Reklama

Reklama

Reklama video

Terespol: Projekt „Otwarte granice dla rowerów” – na razie wirtualnie (galeria)

Dzisiaj tj. 29 sierpnia w sali konferencyjnej Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych na Drogowym Przejściu Granicznym w Terespolu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Straży Granicznej RP, Służby Celnej RP w sprawie ruchu rowerowego na Drogowym Przejściu Granicznym Terespol (PL) – Brześć (BY). 

Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic oraz partnerska organizacja społeczna «За вело Брест» z Brześcia.

Problem braku możliwości przejazdu granicy z Białorusią na rowerach znany jest nie od dziś. Rowerzyści zarówno ze strony polskiej, jak i białoruskiej nie mają możliwości przejazdu jednośladem przez przejścia graniczne w powiecie bialskim ani w Terespolu, ani w Sławatyczach. Od wielu lat lokalne kluby rowerowe, stowarzyszenia, turyści odwiedzający często nasz region postulują o utworzenie przejścia pieszo-rowerowego na granicy, lub dostosowanie obecnych przejść granicznych do takiego ruchu.

Na spotkaniu gremium przedstawicieli służb granicznych, władz samorządowych, stowarzyszeń lokalnych w obecności mediów debatowali nad problemem, przedstawiając m.in. obowiązujące przepisy, statystyki oraz możliwości nad uruchomieniem ruchu rowerowego na Drogowym Przejściu Granicznym Terespol (PL) – Brześć (BY).

Z obu stron padały zapewniania, że ruch taki nie jest niedozwolony na tym przejściu formalnie. Jednakże skoro tak jest zastanawia czemu faktycznie rowerzysta, który pojawi się prywatnie na przejściu w Terespolu chcąc przejechać granicę zostaje odprawiony z kwitkiem.  Tłumaczy mu się,  że to nie jest przejście pieszo – rowerowe, a przeznaczone wyłącznie do ruchu samochodowego.

Problem więc istnieje. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży czy miasto Terespol, lub kilka lat temu Bialski Klub Rowerowy z Białej Podlaskiej organizował grupowe wycieczki rowerowe do Brześcia przez przejście drogowe w Terespolu, jednakże wiązało się to zawsze z koniecznością załatwiania mnóstwa pozwoleń i nie zawsze z pozytywnym wynikiem.

Sam prowadząc wspomniany klub rowerowy spotykałem się z losowością takiej procedury, czasem się udało, czasem na granicy mimo potrzebnych zezwoleń, grupa rowerowa była cofana. Sytuacja zazwyczaj wygląda tak, że polscy rowerzyści mają problem ze stroną białoruską, a rowerzyści z Białorusi z polską odprawą. Brak precyzyjnych regulacji w temacie przekraczania granicy na rowerach w Terespolu skutkuje niestety dezinformacją wśród turystów, którzy przyjeżdżając do nas nie wiedzą w końcu jakie są przepisy, bo słyszeli gdzieś, że ktoś tam przyjechał normalnie granicę, a ktoś inny nie. Nie służy to na pewno rozwojowi turystyki w regionie brzeskim, ani w powiecie bialskim – ogólnie rozwojowi turystyki transgranicznej.

Sprawa jest ciągle zamiatana pod dywan, jednak jak wskazuje zainteresowanie tematem „Otwartej granicy dla rowerów” dotyczy nie tylko przejścia w Terespolu ale również innych przejść na ścianie wschodniej. Jednak są wyjątki, np. na przejściu granicznym z Białorusią Kuźnica Białostocka-Bruzgi (woj. Podlaskie) odkąd działa strefa bezwizowa na Grodzieńszczyznę, granicę można bez problemu przejść pieszo lub przejechać rowerem. Na przejściu Terespol – Brześć często pada argument, że to przejście nie jest oficjalnie udostępnianie dla ruchu pieszo-rowerowego, ponieważ zagraża to bezpieczeństwu dla pieszych i rowerzystów z uwagi np. na wąski most na Bugu i braku w związku z tym możliwości jego przystosowania do takiego ruchu. Ile to ma wspólnego z prawdą?, ciężko zgadywać.

Ładnych kilka lat temu powstała idea, aby uruchomić przejście pieszo -rowerowe do Twierdzy Brzeskiej, omijając całkowicie przejście drogowe Terespol – Brześć. Potrzeba by było wybudować tylko specjalną kładkę i uruchomić placówki obsługujące. Pomysł był prezentowany również na spotkaniu, póki co jednak to tylko wirtualny projekt, nie podjęto w tym temacie prócz planów żadnych konkretnych działań. Prawdopodobnie rozchodzi się, jak zawsze o politykę na wyższych szczeblach oraz problem kto miałby za to zapłacić.

Temat warty jest nagłaśniania, ponieważ zwłaszcza teraz, kiedy Białoruś uruchomiła strefę bezwizową do miasta Brześć i kilku rejonów obwodu brzeskiego, umożliwienie przejazdu turystów na rowerach przez przejście graniczne w Terespolu na pewno podniosło by rozwój turystyki w obu regionach. Czas jednak pokaże, na ile obu stronom na tym zależy i jaka jest determinacja władz i podmiotów mających wpływ na uruchomienie ruchu pieszo-rowerowego przez granicę w Terespolu.

Goście spotkania ze strony białoruskiej: Alla Arlovskaja – Konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej, Alesia Okruh – Kierownik Wydziału Turystyki i Sportu Komitetu Wykonawczego Miasta Brześć, Dzianis Nikitsiuk – Kierownik Wydziału Turystyki i Sportu Regionalnego Komitetu Wykonawczego, Uladzimir Krasko – Dyrektor instytucji Brześć dla rowerów (Za Velo Brest), Andrei Karahoda – Kierownik organizacji pozarządowej Rowerem w Brześciu (Velo in Brest), Kiryl Krasko, Volha Malafeyechava, Vadzim Barysevich – przedstawieciele mediów BY.

Strona polska spotkania:
Janusz Skólimowski – Wicestarosta Powiatu Bialskiego, Radosław Sebastianiuk – Radny Powiatu Bialskiego, Jacek Danieluk – Burmistrz Miasta Terespol, Józef Paderewski – Sekretarz Miasta Terespol, Anna Pietrusik – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu, Jacek Szczepaniak – Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Terespolu, Gabriel Gryciuk – Radny Gminy Terespol, Ewa Zając – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Terespol, Urszula Artecka – Przewodnicząca Komisji Finansów, Spraw Gospodarczych i Publicznych Rady Miasta Terespol, Katarzyna Ciupak – Radna Miasta Terespol, Andrzej Łukasiak – Radny Miasta Terespol, ppłk SG Piotr Dumicz – Komendant Placówki Straży Granicznej w Terespolu, kpt. Kamil Dołęcka – Kierownik Grupy Granicznej w Placówce Straży Granicznej w Terespolu, kom. Leszek Sokoliński

– Kierownik Drogowego Oddziału Celnego w Terespolu, kom. Renata Dejneko – Zastępca Kierownika Drogowego Oddziału Celnego w Terespolu, Cezary Paszkiewicz – Kierownik Działu Zamiejscowego Obsługi Przejść Granicznych w Koroszczynie, Eliasz Iwan – Zastępca Kierownika Działu Zamiejscowego Obsługi Przejść Granicznych w Koroszczynie, Dariusz Herlikiewicz – Kierownik Zespołu Drogowego i Kolejowego Przejścia Granicznego w Terespolu, Krzysztof Badalski – Wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Przemysław Wróblewski – Doktorant historii na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, Łukasz Dragun – Przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic, Radny Gminy Terespol, Marta Wawryniuk – Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic.

Wkrótce nasz materiał filmowy ze spotkania.

 


materiał: Radio Biper Terespol
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama