Konferencja przeznaczona była dla szerokiego grona specjalistów działających w tym obszarze: pracowników oświaty, ochrony zdrowia, psychologów, pracowników socjalnych, członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, członków Miejskiego Zespołu Interdycyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, kuratorów, wychowawców placówek wsparcia dziennego, terapeutów poradni leczenia uzależnienia i współuzależnienia, specjalistów pracujących w punktach konsultacyjno – informacyjnych dla osób z problemem alkoholowym, narkomanią, doznających przemocy w rodzinie oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. W konferencji wzięło udział 105 osób.
FASD to określenie obejmujące wszystkie skutki spożywania przez kobietę alkoholu w czasie ciąży a także jeszcze przed zajściem w ciążę. FASD można określić jako niepełnosprawność ukrytą, ponieważ na skutek działania alkoholu w okresie prenatalnym, uszkodzony zostaje mózg dziecka jeszcze przed urodzeniem. Każda ilość alkoholu wypitego w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.
Dzieje się tak, gdyż nie ma bezpiecznej, uniwersalnej dawki alkoholu, którą można zalecić kobiecie ciężarnej zapewniając ją tym samym, że jej dziecko jest bezpieczne. Lampka wina, szklanka piwa czy kieliszek mocniejszego trunku – to wszystko są niebezpieczne dawki dla prawidłowego rozwoju dziecka. FASD może objawiać się poprzez wady wrodzone (np. wady serca, nerek, ośrodkowego układu nerwowego), problemy edukacyjne, problemy społeczne czy choroby psychiczne.
Podczas konferencji uczestnicy poznali ponadto standardy diagnozy FASD, funkcjonowanie dzieci z FASD, model terapii dzieci z FASD oraz radzenie dziecka z FASD w systemie edukacji. Uczestnicy konferencji z ogromnym zainteresowaniem skorzystali z ciekawych i bardzo ważnych zagadnień. Bardzo istotną sprawą w przypadku dziecka z syndromem FASD jest postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie jak najszybciej skutecznej terapii, ponieważ każde dziecko powinno mieć szansę na godne życie.
Prelegentem podczas konferencji była dr nauk społecznych z dziedziny psychologii klinicznej Pani Teresa Jadczak-Szumiło. Pani doktor jest autorką Modelu Terapii dla dzieci z FASD. Prowadzi superwizję dla diagnostów FASD w Polsce.
materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst: Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Biała Podlaska
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki