W konferencji wzięli udział także członkowie powołanej przez prezydenta Michała Litwiniuka Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych: Prezes Anna Chwałek (Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach „Wspólny Świat”), Krystyna Litwniuk (Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Prosta”), Krzysztof Sikora w zs. Grażyny Sikora (Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Nadbużański Oddział PTSR) oraz Barbara Gromadzka (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).
– Zobowiązałem się w tej kadencji do powołania przedstawiciela prezydenta miasta Biała Podlaska do spraw osób z niepełnosprawnościami. Pan Paweł Iwaniuk jest bardzo aktywnym społecznikiem. Mimo, że sam zmaga się z niepełnosprawnością, jest bardzo aktywną osobą, radzącą sobie nie tylko we własnym zakresie, ale również wspierającym innych aktywistą – powiedział na konferencji prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.
– Mam poczucie, że o ile miasto Biała Podlaska ma możliwość zrobienia wielu rzeczy dla osób niepełnosprawnych, to sama społeczność osób niepełnosprawnych może być również bardzo aktywna w działaniach na rzecz jej członków poprzez wzajemną współpracę, wymianę doświadczeń. Ja jako przedstawiciel prezydenta będę starał się integrować tą naszą społeczność – zapewnia powołany przedstawiciel ds. osób niepełnosprawnych Paweł Iwaniuk.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=iVb7rjfnv0M[/embedyt]
Do zadań przedstawiciela należeć będzie m.in.:
1. Planowanie, koordynowanie, wspieranie oraz realizacja celów operacyjnych podejmowanych na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami zawartych w Programie Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2019-2025 „Biała Podlaska – miasto bez barier”.
2. Inicjowanie i opracowywanie innych programów dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami przy współpracy Urzędu Miasta Biała Podlaska, jednostek organizacyjnych Miasta oraz innych instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się sprawami osób z niepełnosprawnościami.
3. Współpraca z Miejską Społeczną Radą do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
4. Przedstawianie Prezydentowi Miasta propozycji rozwiązań dotyczących dostosowania budynków, przestrzeni i komunikacji publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
5. Inicjowanie, koordynowanie i nadzór nad działaniami w zakresie organizowanych kampanii społecznych, konferencji na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.
6. Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej z przedstawicielami administracji rządowej, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi w zakresie problematyki dotyczącej środowiska osób z niepełnosprawnościami.
7. Promowanie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami.
8. Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dotyczących osób z niepełnosprawnościami.
9. Edukacja społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży szkolnej na temat niepełnosprawności i pokonywania barier.
10.Tworzenie systemu społecznego mentoringu dla osób z niepełnosprawnościami.
11.Udział w rozwiązywaniu społecznych problemów mieszkańców z niepełnosprawnościami zgłaszanych do jednostki.
12.Analizowanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami w zakresie:
a) poprawy infrastruktury przestrzennej i komunikacyjnej Miasta,
b) możliwości i łatwości dostępu do obiektów użyteczności publicznej,
c) pomocy w życiu społecznym i zawodowym osób z niepełnosprawnościami (zgodnie z ich oczekiwaniami, kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami),
d) zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami,
e) rehabilitacji i udzielania informacji o ulgach i uprawnieniach osób z niepełnosprawnościami,
f) wolontariatu i asystentury na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
g) promowania osiągnięć w nauce, kulturze i w sporcie osób z niepełnosprawnościami.
Dyżury Pełnomocnik przyjmuje w Urzędzie Miasta, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 3, w czwartki i piątki, w godzinach od 12:00 do 17:00, w pokoju nr 22 na parterze. Wejście od ulicy Pocztowej. Nr tel. do przedstawiciela: 721 939 000
***
Biogram
Paweł Grzegorz Iwaniuk urodził się w 1986 roku, w Białej Podlaskiej. Jest osobą z niepełnosprawnością i porusza się przy pomocy wózka. Z wykształcenia jest pedagogiem. W 2008 roku ukończył Państwową Szkołę Wyższą im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Przez 13 lat był zawodowo związany z mediami lokalnymi i krajowymi. Od wielu lat działa społecznie na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz kultury w naszym mieście. W 2019 roku jako przewodniczący zespołu zadaniowego uczestniczył w przygotowaniu miejskiego “Programu Działań Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami”. Zainicjował również akcję pisania maili przez mieszkańców z niepełnosprawnościami, skierowanych do bialskich radnych, z prośbą o zwiększenie funduszy na likwidację barier architektonicznych przy podziale środków PFRON. W latach 2014-2019 prezes stowarzyszenia “Biały Kruk”, w ramach którego zorganizował 3 edycje Bialskich Dni Fantastyki oraz liczne mniejsze spotkania i prelekcje.
materiał: Biała Podlaska miasto
tekst / zdjęcie: UM w Białej Podlaskiej / Gwalbert Krzewicki
film: Małgorzata Mieńko
Jedna odpowiedź
Chcę sprostować,członkiem jest Krystyna Litwiniuk,a nie Iwaniuk jak podano.