Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Cicibór Duży: Pojechał nad Bajkał spełnić swoje marzenia. Spotkanie z Grzegorzem Mazurem (galeria)

17 listopada w świetlicy wiejskiej w Ciciborze Dużym (gm. Biała Podlaska) odbyło się spotkanie z Grzegorzem Mazurem, który opowiedział o swojej podróży nad jezioro Bajkał. 

Podróż Grzegorza rozpoczęła się 2 sierpnia 2018 roku i trwała łącznie 16 dni. Wyruszył z Opola pociągiem do Warszawy, stąd samolotem do Moskwy i dalej przez cztery doby jechał legendarnym pociągiem transsyberyjskim do miejscowości Listwianka położonej nad brzegiem jeziora Bajkał. Kolejny etap jego wędrówki biegł szlakiem z Sljudanki w góry Chamar-Daban w których spędził trzy dni wspinając się na jedną z wyższych gór tego pasma Pik Czerskiego ( 2090 m n.p.m), którego nazwa upamiętnia polskiego zesłańca i geologa Jana Czerskiego. Po zdobyciu szczytu wędrowiec udał się na wyspę Olchon, położoną na samym środku jeziora Bajkał. Na wyspie spędził dwa dni poznając uroki przyrodnicze i kulturowe tego niezwykłego miejsca pełnego różnorodnych osobliwości. Z Wyspy Olchon udał się do Irkucka, gdzie oglądał atrakcje miasta i okolic oraz poznawał życie codzienne tutejszych mieszkańców. Podczas całego wyjazdu spał w namiocie, który miał ze sobą oraz  w tzw. „turbazach” lub hostelach.

Grzegorz na spotkaniu opowiadał w szczegółach o swoich przygodach na szlaku, miejscach które odwiedził, spotkanych ludziach oraz różnych ciekawostkach. Opowieść wzbogacał prezentacją zdjęć z podróży oraz poradami, które mogą przydać się dla kogoś, kto wybiera się nad Bajkał.

– Warto mieć marzenia, bo marzenia są piękne, trzeba je samemu realizować. Od dzieciństwa myślałem o Bajkale dlatego, że moja nauczycielka języka rosyjskiego w szkole podstawowej zawsze pół lekcji opowiadała o Rosji i tak nas tą Rosją zainteresowała, że obudziły się marzenia, które po wielu latach można było zrealizować. Postanowiłem, że wybiorę się na taką samotną podróż nad Bajkał i udało się w tym roku zrealizować moje marzenie. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Dzisiaj chciałem się podzielić z widownią moją podróżą i zachęcić do podobnych podróży – mówi gość spotkania Grzegorz Mazur.

Po prezentacji, słuchacze mogli obejrzeć również krótkie filmiki z podróży, a na koniec wysłuchać kilku piosenek w języku rosyjskim, które zagrał i zaśpiewał prelegent.

– Razem z Sołtys Cicibora Dużego Bożeną Kałabun postanowiliśmy zorganizować takie spotkanie podróżnicze, aby zainteresować naszych mieszkańców podróżowaniem. Gościa mamy ciekawego, Grzegorz Mazur to człowiek, który odbył podróż na wschód koleją transsyberyjską nad jezioro Bajkał, myślę że będzie ciekawie. Inicjatywa będzie z pewnością kontynuowana, jeśli tylko uda nam się znaleźć inne ciekawe osobowości, więc mam nadzieję, że będzie to cykliczne wydarzenie – mówi Mateusz Siwiec, radny gminy Biała Podlaska, współorganizator spotkania.

Poniżej do obejrzenia relacja filmowa z podróży Grzegorza.

***

Grzegorz Mazur urodził się w miejscowości Leśna, 45 km za Jelenią Górą, a obecnie mieszka w Dobrzyniu Wielkim pod Opolem. Z Ciciborem Dużym związany jest przez ojca, który tu się urodził. Podróż nad Bajkał, to nie koniec jego podróżniczych marzeń, kolejnym które zamierza zrealizować w przyszłości, są kanadyjskie Góry Skaliste.

[foogallery id=”123264″]


materiał: Radio Biper gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama