01 lutego w Centrum Turystyki Regionalnej „Przy Trakcie” w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Biała Reunion 2018”. Celem tego projektu było poznanie miasta, historii przez delegację osób z Izraela oraz Wielkiej Brytanii urodzonych przed II wojną światową w Białej Podlaskiej, jak i ich potomków oraz integracja z obecnymi mieszkańcami miasta. Wydarzenie to odbyło się w dniach 01-03 sierpnia ubiegłego roku.
Podczas spotkania podsumowującego obecni mogli wysłuchać prelekcji Piotra Strzałkowskiego, tłumacza publikacji Meshe Feigenebauma „Zagłada na Podlasiu” oraz obejrzeć dwie relacje filmowe z wizyty delegacji w Białej Podlaskiej i okolicach. Obejrzeć można było również prace wykonane w trakcie warsztatów ceramicznych przeprowadzonych w ramach wydarzenia rok temu przez Nurit Shany (Izrael) oraz Daniela Ludwiczuka (Polska). Podczas nich goście, jak i mieszkańcy odcisnęli swoje stopy w masie ceramicznej i podpisali odlewy swoim imieniem i nazwiskiem. Docelowo odlewy mają być wkomponowane w przestrzeń miejską i mają upamiętniać to historyczne spotkanie, jak i przypominać o wielokulturowości Białej Podlaskiej. Na podsumowaniu obecny na spotkaniu naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Biała Podlaska Stanisław Romanowski, zobowiązał się do przedstawienia idei prezydentowi miasta oraz do debaty nad miejscem gdzie te odlewy mogłyby trafić.
– Padła propozycja ekspozycji odlewów odcisków stup. Nad tym trzeba pomyśleć, spotkać się w jakimś gronie, przemyśleć, czy to ma być może szersza ekspozycja, zawierająca dodatkowo publikacje, zdjęcia i inne przedmioty i czy mogłaby być prezentowana w szkołach bialskich, czy też na przykład w Muzeum Południowego Podlasia – mówił naczelnik edukacji.
Jednocześnie, naczelnik Romanowski złożył swoje ubolewanie nad tym, że poprzednie władze miasta nie włączyły się w żaden sposób w to ważne i historyczne wydarzenie.
– Ubolewam, że władze miasta zachowały się w ubiegłym roku tak a nie inaczej. Jestem trochę w szoku mówiąc szczerze. Obserwowałem już wcześniej media i zauważyłem, że cos jest nie tak, jeśli chodzi o udział władz miasta w tym wydarzeniu. Wiadomości te docierały do mnie, ale nie wiedziałem, że aż tak bardzo ta wizyta została zignorowana. Mogę zapewnić, ze jeśli takie spotkanie odbędzie się jeszcze w przyszłości, to stosunek władz miasta będzie inny – mówił Romanowski.
Przypomnijmy organizatorem „Biała Reunion 2018”, była Fundacja Promocji Kultury i Edukacji im. J.I. Illinicza w Białej Podlaskiej pod wodzą niestrudzonego regionalisty Cezarego Nowogrodzkiego.
W czasie podsumowania jako ciekawostkę zaprezentowano również „Księgę Adresową Miasta Biała Podlaska 1918-1939”, która powstała dzięki inicjatywie i ogromnej pracy pasjonatów historii z Koła Regionalnego przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej.
Zachęcamy do lektury naszej archiwalnej relacji z „Biała Reunion 2018” >> link <<.
[foogallery id=”133691″]
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa