Ze względu na fakt, że według towarzyszącej dokumentacji kombajny były określone jako uszkodzone funkcjonariusze postanowili przeprowadzić ich szczegółową rewizję i analizę dokumentów załączonych do zgłoszenia celnego.
Po kontroli dokumentów okazało się, że zadeklarowana wartość maszyn jest kilkadziesiąt razy niższa od cen ofertowych sprzedaży tego typu pojazdów na portalach aukcyjnych.
Z kolei szczegółowa rewizja kombajnów potwierdziła, że są one w bardzo złym stanie technicznym – zardzewiałe części, brak możliwości odczytania numerów identyfikacyjnych, powyginane elementy konstrukcyjne, spalone przewody elektryczne i hydrauliczne, spalony i stopiony akumulator itp. Powyższe ustalenia sugerowały, że możemy mieć do czynienia z nielegalnym przemieszczaniem odpadów.
Powiadomiony o ustaleniach Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska – Delegatura w Chełmie, w przesłanej opinii, potwierdził podejrzenia funkcjonariuszy i ocenił kombajny jako odpady zaznaczając, że są to odpady niebezpiecznie i nie nadają się do dalszego użytkowania.
Lubelski Urząd Celno-Skarbowy złożył zawiadomienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o nielegalnym przemieszczaniu odpadów. Do czasu zakończenia postępowania ujawnione odpady pozostaną pod dozorem celnym.
materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst :Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki