Reklama

Reklama

Reklama video

Kraj: Inauguracja Dnia Osób z Niepełnosprawnością (film)

W Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. To właśnie dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie!”. 17 maja w oddziałach ZUS osoby z niepełnosprawnością mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji. Ogólnopolska inauguracja tego wydarzenia odbyła się w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie.

17 maja ZUS zorganizował Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku hasłem wydarzenia jest „Żyj aktywnie!”. Chcemy zachęcić osoby z niepełnosprawnością do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju, by pamiętały o zdrowym stylu życia, ale też zmotywować do aktywności zawodowej.

Film : Ogólnopolska inauguracja Dnia Osób z Niepełnosprawnością 2019

W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiadali na wszystkie pytania, ale podpowiadali, jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują. Pomagali założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwia kontakt z administracją – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ZUS organizuje wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego i Fundacją Anikar. Partnerami wydarzenia byli: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ma zasięg ogólnopolski. Z wiedzy i porad specjalistów można było skorzystać w całej Polsce. W Warszawie centralna inauguracja rozpoczęła się 17 maja w Instytucie Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej 80.

Eksperci PFRON opowiadali, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego zachęcano także do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie – wskazuje prezes PFRON, Marlena Maląg.

W Polsce, według różnych szacunków, jest 5-7 mln osób niepełnosprawnych, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo – przy średniej unijnej na poziomie 40 proc.

O godz. 12:15 w siedzibie ITS rozpoczął się panel z udziałem osób z niepełnosprawnością „Siła jest w każdym z nas”, podczas którego paneliści zachęcali do aktywności w różnych sferach życia. Co istotne, podczas wydarzenia zapewniono tłumaczenie języka migowego oraz pętlę indukcyjną.

W tym samym czasie można było odwiedzić stoiska ekspertów i dowiedzieć się m.in., jakie są możliwości adaptacji pojazdów dla osób z niepełnosprawnością, jak załatwić formalności, by zaadaptować pojazd oraz kto może zostać kierowcą.

Potencjał Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych poparty jest wieloletnimi badaniami ITS, doświadczeniem kadry naukowców, którzy podjęli się złożonego tematu, jakim jest motoryzacja i technologia motoryzacyjna dla osób z problemami w przemieszczaniu się. Dzięki badaniom naukowym możliwe jest ulepszanie wyposażenia w pojazdach pod względem: funkcjonalności, ergonomii przestrzeni i bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi prof. Marcin Ślęzak, Dyrektor ITS.

Narodowy Fundusz Zdrowia pragnie aktywnie zaangażować się we wsparcie osób niepełnosprawnych. Pokazaliśmy, jak posługiwać się portalem Terminy Leczenia i czym jest Internetowe Konto Pacjenta oraz w jaki sposób dostępne funkcjonalności mogą ułatwić pacjentom poruszanie się w systemie ochrony zdrowia – mówi Adam Niedzielski – Zastępca Prezesa ds. Operacyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pracownicy NFZ opowiedzieli też o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia, np. sprzętu ortopedycznego czy niezbędnych środków higienicznych.

Na stoisku Biura Rzecznika Praw Pacjenta można było uzyskać porady dotyczące praw pacjenta, ochrony zdrowia, a także skonsultować indywidualne problemy związane ze świadczeniami zdrowotnymi.

Fundacja Anikar, która włączyła się w organizację warszawskiej części tego wydarzenia, zadbała podczas imprezy o bezpieczeństwo medyczne z zakresu pierwszej pomocy, a na jej stoisku można było m.in. porozmawiać z fizjoterapeutą, zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, posłuchać o pracy psów ratowniczych do poszukiwań ludzi zaginionych w terenie otwartym i na gruzach, dowiedzieć się również o udziale psa w procesie rehabilitacji.

Udział w wydarzeniu wzięło także Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie oraz fundacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami: Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Aktywizacja, Fundacja Edukacji Nowoczesnej oraz Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom.

Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom opowiedziało o terapii z udziałem zwierząt, a na ich stoisku można było poznać psy i kury wspierające rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Wolontariusze opowiedzieli o możliwościach skorzystania ze wsparcia oraz aktywnego włączenia się w działania Stowarzyszenia.


materiał: Instytut Transportu Samochodowego
tekst zdjęcie  : Mikołaj Krupiński Rzecznik prasowy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama