Reklama

Reklama

Reklama video

Łomazy: Inteligentne pomysły na rewitalizację w Łomazach, Dubowie i Burwinie (galeria)

Nowe życie w Starym Kinie w Łomazach, zamiast zlewni mleka – plac zabaw i wypoczynku w Dubowie i szkoła tradycji w Burwinie – co wspólnego mają ze sobą te trzy hasła? Bardzo dużo. To wynik współpracy Gminy Łomazy ze studentami i naukowcami z UMCS w Lublinie. Że współpraca przekuwana jest w czyn a nie tylko w slogan propagandowy niech świadczą informacje o podpisanych już i wykonywanych pracach rewitalizacyjnych na terenie cegielni (LINK) i stadionu w Łomazach. O to właśnie chodzi – aby tchnąć życie w miejsca często zapomniane i opuszczone a na pewno nie wykorzystywane do tej pory w pełnej mocy. W sumie jest ich pięć: trzy w Łomazach i po jednym w Dubowie i Burwinie.

Wójt Łomaz Jerzy Czyżewski w ramach realizowanej współpracy z UMCS w Lublinie zorganizował spotkanie informacyjne, 9 lipca 2018 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Łomazach z dr Dagmarą Kociuba i członkami Studenckiego Koła Naukowego Planistów „Smartcity”: Moniką Żyśko, Natalią Tołtyżewską, Karoliną Szwarnowską, Dominiką Wojtyna, Martyną Winiarską i Dominiką Mazur. Koło działa na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie pod opieką dr hab. Sławomira Terpiłowskiego.

Celem spotkania były konsultacje przygotowanych projektów rewitalizacji i zagospodarowania dla wybranych obszarów z uwzględnieniem propozycji mieszkańców tego terenu. Zmiany pozwolą na wprowadzenie ustaleń w opracowaniu dokumentacji planistycznej potrzebnej do rozpoczęcia prac nad zmianą wizerunku i adaptacją, często zaniedbanych i zapomnianych obszarów w Łomazach i na terenie Gminy Łomazy.

W poniedziałek studenci przybyli na spotkanie do Urzędu Gminy Łomazy by zaprezentować przed władzami lokalnymi trzy koncepcje zagospodarowania wybranych przestrzeni publicznych.

Nowe życie w Starym Kinie w Łomazach
Projekt zagospodarowania terenu po starym kinie w Łomazach przewiduje przekształcenie tego terenu w skwer im. Króla Zygmunta Augusta poprzez wprowadzenie funkcji edukacyjnych i reprezentacyjnych i ma na celu wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej wynikającej z 450-lecia lokacji miasta Łomazy na prawie magdeburskim. Projekt, pod kierunkiem dr Dagmary Kociuby, opracowały: Martyna Winiarska i Dominika Wojtyna.

Zamiast zlewni mleka – plac zabaw i wypoczynku w Dubowie
Teren po byłej zlewni mleka w Dubowie ma zostać przekształcony w multifunkcjonalną przyjazną przestrzeń (plac zabaw, parking, tereny zieleni urządzonej, alejki, mała architektura) dostosowaną do różnych grup użytkowników. Projekt, pod kierunkiem dr Dagmary Kociuby, opracowały: Dominika Mazur i Monika Żyśko.

Szkoła tradycji w Burwinie
Zaś teren dawnej szkoły w Burwnie ma zostać zagospodarowany pod kątem stworzenia unikalnego produktu turystycznego związanego z gminnymi tradycjami strzelectwa i łucznictwa. Projekt, pod kierunkiem dr Dagmary Kociuby, opracowały: Karolina Szwarnowska i Natalia Tołtyżewska.

Była to już kolejna wizyta „SmartCity” w gminie Łomazy. Współpraca z gminą rozpoczęła się w 2016 roku. W kwietniu ubiegłego roku nastąpiło oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy między Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej a Gminą Łomazy oraz prezentacja czterech projektów zagospodarowania przestrzeni publicznych. Dwa z nich są obecnie realizowane przy wsparciu funduszy krajowych i unijnych. Pracami zostały objęte stadion miejski oraz teren po byłej cegielni, który zostanie przekształcony w Centrum Wędkarstwa.

Współpraca jest kontynuowana w roku bieżącym. Na zaproszenie wójta Jerzego Czyżewskiego w maju na wybranych obszarach projektowych przeprowadzona została inwentaryzacja przyrodniczo-urbanistyczna.

Zaprezentowane projekty te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zgłaszanym podczas prac inwentaryzacyjnych, a ich realizacja ma przyczynić się do rewitalizacji terenów o ogromnym potencjale i uczynienia z nich kolejnych „wizytówek” gminy Łomazy. Po prezentacji odbyła się ożywiona dyskusja. Wszystkie pomysły studentów zostały entuzjastycznie przyjęte przez reprezentantów gminy, którzy wyrazili chęć wcielenia w życie zaproponowanych rozwiązań.

materiał: Radio Biper Łomazy
temat: Łomazy gmina / UMCS Lublin / Gospodarka Przestrzenna
tekst: Agnieszka Horaczyńska Urząd Gminy Łomazy / umcs.pl / Leszek Niedaleki
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama