Dnia 28 czerwca br. na Kalwarii Kodeńskiej miał miejsce XIII Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu pod honorowym patronatem Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia. Uroczystość była współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Bialskiego, Gminy Kodeń i grona sponsorów.
Z przyjemnością możemy przyznać, że dzień, w którym spotykają się osoby z niepełnosprawnościami na Festiwalu w Kodniu należy do wyjątkowych z uwagi na różnorodne cele, jakie mu przyświecają. Składa się na nie przede wszystkim promowanie twórczości i aktywności artystyczno – kulturalnej osób z niepełnosprawnością, ukazywanie ich osiągnięć, integracja środowiska niepełnosprawnych, uczenie się od siebie nawzajem, zdobywanie doświadczenia na polu artystycznym, a także próba włączenia do integracji mieszkańców gminy Kodeń. Ponadto charakter miejsca, w którym odbywa się od kilkunastu lat Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny – Kalwaria Kodeńska – nadaje uroczystości szczególnego wymiaru, a także ponadczasowej rangi. Znaczenie i bogactwo historyczne – związki z rodem Sapiehów oraz wartości religijne, społeczne, przyrodnicze z których sama miejscowość Kodeń i jego urokliwe zakątki są znane nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą.
W Festiwalu wzięły udział 23 placówki zajmujące się rehabilitacją osób z niepełnosprawnością i starszych.
Zaprezentowały się Warsztaty Terapii Zajęciowej z Białej Podlaskiej, Janowicy, Komarówki Podlaskiej, Konstantynowa, Kodnia, Majdanu Zahorodyńskiego. W imprezie uczestniczyły również Środowiskowe Domy Samopomocy z Świdnika, Międzylesia, Białej Podlaskiej, Łęcznej, Lublina, Kodnia, Sławatycz oraz Domy Pomocy Społecznej z Kodnia, Łukowa, Kostomłot, Kozuli, Kalinki, Kaniem i Konstantynowa, Powiatowy Ośrodek Wsparcia z Włodawy, Powiatowy Ośrodek Wsparcia z Międzyrzeca Podlaskiego oraz Zespół Ośrodków Wsparcia z Lublina.
W tym roku na Kalwarii Kodeńskiej zaprezentowano 24 występy. W Nadbużańskim Festiwalu wzięło udział ponad 290 osób niepełnosprawnych, około 80 opiekunów, a z uwagi na otwarty charakter spotkania występy oglądała również publiczność lokalna z terenu powiatu bialskiego, województwa lubelskiego i innych. W uroczystości uczestniczyli rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, sponsorzy festiwalu oraz zaproszeni, bliscy nam goście.
Swoją obecnością zaszczycili nas także niepełnosprawni z przełożonymi oraz opiekunami z Góry Puławskiej z powiatu puławskiego, którzy jako obserwatorzy przyjechali do Kodnia. Zależało im na integracji z placówkami, które występowały, poznaniu nowych znajomych i odwiedzeniu miejsca, w jakim dane im było kiedyś przebywać. Niewątpliwą atrakcją imprezy od lat jest występ zespołu wokalno – instrumentalnego „Bracia P” – Janusza i Sławomira Pruniewiczów. Ci utalentowani ludzie zachwycają swoim talentem, wzruszają nasze serca, tworzą niepowtarzalną atmosferę pobudzającą uczestników Festiwalu do tańca. Czynią to z prawdziwą ludzką wrażliwością, naturalnością i empatią dla zaznawania radości i przyjemnych chwil osobom z niepełnosprawnością.
W tym roku przed publicznością wystąpiły różne formacje składające się z mniejszych i większych grup artystycznych, pojedynczy artyści w: prezentacjach wokalno – tanecznych, wokalnych przy akompaniamencie instrumentów muzycznych wykonując różnorodne utwory muzyczne polskich i zagranicznych piosenkarzy, pantomimie, spektaklach nawiązujących do prawdziwych historii z życia wsi, a nawet teatr tańca.
Kiedy stajemy się widzami bardzo porusza nasze wnętrza spontaniczna aktywność artystyczna osób z niepełnosprawnością. Widowiska, które oglądamy, umiejętności, jakie ukazują pozwalają zaczerpnąć mnóstwa pięknych wzruszeń, budzą uśpione w nas emocje, pojawiają radosne myśli rozweselające duszę i kojące smutki. To fantastyczny świat przepełniony szczerością, naturalnością, daleki od kalkulowania i gry pozorów, gdzie można być sobą…
Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny wpisał się na dobre w działalność artystyczną osób z niepełnosprawnością na terenie gminy Kodeń. Takie spotkania integracyjne sprzyjają zacieśnianiu więzi między uczestnikami placówek, wymianie doświadczeń zawodowych i artystycznych wśród pracowników, dają niepełnosprawnym większą szansę na wzmocnienie własnego poczucia wartości, a przede wszystkim zwiększenia akceptacji społecznej.
Obecność przedstawicieli mediów oraz prasy podczas uroczystości przyczynia się do mówienia o świecie niepełnosprawnych, dokonaniach artystycznych tych ludzi oraz uwrażliwiania na potrzeby i marzenia. Dla nich samych to bezcenne przeżycia, do których powracają i nawiązują podczas codziennej obecności w placówkach, które zaspokajają ich potrzeby.
materiał: Kodeń gmina
tekst: Beata Kupryś
opracowanie: Gwalbert Krzewicki
0 Responses
Na tej stronie https://www.facebook.com/Warsztat-Terapii-Zaj%C4%99ciowej-w-Kodniu-1564505603866860/ napisane że XIII Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny
W dniu 27 czerwca 2019r a nie 28 czerwca 🙂 😀