1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej po pokazowym procesie zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Dzień ten obchodzony jest jako dzień „Żołnierzy Wyklętych”.
Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce. Uważam, że to jest najważniejsza i najbardziej cenna rzecz jaką żołnierze wyklęci nam dali, czyli wolność, którą cieszymy się w XXI wieku. – wprowadził w historyczne zagadnienia wydarzenia Arkadiusz Stefaniuk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich, który już po raz trzeci jest gospodarzem imprezy – Chcemy uczcić ich straszną śmierć. Walczyli z naszą socjalistyczną władzą, która została Polsce narzucona po II Wojnie Światowej.
Dystans honorowy biegu to 1963 metry,
ponieważ w 1963 roku zginął w walce ostatni Żołnierz Niezłomny – Józef Frańczak ps. Lalek.
Nad bezpieczeństwem uczestników biegu czuwała Straż Miejska, Policja oraz ratownicy z jednostki Pogotowia Ratunkowego i Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim, którzy zadbali również o gorrący posiłek ku pokrzepieniu ciała. Międzyrzecki bieg był częścią składową uroczystości na terenie całego Powiatu Bialskiego, którego władze są inicjatorem i głównym ich organizatorem.
Jak widać każdy kto czuje patriotyzm w sercu angażuje się w organizację i potrzebę uczczenia żołnierzy, którzy za naszą Ojczyznę zginęli. Pół do 12tej sto pięćdziesiąt osób było już zapisanych i dalej byli chętni. Nie tylko mieszkańcy miasta. – opowiada współorganizator VII Biegu Tropem Wilczym Mariusz Matysiak, prezes zarządu Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów i Miłośników Broni – Po zawodach zaprosiłem wszystkich uczestników na rodzinne zawody w strzelectwie pneumatycznym. Ta strzelnica jest otwarta dla każdego. Siedem dni w tygodniu możemy prowadzić zajęcia. Mamy licencjonowanych instruktorów, którzy charytatywnie angażują młodzież w duchu patriotycznym. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy by chcieli do takiej współpracy przystąpić. Kontaktowy numer telefonu: 605 591 026.