Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Sosnówka: Muzeum Kraszewskiego – perła w koronie Powiatu Bialskiego (galeria)

- Perła w koronie Powiatu Bialskiego nabiera blasku. Działania podejmowane przez dyrekcję jak i Powiat Bialski przynoszą efekty. - mówił starosta Mariusz Filipiuk wczoraj, w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, gm. Sosnówka. Wczoraj właśnie, 8 listopada, oficjalnie zakończono i podsumowano wart około 830 tys złotych projekt renowacji Dworu Kraszewskich. A to nie koniec niespodzianek!

Krzysztof Bruczuk, dyrektor Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie.
– Podsumowujemy w dniu dzisiejszym projekt pod nazwą „Renowacja Zabytkowego Dworu Kraszewskich w Romanowie”. To projekt realizowany przez Muzeum od lipca 2017 roku. W roku bieżącym projekt ten kończymy. Środki na przeprowadzone zadania pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 z działania 7.1.

Całkowita wartość projektu to prawie 830 tysięcy złotych. Dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło około 560 tysięcy złotych. Wkład własny w kwocie około 270 tysięcy złotych to już pieniądze z budżetu Powiatu Bialskiego.

Prace budowlane rozpoczęto w roku 2018. Wykonała je Zakład Stolarsko Budowlany Zdzisława Serheja z Łomaz. Podziękowania Muzeum składa właścicielowi firmy za pozytywne, profesjonalne i rzeczowe podejście do tematu. Podziękowania kierowane są również w stronę kierownika budowy Waldemara Raczkiewcza. Podziękowania również dla władz Powiatu Bialskiego ze starostą Mariuszem Filipiukiem na czela oraz Zarządowi Powiatu z przedstawicielem obecnym na podsumowaniu, radnym Tadeuszem Łazowskim, projektantom, osobom pomagającym przy opracowywaniu wniosku, studium wykonalności i realizacji zamówienia publicznego.

Projekt polegał na realizacji jednocześnie wielu zadań. Te najważniejsze i na pierwszy rzut oka widoczne to na przykład remont i malowanie elewacji dworu Kraszewskich – siedziby muzeum. Widoczne są efekty remontu zabytkowego podjazdu pod dwór. Dodatkowo przeprowadzono remont muru oporowego wokół muzeum. Osuszono fundamenty i wykonano opaskę odwadniającą. Wymieniono podłogi w czterech muzealnych pomieszczeniach.

– Udało się nam zaadoptować w piwnicy dworu pomieszczenie na potrzeby planowanych w przyszłości do uruchomienia usług gastronomiczno-handlowych. Udało się wyremontować i wyposażyć drugą część biblioteki muzealnej. Otrzymała ona nowe meble. Pierwsza część biblioteki muzealnej powstała dzięki projektowi realizowanemu wspólnie przez Muzeum w Romanowie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – opisuje przeprowadzone prace dyrektor Bruczuk.

Chciałem bardzo gorąco podziękować władzom Powiatu Bialskiego za pozytywny, ciepły klimat dla kultury. Podziękować za to, że nasze pomysły dotyczące całego szeregu projektów zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat mogą liczyć na przychylność i wsparcie. Dziękuję swoim pracownikom zaangażowanym w ten projekt, księgowej Grażynie Wojciechowskiej i kierownikowi administracyjnemu Muzeum Dorocie Demianiuk. – dodaje dyrektor Bruczuk.

Dwa mniejsze już zrealizowane projekty z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich polegały na remoncie mostu wjazdowego na teren Zespołu Dworsko Parkowego Muzeum Kraszewskiego w Romanowie oraz na konserwacji kaplicy dworskiej znajdującej się w obrębie Zespołu.

Muzeum Kraszewskiego w Romanowie jeszcze w tym roku chce złożyć kolejny projekt do RPO dotyczący przebudowy i rozbudowy znajdującej się na terenie Zespołu Dworsko Parkowego byłej leśniczówki. Na bazie tego obiektu Muzeum chce odtworzyć Oficynę Kraszewskich. W budżecie Powiatu Bialskiego środki na wkład własny potrzebny do realizacji tego pomysłu zostały już zabezpieczone. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, w perspektywie lat 2021-2022 Muzeum wzbogaci się o kolejny pawilon.

Nazwa projektu: Renowacja Zabytkowego Dworu Kraszewskich w Romanowie
Wartość projektu wyniosła 827 527,47 zł, w tym dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 559 969 36 zł.
W ramach projektu wykonano:
– remont i malowanie elewacji dworu,
– osuszanie fundamentów i wykonanie opaski odwadniającej wokół obiektu,
– remont podjazdu i muru oporowego,
– wymianę stolarki okiennej w pomieszczeniach piwnicy oraz drzwi głównych i bocznych wejściowych do dworu,
– remont pomieszczenia w piwnicy z przeznaczeniem na pomieszczenie o charakterze usługowo-handlowym,
– wymiana podłóg w 4 pomieszczeniach muzeum,
– wyposażenie biblioteki w regały,
– montaż witacza oraz działania promocyjne.

 

                                 

 

materiał: Radio Biper Sosnówka
temat: Powiat Bialski / Sosnówka gmina / Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama