Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Roskosz: „Kulturowo zainspirowani” w ECKiW OHP (galeria)

12 października 2019 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyła się trójstronna międzynarodowa wymiana młodzieży „Kulturowo zainspirowani” zorganizowana w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W trwającej od 6 października br. wymianie uczestniczyła 37-osobowa grupa młodzieży wraz z liderami z Polski, Niemiec i Białorusi.

Celem projektu było poznawanie innych tradycji, języka, obyczajów, budowanie dialogu międzykulturowego, pokazanie podobieństw i odmienności kulturowych, zachęta i motywowanie do aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w działaniach społecznych oraz integracja młodzieży z różnych krajów.

Podczas pobytu w Roskoszy uczestnicy projektu przeprowadzili gry i zabawy integracyjne, poznawali podstawowe pojęcia i zwroty w języku polskim, niemieckim i białoruskim, prezentowali dziedzictwo kulturowe swoich krajów oraz brali udział w animacjach sportowo-rekreacyjnych. Wieczorami każdy kraj organizował wieczorek międzykulturowy, podczas którego prezentowano kulturę, historię i geografię swojego kraju, stroje, zabawy narodowe oraz kulinarne specjały.

W ramach projektu młodzież odwiedziła Warszawę poznając historię miasta i zwiedzając najważniejsze zabytki: Stare Miasto, Syrenkę Warszawską, Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski a także odwiedziła Centrum Nauki Kopernik i podziwiała panoramę stolicy z ostatniego piętra Pałacu Kultury i Nauki.

Wiele czasu, zaangażowania i kreatywności wymagały przygotowania do międzykulturowych warsztatów, podczas których młodzież opracowywała scenariusz warsztatów, tworzyła rekwizyty i dekoracje stoisk swoich krajów, ćwiczyła konferansjerkę, tańce i piosenki oraz przygotowywała gry i zabawy narodowe dla dzieci.

Finałowym wydarzeniem projektu było przeprowadzenie przedostatniego dnia wymiany warsztatów międzykulturowych dla dzieci z lokalnej społeczności. Po wystąpieniu Dyrektora ECKiW OHP Karola Sudewicza i krótkim wprowadzeniu do projektu, młodzież chcąc pokazać dzieciom, że pomimo różnic i odmienności kulturowych więcej ich łączy niż dzieli, że wszyscy lubią się bawić, śpiewać i tańczyć, zaśpiewała w trzech językach piosenkę „Panie Janie”, dziecięcą piosenkę z pokazywaniem „A ram sam sam”, zaprezentowała i nauczyła tańczyć „Polkę białoruską” a także wspólnie z dziećmi zatańczyła belgijkę.

Po wspólnej zabawie, przy dźwiękach znanej piosenki „Jedzie pociąg z daleka”, ruszył pociąg, który zabrał dzieci w niezwykłą podróż do Niemiec, Białorusi i Polski. Poszczególne stacje, na których zatrzymywał się pociąg, były to stoiska krajów, przy których dzieci tworzące pociąg poznawały kulturę, tradycje, symbole narodowe, położenie geograficzne i podstawowe zwroty.

W drugiej części spotkania dzieci poznawały typowe dla danych krajów gry i zabawy, uczestniczyły w animacjach językowych a przy stoisku polskim dekorowały pierniczki i uczyły się tkać na małych krosnach. Świetnie poprowadzona w trzech językach przez uczestników projektu konferansjerka pozwoliła dzieciom poznać brzmienie innych języków. Warsztaty międzykulturowe zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

Na uroczystej kolacji pożegnalnej dyrektor ECKiW OHP Karol Sudewicz wręczył młodzieży certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Ostatniego dnia młodzież wspólnie podsumowała projekt uczestnicząc w grach i zabawach ewaluacyjnych a także zaplanowała kolejne wspólne działania.

Międzynarodowa wymiana młodzieży w Roskoszy był to czas osobistego spotkania a także poznania kultur, doświadczenia różnic, konfrontacji z nimi, czas inicjowania i podjęcia twórczych działań ukazujących poznane kultury dzieciom z lokalnej społeczności.

[foogallery id=”178045″]

materiał: Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
tekst zdjęcia: Małgorzata Zając Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama