Reklama

Reklama

Reklama video

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Rozśpiewane Pawłowianki

Trzeba być nie lada entuzjastkami melodii ludowych, aby przez pół wieku trwać w postanowieniu uczestnictwa w licznych występach na scenach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Pawłowiankom udało się to doskonale, jakkolwiek skład grupy ulegał wielokrotnym korektom.

Inicjatorką jej powstania latem 1969 r. była życzliwa kulturze nauczycielka Janina Nowicka. Nie tylko zorganizowała pierwszy skład, ale udzieliła mu wielu cennych rad w doborze repertuaru. Pochodził on od najstarszych członków rodzin, sąsiadek i znajomych. Na starcie zespół miał tylko dobre chęci. Brakowało mu strojów, lokalu do prób i repertuaru, z którym można by się było pokazywać publicznie. Zwyciężył zapał. Członkinie nowej formacji spotykały się w domach (najczęściej u Krystyny Bielińskiej).

Były konsekwentne w działaniu i skutecznie poszerzały znajomość kultury ludowej. Pierwszy sukces odniosły w 1987 roku, zdobywając drugie miejsce w wojewódzkim przeglądzie kapel i śpiewaków ludowych. Ten wynik poprawiały wielokrotnie na przeglądach powiatowych i wojewódzkich. Nie ograniczały się tylko do pieśni ludowych. W 1998 roku zdobyły trzecia nagrodę na wojewódzkim przeglądzie teatrów obrzędowych. Widowiska teatralne stanowiły odskocznię od repertuaru śpiewaczego, który zdominował dokonania Pawłowianek.

Udzielały się one też w rozmaitych konkursach rękodzielniczych i wiciu wieńców dożynkowych. Ośmiokrotnie wieniec dożynkowy z Pawłowa Nowego zdobywał czołowe lokaty na dożynkach powiatu bialskiego. Śpiewaczki z Pawłowa pokazywały się też za granicą. Dokładnie na Białorusi (2010 i2011) – festiwal Kultura bez granic. Sześć lat temu zespół uzyskał nagrodę starosty bialskiego za osiągnięcia artystyczne. Powtórzono ja w tym roku podczas Powiatowego Dnia Działacza Kultury.

Podczas jubileuszu 50 – lecia, fetowanego jesienią ubiegłego roku, roku Pawłowianki obsypane zostały deszczem nagród i wyróżnień. Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wręczył im list gratulacyjny wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. Wicemarszałek województwa Dariusz Stefaniuk przekazał jubilatkom okolicznościowy grawerton marszałka i nagrodę kulturalna województwa (w postaci wymarzonego przez zespół rzutnika). Wójt gminy Leszek Chwedczuk ufundował zespołowi dyplom gratulacyjny i upominki dla każdej członkini w postaci zestawu sztućców. Z gratulacjami i efektownym dyplomem wystąpili też: Andrzej Sar główny specjalista Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Romuald Murawski, wójt gminy Konstantynów kiedyś mieszkanie Pawłowa Nowego.

Pawłowianki skorzystały z okazji by pokazać się z dobrej strony licznie zgromadzonemu audytorium. Obecny skład zespołu liczy 14 osób. Zaledwie jedna śpiewa od początku istnienia, inne nieco krócej. Oto one: Danuta Gryglas kierownik grupy (16 lat stażu), Krystyna Bielińska (51 lat), Genowefa Rytel (46 lat), Agnieszka Michaluk i Alina Chilkiewicz (36 lat), Irena Hryciuk (13 lat), Krystyna Misiejuk (11 lat), Anna Chwedoruk (5 lat), oraz Edyta Pisaruk, Danuta Panasiuk, Zofia Mamruk i Monika Ksiniewicz, śpiewające od dwóch lat. Grupę wspomagają muzycznie akordeonista Jarosław Nitychoruk i grający na bębenku instruktor Piotr Kulicki.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Istvan Grabowski
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama