Firmy zaoferowały producentom praktyczne i techniczne porady, aby szybciej zwiększyć produkcję. Wszyscy podkreślili potrzebę zapewnienia otwartości łańcuchów dostaw i kanałów handlowych, aby zapewnić ciągłą dostępność komponentów niezbędnych do produkcji respiratorów. Większość firm wyraziła poparcie dla zwiększenia produkcji przez obecnych producentów, zamiast przekształcać linie produkcyjne np. motoryzacyjne lub lotnicze, co byłoby czasochłonne i niekoniecznie skuteczne.
Firmy z zadowoleniem przyjęły zamiar opóźnienia o rok wejścia w życie rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych i podkreśliły potrzebę koordynacji na szczeblu europejskim. Przewodnicząca Ursula von der Leyen wyjaśniła, jakie działania podejmuje UE w celu utrzymania otwartych granic dla handlu towarami i zharmonizowania norm. Wyszczególniła także inne inicjatywy podjęte przez Komisję w celu ułatwienia wprowadzania na rynek respiratorów w Europie.
Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała: – Jestem pod wrażeniem zaangażowania przemysłu europejskiego w dostarczanie produktów potrzebnych w tej trudnej sytuacji. Doprowadziło to kilka firm do zmiany kierunku działalności na produkcję sprzętu ochronnego i respiratorów. Komisja ułatwia to albo za pośrednictwem swoich uprawnień, albo poprzez współpracę z państwami członkowskimi. Tylko poprzez współpracę będziemy mogli stawić czoła temu kryzysowi.
Komisarz Thierry Breton wyraził gotowość do skontaktowania się z przedstawicielami branż w przyszłości w celu omówienia konkretnych problemów przed którymi stoi przemysł.