Działania w zakresie popularyzacji rodzimego folkloru Podlasia prowadzone przez instruktorów i tancerzy cieszą się dużą popularnością. Zespół przygotował komplet materiałów dydaktycznych z muzyką, której będą mogli używać nauczyciele oraz instruktorzy do pracy z dziećmi i młodzieżą. Nagrania (o czym informowaliśmy wcześniej) zostały zrealizowane w Studiu Polskiego Radia S4 .
We wrześniu zakończyły się szkolenia. Wzięło w nich udział blisko 50 nauczycieli i instruktorów z całego regionu. Uczestnicy zajęć realizowanych w Akademii Wychowania Fizycznego, Filii w Białej Podlaskiej mogli poznać tradycyjne tańce Podlasia. Były popularne tańce wirowe, korowodowe, popisowe, a także wiele zabaw tanecznych charakterystycznych dla regionu. Udział tak licznej grupy jest niewątpliwie dużym sukcesem, z każdego takiego pomysłu kiełkują później nowe kolejne działania.
To ogromne przedsięwzięcie, projekt jest komplementarny: dotychczas zrealizowano materiały dydaktyczne, nagrania muzyczne, szkolenia dla nauczycieli i instruktorów, a już niebawem odbędą się zapowiadane koncerty, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz Festiwal „Korobeczka”.
We wszystkie zadania od strony organizacyjnej zaangażowana jest grupa ponad 100 tancerzy, muzyków, instruktorów oraz wolontariuszy. W najbliższych koncertach edukacyjnych opartych o Polskie Tańce Narodowe, a także tradycyjne tańce Podlasia będą mogły wziąć udział dzieci i młodzież z takich ośrodków, jak: Biała Podlaska, Leśna Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Janów Podlaski, Tuliłów, Kornica, Sosnówka, Drelów, Swory, Rokitno. Tancerze Podlasia w tym czasie zrealizują aż 14 koncertów w 10 miejscowościach regionu.
„Lubimy stawiać sobie duże wyzwania – po naszych dotychczasowych działaniach to kolejne przedsięwzięcie na jeszcze większą skalę. Zależy nam na popularyzacji regionu. Tańczymy w Polsce, w Europie i na innych kontynentach – uczestniczymy w festiwalach międzynarodowych, chcemy jednak dotrzeć z naszymi prezentacjami do dzieci, młodzieży przede wszystkim tu na nasze południowe Podlasiu, także do tych mniejszych miejscowościach.
Równocześnie z koncertami, w październiku prowadzone są warsztaty tańców podlaskich. Dzieci i młodzież z udziałem nauczycieli, instruktorów oraz tancerzy Podlasia poznają tradycyjne tańce regionu, które zaprezentują podczas finału. Efekty tej pracy w wykonaniu najmłodszych będzie można zobaczyć już 23 października w Auli ROBiR Centrum Upowszechniania Wyników Badań AWF Biała Podlaska.
materiał: AWF Biała Podlaska
tekst: Marcin Bochenek
opracowanie: Gwalbert Krzewicki