Reklama

Reklama

Reklama video

Tłuściec: 100 lat szkoły!!! (galeria)

„Na tradycjach przeszłości budujemy przyszłość”. Hasło przewodnie dzisiejszego dnia w Tłuśćcu w gm. Międzyrzec Podlaski. Ogrom gości zawitał w murach szkoły z okazji wspaniałego Jubileuszu – 100 – lecia powstania placówki – Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu. – To wielki zaszczyt móc Państwa powitać w tym niezwykłym dniu. Cieszymy się, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie i że będziecie w dniu dzisiejszym z nami. – mówili już na wstępie prowadzący uroczystość i witający gości – uczniowie szkoły.

Dyrektorem szkoły obecniejest Elżbieta Demczuk. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością dyrektorzy, którzy w ubiegłych latach zarządzali placówką: Ryszard Turyk, Bożena Adamowicz i Iwona Orkisiewicz.

Nie trudno się domyślić, że na przestrzeni 100 lat, wielu nauczycieli i pracowników tworzyło historię szkoły w Tłuśćcu, nie sposób wszystkich wymienić. Spróbujmy choć kilku. Spośród emerytowanych nauczycieli obecnych na urodzinach szkoły

znaleźli się:
Franciszek Kalinka,
Zofia Czapska
Barbara Węgrzyniak
.

Wśród obecnych emerytowanych pracowników niepedagogicznych szkoły można było dostrzec:
Mariannę Ciesielską,
Mariannę Nierodę,
Janinę Gomółkę,
Zdzisławę Deskę,
Bogusławę Łaziuk
Stanisława Nestoruka.

Jubileusz placówki uczciły swoją obecnością delegacje i poczty sztandarowe ze szkół: szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Halasach, szkoły im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach, szkoły im. Marii Konopnickiej w Misiach, szkoły im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy, szkoły im. Karola Krysińskiego w Rudnikach, szkoły im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy oraz gospodarze – poczet szkoły im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu.

Nie zabrakło także członków Rady Pedagogicznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu, pracowników niepedagogicznych szkoły, przedstawicieli Rady Rodziców z przewodniczącą Agnieszką Ostapiuk oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z przewodniczącą SU Igą Raczyńską.

Przybyli także absolwenci szkoły, obecni uczniowie szkoły wraz z rodzicami, byli przewodniczących Rady Rodziców, zespół ludowy „Sami Swoi” z Tłuśćca z Zofią Nejranowską na czele, Koło Gospodyń Wiejskich z Tłuśćca z przewodniczącą Marią Bogucką, również życzliwi sponsorzy, zaproszone media i sympatycy szkoły, którzy chcieli przyjąć zaproszenie i wspólnie z całą wielką szkolną rodziną uczcić jubileusz.

Wzruszająca i jak najbardziej na miejscu była minuta ciszy poświęcona wspomnieniu byłych pracowników szkoły w Tłuśćcu którzy choć odeszli – trwają w pamięci.

Dostojne grono byłych kierowników i dyrektorów tworzą:
Maria Szczepaniuk, (Pani) Kamińska (w annałach nie zachowało się imię byłej pani dyrektor), Bolesław Weka, Jadwiga Weka, Stanisława Juszkiewicz, Józef Kalinka, Krystyna Kortoniuk i Maria Oleksiuk.

Wspomniano i byłych nauczycieli:
Halinę Makaruk,
Janinę Golec,
Franciszka Makaruka,
Rafała Makaruka
Ryszarda Dedelisa.
Byli pracownicy niepedagogiczni to m.in. Zofia Górecka i Stanisław Demianiuk.

Do zebranych słowa podziękowania i uznania z okazji jubileuszu wygłosili zarówno dyrektor szkoły Elżbieta Demczuk jak i wójt Międzyrzeca Podlaskiego – Krzysztof Adamowicz. Ten ostatni oprócz miłych słów przywiózł też pozytywne informacje o wielomilionowych projektach jakie Gmina realizować będzie na swoim terenie, znaczna część z nich dotyczy właśnie oświaty, z tego też powodu skorzysta na nich także „szkoła jubilatka”. Wójt Adamowicz przekazał też dyrektor Demczuk czek urodzinowy – prezent – w kwocie 7.000 zł z przeznaczeniem na realizację statutowych zadań szkoły w Tłuśćcu.

Bogata była następująca po powitaniach i przemówieniach część artystyczna.
Rozpoczął ją „Taniec Kapelusze” w wykonaniu przedszkolaków z Tłuśćca. Zaraz po nim „Taniec z szarfami”. Grupa przedszkolna przedstawiła też zabawę „Koło graniaste”. Recytatorsko popisała się Amelka Węgrzyniak w wierszu „Zły humorek”. Patrycja Tarkowska i Alicja Nowosielska zaśpiewały piosenkę obcojęzyczną. Znalazł się czas i dla dorosłych już absolwentów szkoły. Jednym z nich był Stanisław Orzechowski, który zaprezentował utwór pt. „Charlie xcx break the rules”.

Jubileusz 100-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu był okazją do tego, aby przeszłość spotkała się z teraźniejszością. Trudno bowiem pozostać obojętnym wobec miejsca, w którym zostawia się część swojego życia.

Szkoła to drugi dom dla wielu osób. Młodzi ludzie uczą się tu kochać, szanować, żyć kulturą i tradycjami narodu polskiego. Jubileusz 100-lecia szkoły wpisał się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważna rocznica dla wszystkich Polaków.

Historia szkoły w Tłuśćcu.
Historia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu rozpoczęła się pod koniec dziewiętnastego stulecia. W gminie Tłuściec powstały wówczas dwie szkoły elementarne, w których nauczanie było nielegalne. W latach 1918 – 1919 szkoła powszechna w Tłuśćcu prowadzona przez Polską Macierz Szkolną została włączona do sieci szkół publicznych.

Kolejne lata przynosiły wiele zmian i reform. Zmieniał się ustrój szkolny, zmieniali się nauczyciele, a kolejne pokolenia opuszczały mury tej szkoły.

Chcąc uczyć pisania i czytania, mieszkańcy wsi organizowali gromady. Nauka w obcym języku utrudniała uczniom postępy. Wśród przykrych i bolesnych przeżyć okupacji, jaśniejszym momentem było zorganizowanie w Tłuśćcu polskiej szkoły. Nauczycielem był pracownik jednej z fabryk w Łodzi, który osiedlił się w Tłuśćcu. W kolejnych latach pojawiali się w szkole wykwalifikowani nauczyciele – obywatel Pyzowski i Janina Krasnodębska.

W miarę wzrostu liczby dzieci podnoszono stopień organizacyjny szkoły. Do szkoły III stopnia uczęszczały dzieci z Tłuśćca, Krzewicy, Wólki Krzymowskiej, Żabiec i Halas. W czasie trwania II wojny światowej prowadzone było tajne nauczanie. Z chwilą zakończenia wojny rozpoczęto długi proces odbudowywania zniszczeń. Wśród tych działań nie zapomniano o szkole. Wybudowany przez mieszkańców wsi Dom Ludowy, przeznaczony został na siedzibę szkoły powszechnej, kierownikiem została Stanisława Juszkiewicz, która po długoletniej pracy w roku 1972 odeszła na emeryturę, a dyrektorem został Józef Kalinka.

Z biegiem czasu i rozwojem sąsiednich wsi, w których powstawały nowe szkoły, malała liczba uczniów w Tłuśćcu. Wystarczyła jednak do utrzymania placówki, a nawet spowodowała otwarcie punktu filialnego w Żabcach. Uczyły się w nim dzieci z tej wioski w wieku 6 – 10 lat. Po ukończeniu klasy trzeciej, przechodziły do szkoły w Tłuśćcu. Budynek szkoły macierzystej okazał się zbyt mały, aby pomieścić wszystkich uczniów. Decyzją władz oświatowych i ówczesnego dyrektora placówki Józefa Kalinki, zajęcia dydaktyczne prowadzone były w domu prywatnym Jana Makaruka.

W roku szkolnym 1973/74 szkoła otrzymała nowe lokum, był nim budynek po Gminnej Radzie Narodowej z przyległymi do niego zabudowaniami. Wiele wysiłku włożono, aby zaadoptować je na klasy szkolne. Jednak praca w trudnych warunkach zmusiła do podjęcia starań o budowę nowej szkoły.

Po długich staraniach społeczeństwo wsi w 1992 roku rozpoczęło budowę. Środowisko lokalne inspirowane przez ks. infułata Kazimierza Korszniewicza i ówczesną radną – Zofię Nejranowską oraz kolejnego dyrektora tej szkoły Marię Oleksiuk powołało Społeczny Komitet Budowy Szkoły. W jego skład weszli: Zygmunt Węgrzyniak – przewodniczący, Zofia Nejranowska – skarbnik, Czesław Chmilewski, Kazimierz Jeleszuk, Andrzej Kozłowski, Mirosław Łaziuk. Od tej chwili rozpoczęły się mozolne wysiłki w celu pozyskania sprzymierzeńców, jak i środków na budowę.

Nie byłoby budynku nowej szkoły gdyby nie mieszkańcy wsi Żabce i Tłuściec. Codziennie po kilka osób w czynie społecznym pracowało przy wznoszeniu szkolnego gmachu. We wrześniu 1996 roku miała miejsce uroczysta wojewódzka inauguracja roku szkolnego w nowym budynku. Od tej pory uczniowie uczyli się w widnych i przestronnych klasach.

W roku szkolnym 1998/99 zostały zlikwidowane klasy zamiejscowe w Żabcach. Uczniami szkoły zostały również dzieci z Wólki Krzymowskiej i Krzymoszyc.

Od roku szkolnego 2000/2001 rozpoczęto pracę w sześcioletniej szkole podstawowej z oddziałem przedszkolnym, a 14 września 2002 roku odbyła się uroczystość nadania szkole zaszczytnego imienia Wielkiego Polaka – Mikołaja Kopernika.

Organem prowadzącym Publiczną Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu jest Gmina Międzyrzec Podlaski. Od września 2009 funkcję dyrektora szkoły pełni Elżbieta Demczuk.

W ostatnim dziesięcioleciu szkoła zmieniła swoje oblicze. Zakres remontów i modernizacji wynikał z bieżących potrzeb oraz możliwości finansowych organu prowadzącego. Wszystkie podjęte prace zmierzały do doskonalenia warunków nauczania. Odnowiono wszystkie pomieszczenia szkoły, zakupiono nowe meble, utworzono pracownię językową i salę zabaw. Część gmachu zaadoptowano na potrzeby punktów przedszkolnych. Największą inwestycją była wymiana wszystkich okien budynku szkoły oraz budowa boiska wielofunkcyjnego. Zagospodarowano również teren przyszkolny tworząc pasy zieleni.

Obecnie szkoła jest placówką 9 oddziałową – w tym w jej skład wchodzą dwa punkty przedszkolne z całodzienną opieką. Obwód szkoły obejmuje wsie: Tłuściec, Żabce, Wólka Krzymowska, Krzymoszyce. W szkole pracuje 20 nauczycieli. Do dyspozycji nauczyciele i uczniowie mają 6 sal lekcyjnych, dwie sale punktu przedszkolnego, pracownię internetową, pracownię językową, bibliotekę szkolną, świetlico – stołówkę, szatnię, pomieszczenia administracyjne, salę gimnastyczną, salę zabaw rekreacyjnych, teren rekreacyjno – sportowy wokół szkoły, na którym zlokalizowano boisko wielofunkcyjne, place zabaw dla najmłodszych i boisko trawiaste.

Nauka we współczesnej szkole jest zupełnie inna niż ta sprzed wielu lat. Dzisiaj na zajęciach wykorzystuje się nowoczesne technologie, a uczniowie biorą udział w różnorodnych konkursach, projektach i programach profilaktycznych, edukacyjnych i kulturalnych, wyjeżdżają do kina, teatru, na wycieczki.

W ostatniej dekadzie szkoła uczestniczyła w różnego rodzaju projektach rządowych, społecznych i innych. W roku szkolnym 2010/2011 realizowano program naprawczy „Rozwijam się, badając świat”, finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki pozyskane na potrzeby szkoły to 188 tys. zł. Projekt opracowany był po rozpoznaniu potrzeb uczniów i umożliwił zorganizowanie bogatej oferty zajęć dla uczniów oraz wzbogacenie bazy dydaktycznej szkoły.

W 2014 r. świetlicę szkolną wzbogacona została o nowe pomoce dydaktyczne, meble, sprzęt audiowizualny. Ma to wpływ na uatrakcyjnianie zajęć i różnorodne zagospodarowanie czasu oczekiwania między zajęciami czy też oczekiwania na transport powrotny dzieci do domów.

Dzięki staraniom dyrektor szkoły i wsparciu wójta gminy Krzysztofa Adamowicza od lutego do grudnia 2015 r. w szkole realizowana była druga edycja projektu Multisport. Jego ideą było zorganizowanie i prowadzenie systematycznych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży z klas IV-VI. Dotacja pozyskana na ten cel wyniosła 7 870 zł. Mogliśmy rozwijać się w różnych dyscyplinach sportu, które pozytywnie wpływały na ogólny rozwój fizyczny i sportowy każdego ucznia.

Szkoła była organizatorem eventu, dla grup Multisportu z powiatu bialskiego, radzyńskiego i łukowskiego. Reprezentanci z Tłuśćca spisali się znakomicie, zdobywając prowadzenie w dwóch dyscyplinach: skoku w dal z miejsca i rzutach do kosza.

Dobra współpraca szkoły ze Stowarzyszeniem Moja Gmina zaowocowała organizacją pierwszego spotkania z cyklu rozgrywek sportowych rodzin „Rodzina sportem silna”, które miało miejsce w maju 2016 r. podczas obchodów Gminnego Dnia Dziecka w Tłuśćcu. Wszyscy obecni mogli uczestniczyć w sportowej rywalizacji rodzinnej.

Efektem dobrej współpracy szkoły z Gminną Biblioteką Publiczną i jej dyrektorem Magdaleną Chodzińską, była możliwość uczestniczenia w warsztatach kodowania, realizowanych w listopadzie 2016 r., w ramach projektu Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę. Uczniowie dowiedzieli się czym jest kodowanie. Wspólnie zaprogramowali swojego pierwszego „robota” – dzięki temu zrozumieli, że konkret i logika to klucze, które są w stanie otworzyć bardzo wiele drzwi. Warsztaty były początkiem lokalnego klubu, którego zajęcia odbywały się w Bibliotece Publicznej w Tłuśccu pod troskliwą opieką Elżbiety Baj. Uczestniczyli w nich zachwyceni kodowaniem nasi koledzy, być może przyszli programiści.

Uczniowie klas I-III przez cztery kolejne lata brali udział w projekcie realizowanym przez Gminę Międzyrzec Podlaski dotyczącym powszechnej nauki pływania Umiem pływać. Pływać każdy może. Na realizację którego Gmina uzyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dbając o obecny i przyszły stan środowiska szkoła już od wielu lat współpracuje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2015r. realizowano projekt edukacja ekologiczna w szkołach „Na ekofali popłyniesz dalej”. Poprzez warsztaty i konkursy uświadamiano potrzebę ochrony środowiska przez wszystkich mieszkańców Ziemi, kształtowano wrażliwość i więź z przyrodą, między innymi poprzez wycieczki do parku narodowego.

Od 2013 roku szkoła brała również udział w konkursie Czysta Ziemia organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej Wydział Rolnictwa i Środowiska. Poprzez działania w zakresie edukacji ekologicznej, zbiórkę odpadów nadających się do powtórnego wykorzystania, udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata oraz inne inicjatywy proekologiczne rozpowszechno właściwą postawę ekologiczną.

Uczniowie bierą też czynny udział w programach profilaktycznych, które promują zdrowy styl życia: Szklanka mleka, Owoce i warzywa w szkole, Witaminka, Trzymaj formę, Czyste powietrze wokół nas, Nie pal przymnie proszę i Znajdź właściwe rozwiązanie. Poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych w zakresie żywienia i aktywności fizycznej uczą się odpowiedzialności za własne zdrowie i rozwój.

Placówka oświatowa w Tłuśćcu jest również miejscem działań na rzecz innych. Co roku organizowana jest zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska Azyl w Białej Podlaskiej. Głównym celem akcji jest uwrażliwienie na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania gotowości niesienia pomocy. Od wielu lat w szkole zbierane są plastikowe nakrętki. Te działania wspomogły osobę niepełnosprawną w zakupie wózka. Dzięki zbiórce mogła ona również wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym.

Z dużym zaangażowaniem uczestniczy społeczność szkolna w akcjach ogólnopolskich i społecznych, m.in. Góra grosza. Pieniądze zebrane podczas akcji przekazywane były na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. W bieżącym roku w ramach akcji Pluszowy miś – przekazano dzieciom ze szpitala onkologicznego zabawki, a starsi uczniowie włączyli się w 26. finał WOŚP (Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy).

W celu rozwijania kompetencji i zainteresowań czytelniczych realizowano ogólnopolskie programy: Książki naszych marzeń i Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, dzięki którym księgozbiór szkolnej biblioteki został wzbogacony o 316 nowych książek, wybranych wspólnie z uczniami.

Poprzez realizację zadania Pas Zieleni, udało nam się zagospodarować teren w tylnej części placu szkolnego, gdzie posadzono 135 sztuk drzewek iglastych w formie wiecznie zielonego żywopłotu. W 2016r. realizowano przedsięwzięcie z zakresu edukacji ekologicznej W obronie lasów. Głównym jego celem było ukazanie znaczenia lasów oraz ich ochrona przed rabunkową działalnością człowieka.

Obecnie realizowany jest projekt „Magiczny ogród”. Jego celem jest zagospodarowanie terenu przyszkolnego w celu stworzenia ogrodu na potrzeby prowadzenia edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Ogródek wykorzystany zostanie do innych zajęć prowadzonych przez nauczycieli. Zajęcia w ogrodzie skupiać będą uwagę na środowisku lokalnym i dawać możliwość rozwijania wielu praktycznych umiejętności.

Młodzi aktorzy ze szkolnego koła teatralnego „Lotos” oprócz tego, że uczą się sztuki występowania na scenie, uświetniają również wiele szkolnych uroczystości – Dzień Edukacji Narodowej, pasowanie na przedszkolaka i pierwszoklasistę, Święto Niepodległości, Jasełka, Dzień Patrona, misterium wielkanocne, dni papieskie, Święto Konstytucji 3 Maja, Forum Kobiet, Dzień Języków Obcych.

Uczniowie z Tłuśćca chętnie biorą też udział w konkursach różnego typu i na różnych szczeblach. Mają tym samym możliwość zaprezentowania swej wiedzy i umiejętności poza macierzystą szkołą. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat uczniowie szkoły wykazywali się osiągnięciami w nauce, wyróżniali się talentem plastycznym, recytatorskim, tanecznym, wokalnym czy sprawnością fizyczną.

Od 2006 r. szkoła jest organizatorem gminnego konkursu językowego pod hasłem „Czy znasz język ojczysty?”, a od kilku lat konkursu matematycznego – Super Matematyk pod honorowym patronatem Wójta Gminy Krzysztofa Adamowicza. Szkoła jest również gospodarzem gminnego konkursu pod hasłem „Jestem bezpieczny”.

Jedną z form pracy pozalekcyjnej i promocji szkoły jest redagowanie szkolnej gazetki Kaftanik. Nasi koledzy i koleżanki wcielają się w rolę redaktorów i dokumentują wydarzenia z życia szkoły, poznają proste formy pracy dziennikarskiej, uczą się odpowiedzialności za słowo, wyjeżdżają na warsztaty dziennikarskie.

W dniu jubileuszu na dolnym korytarzu szkoły przygotowano galerię zdjęć, tu też znalazła się Księga gości. Nieodłącznym elementem każdych urodzin, oprócz zaproszonych gości i życzeń jest tort urodzinowy. Tak też i w Tłuśćcu było!

[foogallery id=”99666″]


materiał: Radiobiper Międzyrzec Podlaski
temat: Międzyrzec Podlaski gmina / Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama