Uroczystości główne miały miejsce na placu pod pomnikiem 100 lecia Odzyskania Niepodległości, odsłoniętym w ubiegłym roku. Oficjalnie rozpoczęto uroczystości wciągnięciem „biało-czerwonej” flagi na masz i odśpiewaniem hymnu.
– Po raz pierwszy w Gminie Zalesie upamiętniamy rocznicę wybuchu najkrwawszej wojny na świecie. 1 września 1939 roku rozpoczął się czas tragedii, śmierci, cierpień i głodu. Wielu mieszkańców Gminy Zalesie straciło życie, swoich bliskich, swój dorobek życia. Dziękuję wszystkim tym którzy są dzisiaj z nami. Niech hasłem dzisiejszego dnia będzie chwila zadumy, przemyśleń i wiary w to, żeby nigdy więcej nie spotkała świat i nasz kraj tak wielka tragedia. Nigdy więcej wojny! – mówił wójt Jan Sikora.
Po części oficjalnej zaproszono na część artystyczną do sali widowiskowej GOK Zalesie. Tu – dyrektor GOK Zalesie Jolanta Chaciewicz – szczególnie powitała wszystkich tych którzy zechcieli skorzystać z zaproszenia a urodzili się przed i w czasie II wojny.
– Wybuch II wojny światowej 1 września 1939 roku – napaść Niemiec hitlerowskich na Polskę i kolejna straszna data – 17 września 1939 roku, kiedy Armia Czerwona wkroczyła do naszego kraju, to daty niezwykle ważne w historii naszego kraju – dotyczą każdego z nas mimo że, od tamtego czasu minęło 80 lat. – mówiła dyrektor Chaciewicz.
Doktor nauk historycznych i nauczyciel Dariusz Sikora, zaprezentował zebranym prezentację dotyczącą dnia codziennego w okupowanej Polsce w szczególności na terenach Powiatu Bialskiego.
Następnie odśpiewano Rotę. Wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Anna Jakimiuk, mieszkanka gminy, studentka zaśpiewała „Biały krzyż”. Aleksandra Michaluk zaprezentowała się z recytacją. Nie zabrakło pieśni Zespołu Śpiewaczego „Dobrynianki” oraz wiersza jednej z członkini zespołu – Urszuli Jaworskiej.
Organizatorzy zaprosili już na kolejne gminne wydarzenie planowane na 11 listopad 2019 roku. Specjalne podziękowania skierowane zostały pod adresem Małgorzaty Minakowskiej wraz z paniami ze szkoły w Zalesiu za przygotowanie części artystycznej.
[foogallery id=”171239″]
materiał: Radio Biper Zalesie
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki