę na wojewódzkim przeglądzie teatrów obrzędowych. Widowiska teatralne stanowiły odskocznię od repertuaru śpiewaczego, który zdominował dokonania Pawłowianek.
Udzielały się one też w rozmaitych konkursach rękodzielniczych i wiciu wieńców dożynkowych. Ośmiokrotnie wieniec dożynkowy z Pawłowa Nowego zdobywał czołowe lokaty na dożynkach powiatu bialskiego. Śpiewaczki z Pawłowa pokazywały się też za granicą. Dokładnie na Białorusi (2010 i2011) – festiwal Kultura bez granic. Sześć lat temu zespół uzyskał nagrodę starosty bialskiego za osiągnięcia artystyczne. Powtórzono ja w tym roku podczas Powiatowego Dnia Działacza Kultury.
Podczas jubileuszu 50 – lecia, fetowanego jesienią ubiegłego roku, roku Pawłowianki obsypane zostały deszczem nagród i wyróżnień. Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wręczył im list gratulacyjny wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. Wicemarszałek województwa Dariusz Stefaniuk przekazał jubilatkom okolicznościowy grawerton marszałka i nagrodę kulturalna województwa (w postaci wymarzonego przez zespół rzutnika). Wójt gminy Leszek Chwedczuk ufundował zespołowi dyplom gratulacyjny i upominki dla każdej członkini w postaci zestawu sztućców. Z gratulacjami i efektownym dyplomem wystąpili też: Andrzej Sar główny specjalista Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Romuald Murawski, wójt gminy Konstantynów kiedyś mieszkanie Pawłowa Nowego.
Pawłowianki skorzystały z okazji by pokazać się z dobrej strony licznie zgromadzonemu audytorium. Obecny skład zespołu liczy 14 osób. Zaledwie jedna śpiewa od początku istnienia, inne nieco krócej. Oto one: Danuta Gryglas kierownik grupy (16 lat stażu), Krystyna Bielińska (51 lat), Genowefa Rytel (46 lat), Agnieszka Michaluk i Alina Chilkiewicz (36 lat), Irena Hryciuk (13 lat), Krystyna Misiejuk (11 lat), Anna Chwedoruk (5 lat), oraz Edyta Pisaruk, Danuta Panasiuk, Zofia Mamruk i Monika Ksiniewicz, śpiewające od dwóch lat. Grupę wspomagają muzycznie akordeonista Jarosław Nitychoruk i grający na bębenku instruktor Piotr Kulicki.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Istvan Grabowski
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki