Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Inwestycje okiem fotoreportera

Jarek Domański, fotograf, na co dzień spotkać go możemy w Fotosie przy ulicy Ciasnej w Białej Podlaskiej. Ale to, że pracuje głównie stacjonarnie nie przeszkadza mu w podróżach po Białej Podlaskiej. Próbował już nie raz swoich sił fotoreporterskich poświęcając czas i umiejętności na fotografowanie zabytków, historii, ludzi, szczególnie pasjonat koni janowskich (jeszcze w czasach gdy konie w Janowie Podlaskim na prawdę były) jednym słowem prawdziwy artysta fotograf - ma oko na wszystkich i wszystko. Dziś jego zdjęcia i refleksje dotycząca inwestycji - tematu trudnego - zobaczmy gdzie był i co myśli o realizowanych w Białej Podlaskiej przedsięwzięciach.

Budowany wiadukt czy też jak inni nazywają tunel, ma zastąpić ruch drogowy przez przejazd kolejowy przy ul. Lubelskiej. Inwestycja jest prowadzona w ramach modernizacji linii kolejowej E-20 na odcinku Biała Podlaska – Terespol. Zwiększający się ruch pojazdów w kierunku centrum miasta i wyjazdowym w kierunku południowym wymagał podjęcia poważnych zmian na mapie ulic Białej Podlaskiej. Wiele zrobiono w tym kierunku ale budowa przepustu drogowego pod torami trwa już ponad dwa lata i przebiega bardzo powoli. W jej trakcie, roboty ziemne były przerwane na kilka miesięcy. Zakres prac do ukończenia budowy pozostał jeszcze duży także trudno z cała pewnością określić termin oddania w użytkowanie wiaduktu.

Tymczasowe rozwiązanie skrzyżowania na wzór ronda, ulic Łomaskiej z Sidorską, bardzo pomogło w osiągnięciu płynnego ruchu kołowego w tym miejscu. Jego znaczenie zwiększy się kiedy czasowo zostanie wstrzymany ruch pojazdów przez przejazd kolejowy na ul. Lubelskiej, co związane będzie z przyłączaniem dróg pod nowo wybudowanym wiaduktem kolejowym. Do czasu wznowienia ruchu, wspomniane rondo będzie newralgicznym punktem drogowym a także zostanie poddana próbie jego funkcjonalność. Często zamykany przejazd kolejowy przy ulicy Łomaskiej dodatkowo spowolni ruch pojazdów na tym odcinku. Zapewne przez jakiś czas będziemy się mogli spodziewać w tych miejscach utrudnień w ruchu kołowym w kierunku centrum miasta i wyjeździe w kierunku południowym.

Z inwestycją budowy Galerii Handlowej „Karuzela” łączy się wiele zmian w okolicznej infrastrukturze. Planuje się realizację nowych projektów w przebiegu ulic oraz pasa ruchu drogowego i innych rozwiązań dla ludności zwiększający komfort ich życia. Wola – to najstarsza dzielnica mieszkalno – przemysłowa Białej Podlaskiej przez długi okres, pozostawała w zapomnieniu dlatego też nowoczesne propozycje spowodują pozytywne zmiany wizerunkowe tej części miasta. Wstrzymana budowa, wspomnianej galerii, stwarza jednak duże opóźnienia w postępach zaplanowanych prac a co się z tym wiąże, spiętrzanie się problemów komunikacyjnych.

Przebudowa stadionu miejskiego w Białej Podlaskiej to kolejna inwestycja, długo oczekiwana przez mieszkańców i środowiska sportowe. Pierwsze prace zostały rozpoczęte jeszcze przez poprzedniego włodarza miasta ale szybko też je przerwano w wyniku nierzetelności wykonawcy. Konsultacje i wypracowanie nowej koncepcji stadionu zajęło kilka miesięcy i choć wznowiono roboty budowlane to termin ukończenia, tak ważnej wizerunkowo dla miasta inwestycji trudno jest jednoznacznie określić. Rozpoczęte prace ziemne przy przebudowie płyty boiska na stadionie miejskim, pokazuje stan zaawansowania realizacji inwestycji. Etap montażu instalacji ogrzewania murawy to dopiero początek wieloetapowego procesu wznoszenia budowli.

Remont chodnika dla pieszych i budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Łomaskiej na odcinku od zjazdu do WOD-KAN-u do mostu na rzece Krzna, to niewielki fragment rozpoczętej najnowszej inwestycji władz miasta, mający na celu stworzenie przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej dla jego mieszkańców. Prace będą przeprowadzane w ramach projektu pn. „Wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny Krzny do celów edukacyjnych i przyrodniczych”. Główne roboty budowlane i adaptacyjne, będą odbywać się na terenach tzw. „małpiego gaju” i dotyczy wybudowanie parku edukacyjnego a w nim m.in. ścieżek wśród drzew, małej architektury czy ścianek wspinaczkowych.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Jarek Domański
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

4 Responses

  1. I znowu autor artykułu wprowadza w błąd budowa wiaduktu nie trwa ponad 2 lata a niespełna półtora roku rozpoczęła się w październiku 2018 następnie dlaczego nie wspomniał o tym ze budowa handlowej galerii Karuzela zostanie wznowiona po korzystnym dla inwestora wyroku NSA ale nie dziwota że pomija się takie rzeczy skoro otrzymuje się dotacje z UM

    1. Ma Pan/Pani rację, realizacja zaplanowanego wiaduktu trwa 1,5 roku lub niespełna 2 lata, dziękuję za uważne czytanie artykułu i przepraszam za nieścisłość. W moim artykule o trwających inwestycjach miejskich w części dot. Galerii Karuzela nie uważałem za stosowne wspominanie o wyroku NSA gdyż to nie jest tekst o przedsięwzięciu inwestora i jego problemach budowlanych a o znaczeniu tej inwestycji dla najbliższej okolicy. Uzyskanie pozytywnego werdyktu sądu nie przesądza tym samym o kontynuacji budowy i szybkich zmian. Dziwi mnie jednak jak szybko i łatwo a tym samym bardzo błędnie, wyciąga Pan/Pani wnioski na podstawie uwag co do mojego artykułu. Pozdrawiam Autor.

  2. Nie lubilem pisiorskiego prezydenta. Ale ten lody kreci ze szkodnikiem paczoskim. I jeszcze sie tego wyrzeka myslac ze ktos w to wierzy, szkodza wspolnie miastu i z zalem mowie ze na wlasne zyczenie znowu bedziemy mieli pisiorskiego prezydenta. A tekst jak najbardziej ocenzurowany wedle upodobac pseudobiznesmenow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama