Reklama

Reklama

Reklama video

Województwo: Ciekawostki przemytnicze z granicy

W ostatnich dniach funkcjonariusze celno-skarbowi przejęli na granicy z Ukrainą hurtowe ilości niewiadomego pochodzenia farmaceutyków, w tym leków stosowanych w leczeniu zaburzeń związanych z impotencją. Funkcjonariusze z komórki realizacji z Hrubieszowa prowadzili działania kontrolne na przejściu granicznym w Zosinie.

Nielegalny towar znaleźli w osobowej maździe, którą kierowała 39-latka z Ukrainy. Kobieta ukryła farmaceutyki w boczku bagażnika. Mundurowi wydobyli stamtąd ponad 1800 tabletek i saszetek Kamagry oraz leku o nazwie Vardenafil. Rynkowa wartość zajętego towaru wynosi ponad 43 tys. złotych.

Funkcjonariusze wszczęli przeciwko obywatelce Ukrainy sprawę karną skarbową. Kobieta odmówiła składania wyjaśnień. Co ciekawe, w kontroli funkcjonariuszom KAS towarzyszył służbowy pies Kiara. I mimo że jest on szkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych – bezbłędnie wskazał również miejsce ukrycia farmaceutyków.

Z kolei na granicy w Hrebennem funkcjonariusze celno-skarbowi przejęli 1740 ampułek specyfiku o nazwie Meldonium Vasopro. Jego rynkowa wartość to 28 tys. złotych. Nielegalny towar znajdował się w bagażu ukraińskiego kierowcy autokaru. Przeciwko mężczyźnie również wszczęto sprawę karną skarbową.

Wszystkie zatrzymane leki zostaną zniszczone. Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne podróżny ma prawo przewozić pięć najmniejszych opakowań leku na własne potrzeby. Za naruszenie przepisów ustawa przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Dołhobyczowie udaremnili przemyt ponad półtora tysiąca sztuk różnego rodzaju wyrobów kolekcjonerskich. Wśród zatrzymanych towarów znalazły się m.in. monety, emblematy, medale oraz odznaczenia. Przekraczający granicę z Ukrainą obywatel Izraela, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił wwożonego towaru przy kontroli celnej.
koleksionerki
W jego bagażu funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli m.in.: ponad 1300 różnych monet, w tym z czasów carskich oraz okolicznościowych rubli, ponad 250 radzieckich medali, odznaczeń i legitymacji, kilkadziesiąt banknotów dziesięciozłotowych z 1940 roku, a poza tym kilkanaście sztuk wyrobów użytkowych, w tym m.in. srebrne papierośnice, łyżeczki, świeczniki, jak również kilkadziesiąt sztuk srebrnej i złotej biżuterii, również nie zgłoszonej przy kontroli granicznej.
W związku z popełnionym przez mężczyznę wykroczeniem wszczęte zostało przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe. Funkcjonariusze KAS zajęli przemycane przez obywatela Izraela towary oraz 1000 złotych na poczet grożącej mu kary grzywny. Wstępnie rynkową wartość towaru oszacowano na 13 tys. złotych, jednak co do ostatecznej wartości, w tym zabytkowej, wypowie się rzeczoznawca.

Kilka dużych prób przemytu papierosów udaremnili w ostatnim tygodniu funkcjonariusze KAS na granicy z Białorusią i Ukrainą. Aż 44 tys. paczek papierosów o wartości ponad 300 tys. złotych funkcjonariusze KAS znaleźli w pociągu towarowym przewożącym z Ukrainy do Polski żelazokrzem. Zdarzenie miało miejsce na granicy w Hrubieszowie.
Kolejne 6 tys. paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych, również na granicy w Hrubieszowie, zatrzymali funkcjonariusze KAS i Straży Granicznej. Różnych marek papierosy ukryte były tym razem w jednym z wagonów z rudą żelaza.
Z kolei w pociągu osobowym relacji Kijów – Warszawa funkcjonariusze znaleźli ponad 5,8 tys. paczek papierosów. Te wyroby poupychane były w dachach wagonów oraz pod wagonami.
Żaden z podróżnych nie przyznał się do ich własności. Blisko 1,5 tysiąca paczek wyrobów tytoniowych zarekwirowali także funkcjonariusze z drogowego przejścia granicznego w Terespolu. Papierosy ukryte były m.in. w progach, zbiorniku paliwa, nadkolach i kole zapasowym osobowego fiata. Kierujący pojazdem obywatel Białorusi twierdził, że pożyczył samochód od znajomego i nic nie wiedział o nielegalnym towarze. Przeciwko mężczyźnie funkcjonariusze wszczęli sprawę karną skarbową. Zatrzymali również przystosowany do przemytu samochód.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst zdjęcia: kom. Marzena Siemieniuk Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama