Jakie są Pańskie mocne i słabe strony? To popularne pytanie pada prawie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawcy sprawdzają w ten sposób przygotowanie kandydata do rozmowy. Jak na nie umiejętnie odpowiedzieć i nie stracić szansy na zatrudnienie? Całe szczęście są sposoby na wyjście z tej sytuacji zwycięsko.
Zacznij od swoich zalet
Długo szukałeś pracy. Przeglądałeś oferty w gazetach na tablicach ogłoszeń oraz na Pracuj.pl. Wreszcie udało Ci się znaleźć tę wymarzoną ofertę i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. To nie koniec starań. Przed Tobą bardzo ważny etap rekrutacji. Pracodawcy zadają różne, czasami kłopotliwe pytania. Na to dotyczące swoich zalet odpowiedź już masz. Jesteś wytrwały i pracowity. Potwierdzeniem jest fakt, że uczestniczysz w rozmowie kwalifikacyjnej i zależy Ci na jej pozytywnym przebiegu.
O jakich jeszcze zaletach warto wspomnieć, aby nie wyjść na samochwałę? Spójrz do swojego CV. Wszystkie posiadane umiejętności są również Twoimi mocnymi stronami. Jeśli to Twoja pierwsza praca i nie masz doświadczenia, powiedz o sukcesach w szkole. Olimpiady, wyróżnienia, zdolności organizatorskie, a może dobre wyniki w nauce. Ważne są nawet pozytywne relacje z rówieśnikami.
Pamiętaj, aby nie używać ogólników. Nie ma sensu mówić „jestem mądry, inteligentny”. Do każdej wymienionej zalety trzeba dodać przykład. Niestety odpowiedź na takie pytanie wymaga przygotowania. Potrzeba czasu, aby przypomnieć sobie o wydarzeniach z przeszłości i dopasować je do swoich zalet.
Kolejnym sposobem na udzielenie właściwej odpowiedzi po zapytaniu o nasze mocne strony jest wymienienie jedynie tych, na których zależy pracodawcy. W tym celu należy ponownie przejrzeć oferty pracy, a następnie dopasować swoje umiejętności i cechy do wymagań stawianych przez pracodawcę rekrutującego na dane lub podobne stanowisko. Pracodawca wymaga punktualności? Podkreśl, że nigdy nie zdarzyło Ci się spóźnić. Z pewnością go to usatysfakcjonuje.
Umiejętnie przedstaw wady
Uświadom sobie, że każdy ma jakieś wady, nawet Twój przyszły szef. Sztuką jest przyznać się do nich. Nie warto jednak wymieniać całej listy swoich słabych stron. Wystarczą dwa, góra trzy przykłady.
Wymieniając wady, pomyśl o tych, które mają również swoje dobre strony. Jest to ważne, zwłaszcza gdy ta cecha będzie przydatna akurat na tym stanowisku. Przykładem może być nadmierna dokładność, szczegółowość, pracoholizm, gadatliwość. Postaraj się dopasować rodzaj wady do wymagań stawianych przez pracodawcę. Jeśli szuka on kogoś do pracy biurowej, to szczegółowość i skrupulatność, która w życiu codziennym jest czasami uciążliwa, potraktuje jako zaletę.
Innym sposobem odpowiedzi na pytanie o słabe strony jest wymienienie tych, z którymi sobie już poradziłeś, np. nieśmiałość, palenie papierosów itp.
Możesz również pomyśleć o wadach, które nie będą przeszkadzały w wykonywaniu pracy, o którą aplikujesz. Wówczas pracodawca nie zwróci na nie uwagi.
Czego nie mówić? Oczywiście, że nie masz żadnych wad. Taka odpowiedź świadczy o tym, że posiadasz już przynajmniej jedną – kłamiesz.
materiał: Grupa Pracuj sp. z o.o.
tekst i grafika: Grupa Pracuj sp. z o.o.
opracowanie: Gwalbert Krzewicki