Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Plan Budowy Dróg na lata 2020-2023 (film) (galeria)

- Plan Budowy Dróg to efekt realizacji złożonej przeze mnie obietnicy wyborczej. Podczas spotkań z mieszkańcami miasta w czasie kampanii wyborczej oczekiwali oni powstania Białej Księgi Budowy Dróg w Białej Podlaskiej. - mówił w pierwszych swoich słowach podczas konferencji prasowej prezydent Michał Litwiniuk. Oto które i na jakiej długości ulice zostaną wybudowane w Białej Podlaskiej w latach 2020 - 2023.

film: Plan budowy dróg w Białej Podlaskiej do 2023 roku

Tym samy zaprezentowano Plan budowy dróg i ulic na lata 2020 – 2020. Znalazło się wśród nich 6 ulic w układzie podstawowym i 17 ulic w układzie uzupełniającym. Rada Miasta zobowiązała się jednocześnie podczas konstrukcji przyszłych budżetów miasta do wygospodarowania nie mniej jak po 3 miliony złotych rocznie na realizację Planu w układzie uzupełniającym.

Do tej pory wyglądało to tak, że podczas bieżącej konstrukcji każdego z rocznych budżetów, Rada Miasta i Prezydent wpisywali w roczny plan te ulice które udało się wspólnie uzgodnić aby wpisać w realizację danego roku. Prawdą jest też, jak w każdym samorządzie w Polsce, że skala potrzeb przerasta pomimo najlepszego zaangażowania skale możliwości realizacyjnych budżetów samorządów. Prezydent Michał Litwiniuk zaproponował, aby w sposób czytelny i uzgodniony w szerokich konsultacjach przyjąć plan budowy dróg na całą obecną kadencję. Dało to pełny pogląd na możliwości i najpilniejsze potrzeby związane z infrastruktura drogową w Białej Podlaskiej.

W Białej Podlaskiej już drugi rok trwa wielka ofensywa inwestycyjna. Korzystają na tym też miejskie ulice i drogi tranzytowe. W realizacji jest II etap przebudowy ulicy Warszawskiej. III etap przebudowy, na odcinku mniej więcej od siedziby spółki gazowniczej do skrzyżowania z obwodnicą został w formie projektu wraz z załącznikami złożony jako aplikacja na dofinansowanie rządowe w latach 2020/2021. Trwa budowa tunelu i dojazdu do tunelu pod linią kolejową w ulicy Witoroskiej/Lubelskiej. Powstało tymczasowe rondo na skrzyżowaniu Łomaskiej i Kolejowej. Trwa budowa rond na skrzyżowaniach ulic Terebelskiej i Obwodnicy oraz Alei Solidarności i ul. Białka.

W Planie Budowy Dróg układu uzupełniającego – lokalnego znalazły się:
rok 2020: ul. Nartowskiego, Lisia, Furmana i Sobolowa.
rok 2021: ul. Damrosza, Na Skarpie, Kleberga i Czecha.
rok 2022: ul. Jastrzębia, Sikorskiego, Rakowa, Morelowa, Zawiszy Czarnego, łącznik pomiędzy ul. Sielczyk a ul. Zagrodową.
rok 2023: ul. Madler, Chłopickiego, Sarnia.
Łączny koszt zaplanowanych inwestycji w ulice uzupełniające to 12 mln 535 tys zł.

Na lata 2020 – 2023 zaplanowano też inwestycje w budowę dróg w układzie podstawowym, i są to:
1. ulica Sidorska – przebudowa – odcinek 2455 metrów,
2. ulica Akademicka – remont – odcinek 1550 metrów,
3. ulica Podmiejska – przebudowa – odcinek 950 metrów,
4. ulica Armii Krajowej – budowa – odcinek 1000 metrów,
5. ulica Warszawska – przebudowa – odcinek 2550 metrów,
6. ulica Kościuszki – przebudowa – odcinek 500 metrów.
Łączny koszt inwestycji w tej kategorii dróg to 56 mln zł.

Warto zauważyć, że poprzednia ekipa konstruując projekt budżetu na rok 2019 nie zaplanowała żadnych środków na budowę ulic lokalnych. Prezydent Michał Litwiniuk wraz z nową Radą Miasta po przebudowie budżetu i rezygnacji z kosztownej i nie ekonomicznej budowy stadionu w wersji jaka powstawała za ekipy poprzedników, zdołali wygospodarować 5 milionów złotych na inwestycje drogowe. Efektem jest powstanie i przebudowa jeszcze w roku minionym ulic: Tańskiego, Głowackiego, Karłowicza i Witosa.

Potrzeby nadal większe niż możliwości
Z zaprezentowanych podczas konferencji materiałów wynika, że pomimo ambitnych planów i zabezpieczenia i tak nie małych środków na realizację zadań drogowych w Białej Podlaskiej to potrzeby w sferze budowy i modernizacji dróg są tak ogromne, że trudno będzie je zaspokoić szybko i każdemu.

150 milionów złotych to szacowany koszt remontów i przebudowy dróg w układzie podstawowym które na dziś są już pilne i wymagane na łącznym odcinku 35,5 km. Kolejne 130 milionów złotych to koszt podobnych zadań na łącznej długości 12,3 km ulic w układzie uzupełniającym.

[foogallery id=”196605″]

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama