Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich miłośników regionu na spotkanie z Anną Czobodzińską – Przybysławską, wieloletnią dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, które będzie miało miejsce 21 marca (czwartek) o godz. 17:00 w Dziale Wiedzy o Regionie. Tematem będzie „Kraszewski nie tylko w powieści”. To doskonała okazja do zapoznania się z jego barwną osobowością, niezwykle aktywnym życiem i twórczością poza literacką.
Józefa Ignacego Kraszewskiego (ur. 28 lipca 1812 w Warszawie, zm. 19 marca 1887 w Genewie) znamy głównie jako najpłodniejszego pisarza w dziejach polskiej literatury. Szacuje się, że napisał ponad 220 powieści, około 150 nowel, opowiadań i obrazków, około 20 sztuk, setki prac historycznych, kilka tomów relacji z podróży, 10 tomików wierszy, a także przekładów i edycji źródeł historycznych. Do tego jeszcze setki niepublikowanych, a często niepodpisanych szkiców, artykułów, recenzji, notatek, wreszcie niepoliczone dziesiątki tysięcy listów. Mało kto wie, że oprócz pisania zajmował się również innymi dziedzinami. Był wybitnym dziennikarzem, wydawcą, historykiem, encyklopedystą, działaczem społecznym i politycznym, krytykiem, bibliofilem, kolekcjonerem, edytorem, grał na fortepianie i komponował, a także malował i rysował. Jako malarz i grafik zajmował się rysunkiem, malarstwem olejnym i akwarelą, był też zręcznym akwaforcistą. Jak na to wszystko znajdował czas? Jak łączył pracę z działalnością społeczną i polityczną oraz rodziną? Na te i inne pytania odpowie znawczyni życia J. I. Kraszewskiego, Anna Czobodzińska – Przybysławska, która przez 30 lat kierowała muzeum w Romanowie.
Prelegentka z wykształcenia jest polonistką. Studia ukończyła w Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Tematem jej pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem prof. Lecha Ludorowskiego, był „Rysunek w twórczości J. I. Kraszewskiego ( w oparciu o kolekcję z Muzeum w Romanowie)”. Jest autorką i współautorką wielu publikacji i katalogów wystaw opisujących twórczość pisarza, m.in. „Na marginesie twórczości literackiej. Malarskie pasje Józefa Ignacego Kraszewskiego”, „Twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego”, „Kobiety Kraszewskiego. Portret literacki i nie tylko”. Pani Anna posiada bardzo rozległą wiedzę na temat pisarza, a przy tym jest znakomitą gawędziarką, co zapewnia, że czas spędzony z nią w bibliotece będzie niezapomnianą wyprawą do czasów Kraszewskiego.
materiał: Biała Podlaska miasto
tekst / plakat: Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej