Ten wykład to jedno z wydarzeń XXXV Podlaskich Spotkań Literackich, organizowanych przez klub literacki. Tematem spotkania będzie „Franciszka Urszula z Wiśniowieckich Radziwiłłowa – dramatopisarka, poetka i sawantka”. To doskonała okazja do zapoznania się z mało znaną twórczością literacką kobiet baroku, której przykładem jest twórczość księżnej.
Prelegent dr Jerzy Flisiński, który od lat bada dokumenty dotyczące Radziwiłłów, zgromadzone w archiwach, zna wiele faktów i ciekawostek z ich życia. W Dziale Wiedzy o Regionie prezentował już kilkakrotnie sylwetki „bialskich księżnych”. Omówił biografie: Eufemii z Wiśniowieckich żony Mikołaja Krzysztofa „Sierotki” oraz trzech żon Aleksandra Ludwika: Tekli z Wołłowiczów, Eugenii Katarzyny z Tyszkiewiczów oraz Lukrecji Marii ze Strozzich. Jeden wykład poświęcony był żonom Stanisława Radziwiłła „Panie Kochanku” – Mariannie Karolinie Lubomirskiej i Teresie Karolinie Rzewuskiej oraz osobny, jednej z bardziej energicznych księżnych – Annie Katarzynie z Sanguszków.
Tym razem poznamy także niezwykłą księżnę – Franciszkę Urszulę z Wiśniowieckich, żonę wielkiego hetmana litewskiego Michała Kazimierza „Rybeńko”, matkę Karola „Panie Kochanku”. Franciszka Urszula spędzała najwięcej czasu w Nieświeżu. Zajmowała się domem oraz wychowywaniem i edukacją licznej gromadki dzieci. Dała się poznać jako dobrą gospodyni i zarządczyni wielu majątków. Pomimo przeróżnych zajęć była też gruntownie oczytana i wrażliwa na sztukę. Sama była autorką 16 utworów scenicznych, pisanych dla teatru w Nieświeżu, Listów do męża pisanych i przekładów.
materiał: Biała Podlaska miasto
tekst / plakat: MBP w Białej Podlaskiej