Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Ogród tematem 9. Land Art Festiwal w dolinie Bugu (zaproszenie)

W dniach 2-13 lipca nad Bug zawita po raz dziewiąty sztuka współczesna w ramach wydarzenia Land Art Festiwal. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest ogród. Swoje prace w nadbużańskim plenerze wystawi blisko 30 artystów z Polski oraz zagranicy.

W tym roku wernisaż głównej wystawy odbędzie się 13 lipca (sobota) w dwóch etapach I etap, godz. 14:00, start – Stare Buczyce (skręt z drogi Janów Podlaski-Gnojno) II etap, godz. 17:00, teren przy Zamku Biskupim (zbiórka przy schodach).

Oprócz prac zaprezentowanych w przestrzeni, na gości czekać będą dodatkowe atrakcje. Wśród nich m.in.: Mały Land Art – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, spektakl Teatru Lalek, wernisaż fotografii Bożeny i Waldemara Komorowskich, koncerty, warsztaty konkursowe szefów kuchni z Karolem Okrasą, projekcja filmu, wykład filozoficzny dr. Marcina Fabjańskiego i wiele innych. Szczegółowy program poniżej.

Pamiętajmy o ogrodach*

„Jeśli masz ogród w bibliotece, niczego nam nie zabraknie” – pisał Cyceron. Każda epoka miała swój, tak jak miała swoją sztukę, jednak ogród nigdy nie trafił do muzeum, oderwanie go od jego użytkowników jest zwyczajnie niemożliwe, ponieważ żyje wraz z tymi, którzy go odwiedzają. Któż może sobie wyobrazić Eden za szkłem? Uporządkowany, dziki, romantyczny, monumentalny, miniaturowy, minimalistyczny, modernistyczny – każdy z tych ogrodów jest wyrazem stosunku człowieka do przestrzeni, do przyrody w najbliższym otoczeniu, wreszcie gustu czy przypisanych ogrodowi funkcji. Na Land Art Festiwalu będzie on dla nas metaforą związku z naturą, równowagi między tym co bujne, nieokiełznane, ponadczasowe, a ludzką działalnością. Patrzymy na pobliski krajobraz jak na ogród, który został nam powierzony w opiekę, który jest niezwykły, fascynujący, tajemniczy. Odkrywamy w nim mozaikę barw, zapachów, dźwięków, nastrojów, światła. Ilekroć człowiek wchodzi do ogrodu, nawiązuje z nim relację, jest kimś więcej niż obserwatorem. Nie konsumuje, lecz się rozkoszuje. Myślenie o naszym otoczeniu jako o ogrodzie, w którym dochodzi do nieustannego dialogu z naturą na zasadzie partnerstwa wydaje się szczególnie potrzebne w czasach, gdy natura jest rugowana z publicznych przestrzeni, będąc postrzeganą jako „nieużytek”, a w tym lepszym wypadku – „teren zielony”. Proponujemy, aby spojrzeć na ogród jako na miejsce wspólnych wartości kulturalnych, duchowych i estetycznych, bo przyświecały mu one od wieków. Hasło jest zwieńczeniem pewnego tryptyku, ułożonego z pojęć-kluczy, które pomagają ująć w pewne ramy nasze myślenie o przyrodzie, sztuce, człowieku i otaczającym go świecie. Po „Drodze” i „Święcie” zapraszamy do „Ogrodu”, gdzie sztuka jako natura i natura jako sztuka stają się jednym.

* Jak śpiewał Jonasz Kofta:
„Pamiętajcie o ogrodach –
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście…”

– Sylwia Hejno –

 

Program 9 Land Art Festiwal

5 lipca, piątek
ZAMEK BISKUPI
godz.18.00 Mały Land Art/ inauguracja warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży
Spektakl Teatru Lalek Małe Mi/ wstęp wolny
Zbiórka przy letnim grillu.
9-13 lipca
BUBEL GRANNA
10.00 – 15.00: warsztaty artystyczne dla dzieci od lat 5 i młodzieży/ wiejska świetlica
6 lipca, sobota
ZAMEK BISKUPI
18.00: wernisaż fotografii Bożeny i Waldemara Komorowskich/ podziemia Zamku
NOC KUPAŁY
godz.20.00: Mikroelementy, koncert/ łąka nad Bugiem za Dworkiem Łukowiska
11 lipca, czwartek
ZAMEK BISKUPI
,,Ogrody Podlasia” warsztaty konkursowe szefów kuchni z Karolem Okrasą
15.00-17.00: warsztaty przy ogniskach przy wiatach
17.30: degustacja przygotowanych potraw dla publiczności / wstęp płatny
19.00: zakończenie konkursu
KINO PLENEROWE
21.00: projekcja filmu „Antropocen. Epoka człowieka” /wstęp wolny/
pokaz przedpremierowy
12 lipca ,piątek
ZAMEK BISKUPI
17.00: ,,Ogrody Epikura”- wykład filozoficzny dr. Marcina Fabjańskiego/ wstęp wolny,
park Zamku
20.00: koncert Caratitis Capitata/ Paweł Szamburski/Salony Historyczne Zamku/ wstęp wolny
13 lipca, sobota
WERNISAŻ
14.00: I etap ,start – Stare Buczyce/ skręt z drogi Janów Podlaski-Gnojno
17.00: II etap, teren przy Zamku Biskupim/ zbiórka przy schodach
KONCERT
20.30: koncert zespołu Kroke/ Zamek Biskupi /wstęp wolny
Jerzy Bawoł – akordeon/ Tomasz Kukurba – altówka/Tomasz Lato – kontrabas

ARTYŚCI WIZUALNI
Karin von der Molen (NL), Pat von Boeckel (NL), Daisaku Ueno (J), Ikezawa Takashi (J), Tomasz Domański, Inga Raubaite (LT), Zilvinas Visinskas (LT), Irena Nawrot, Przemysław
Branas,Magdalena Kleszyńska, Zuzanna Sadowa, Tomasz Górnicki, Jarosław Koziara, Ewa
Dąbrowska, Jan Sajdak, Maciej Połynko, Małgorzata Wasilek, Bettina Bereś, Bożena i Waldemar Komorowscy. Łódzka Szkoła Filmowa: Oliwia Kotynia, Dobromir Czerski, Jan Ledworowski, Nikita Pandek.

WARSZTATY
„Mały Land Art” jest kontynuacją programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży, rozpoczętego podczas festiwalu Land Art 2017. Zajęcia są skierowane do dzieci oraz ich opiekunów z regionu i z okolicznych wiosek. Mają charakter interdyscyplinarny, polegają na improwizacji, aktywności ruchowej i muzycznej. Opowieści i pogadanki są połączone z aktywnością manualną i mają charakter nauki poprzez zabawę, która rozgrywa się zarówno w przestrzeni otwartej, jak i w udostępnionych pomieszczeniach warsztatowych. Tegorocznemu cyklowi warsztatów będzie przyświecało hasło „Ogród”. Wspólnie z uczestnikami warsztatów stworzymy instalację, która będzie tworzyła „ogród wartości”. Odwołamy się do materii natury, która stanie się bazą i tłem naszych działań.

FILM
„Antropocen: Epoka człowieka” (Anthropocene: The Human Epoch)/ Kanada/ Canada, 2018, 87 min. Reżyseria/ Directed by: Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky; Zdjęcia / Cinematography by: Nicholas de Pencier. Film, kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu, dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie ludzkiego? Narratorką filmu jest Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w „Dziewczynie z portretu”. Wybrane festiwale i nagrody/ Selected festivals and awards: 2018 – TIFF Toronto / TIFF Toronto, 2018 – FF Vancouver/ Vancouver FF, 2019 – FF Sundance/ Sundance FF

MUZYKA
Kroke to zespół, który święci triumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje muzyką etniczną i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl, występując na całym świecie z wybitnymi artystami – od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy’ego.

Mikroelementy to orkiestra powołana do działania w celu uzdrawiania za pomocą dźwięku. Zespół tworzy muzyczny organizm oparty na medytacyjnym transie, który jest wspólnym mianownikiem dla muzyków wywodzących się z różnych światów dźwiękowych. Wzajemna otwartość na energię poszczególnych członków składu oraz umiejętność spontanicznej improwizacji jest fundamentem tworzonej przez nich muzyki. Paweł Szamburski, „Ceratitis Capitata”. Album jest inspirowany muzyką liturgiczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. Płyta została nagrana w kościele w podtarnowskich Błoniach. Muzyka na klarnet solo podejmująca wątki pieśni religijnych to intymna, subiektywna podróż w głąb tradycji sufickiej, prawosławnej, bahastycznej, żydowskiej oraz chrześcijańskiej.

Paweł Szamburski – artysta od 20 lat aktywny na scenie muzyki niezależnej, skupionej głównie wokół środowiska Lado ABC. Z zespołem Bastarda we współczesny sposób reinterpretuje muzykę dawną i średniowieczną, w duecie SzaZa działa na polu interdyscyplinarnym. Komponuje dla filmu, teatru, kina niemego oraz słuchowisk radiowych.

FILOZOFIA /WYKŁAD
Marcin Fabjański napisał doktorat z filozofii porównawczej i spędził ponad dwa lata na
intensywnych odosobnieniach medytacyjnych w klasztorach i centrach medytacyjnych w Azji, USA i Europie. Jest autorem pierwszego polskiego poradnika filozofii praktycznej pt. „Stoicyzm uliczny”, innych książek, a także autorem nagradzanych powieści i scenariuszy oraz laureatem m.in. prestiżowego Grand Press i nagród American Press Association. Powtórzył pieszą wędrówkę śladami niemieckiego filozofa Johanna Gottlieba Fichte z Lipska do Königsbergu. Wykłada, pisze dla polskich magazynów. Jest twórcą Apenińskiej Szkoły Żywej Filozofii w Trevi Nel Lazio, niedaleko Rzymu (www.selfoff.com).

KULINARIA
Karol Okrasa od ponad dekady prowadzi w telewizji publicznej cykl programów kulinarnych. Telewidzowie cenią go za przedstawianie tajników kuchni w takich programach jak: „Kuchnia z Okrasą”, „Okrasa łamie przepisy” i „Smak czasu z Karolem Okrasą”. Kolejne odcinki są źródłem inspiracji kulinarnych dla milionów Polaków i mają wartość edukacyjną, bo przystępnie wtajemniczają przeciętnego widza w historię polskiej kuchni. Okrasa ma sentyment do wyszukiwania i wykorzystywania starych i często zapomnianych receptur. Fascynują go polskie produkty regionalne najwyższej jakości.

 


materiał: gmina Janów Podlaski / kultura
info / program / plakat: Landart Festiwal

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama