Niebawem film z wydarzenia jakie miało miejsce dziś, 6 czerwca 2018r. w Drelowie. Dzień Działacza Kultury w Powiecie Bialskim to szczególna uroczystość, podczas której władze powiatu pragną docenić pracę wielu środowisk i osób dobrej woli, które swoim zaangażowaniem i talentem służą mieszkańcom powiatu bialskiego.
Dzień Działacza Kultury to nie tylko spotkanie wyjątkowych ludzi, którzy gromadzą się wokół kultury, ale też czas w którym wręczono statuetki, dyplomy, podziękowania i nagrody laureatom konkurów powiatowych.
Zanim to jednak nastąpiło głos zabrał m.in. gospodarz uroczystości – starosta bialski Mariusz Filipiuka. Andrzej Czapski z Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, Małgorzata Bogusz z Delegatury w Białej Podlaskiej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Tadeusz Sławecki dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej im. Łopacińskiego w Lublinie oraz gospodarz miejsca – wójt Drelowa – Piotr Kazimierski.
Bialskie Talenty!!!
To konkurs dla młodych talentów – mieszkańców powiatu bialskiego. Wyjątkowych osób, które w 2017 roku miały osiągnięcia na arenie międzynarodowej, krajowej, wojewódzkiej i powiatowej. Do Starostwa Powiatowe w Białej Podlaskiej wpłynęło aż 32 wnioski.
Bilski Talent – wyróżnienie:
Patrycja Waszczuk – rodzice: Małgorzata, Mariusz Waszczuk, trenerem Patrycji jest jej tato. Wnioskodawca: Jolanta Wolanin Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Patrycja uczy się w Międzyrzecu Podlaskim, a jej pasją, w której wygrywa turnieje i konkursy są szachy.
Bialski Talent – wyróżnienie:
Jakub Celiński, rodzice: Olga i Piotr Celińscy, trener i wnioskodawca: Wojciech Lubański – Klub Sportowy Narwal Międzyrzec Podlaski. Jakub to medalista w pływaniu, członek kadry narodowej juniorów 15/16 letnich. Niestety dziś nieobecny, przebywa na zgrupowaniu.
Bialski Talent – wyróżnienie:
Kacper Tur. Opiekunem naukowym Kacpra jest Barbara Michalska oraz wnioskodawca dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie Mirosława Szpyruk. Kacper to uczący się w Rokitnie laureat konkursów organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Jego konikiem są przyroda, język polski i historia.
Bialski Talent – wyróżnie:
Bartosz Peszuk, rodzice: Dorota i Leszek Peszuk, mama jest też opiekunem artystycznym Bartka. Bartek jest uczniem Szkoły Podstawowej im. 30 Poleskiej Dywizji Piechoty AK w Grabanowie z dyrektor Beatą Zydlewską. Bartek uczy się w Grabanowie jego pasją jest śpiew, możemy go pamiętać z programu telewizyjnego The Voice Kids.
Bialski Talent – wyróżnienie:
Eryk Patryk Waszczuk – uczący się w Międzyrzecu Podlaskim znany z muzycznego programu telewizyjnego The Voice Kids. Rodzice Justyna i Krzysztof Waszczuk, Ireneusz Parafiniuk – to opiekun artystyczny. Wnioskodawczynią nagrody była dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim Jolanta Wolanin. Eryk był dziś na Festiwalu, a nagrodę odebrali dyrektor szkoły oraz instruktor.
Bialski Talent za 2017 rok – SPORT
Jakub Jakimiak. To medalista w pływaniu, członek kadry narodowej juniorów 14/15 letnich. Rodzice: Renata, Ireneusz Jakimiak, trener Wojciech Lubański, a wnioskodawca: dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim Jolanta Wolanin. Niestety dziś Kuba przebywał na zgrupowaniu.
Bialski Talent za 2017 rok – SPORT
Aleksandra Sacharczuk. Tekłondzistka Reprezentantka Polski Juniorów w Taekwon-do za rok 2017. Niestety nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu, przebywa na zgrupowaniu.
Bialski Talent za 2017 rok – NAUKA
Mikołaj Ostapiuk. Uczeń szkoły w Ortelu Książęcym. Zwycięzca w programie telewizyjnym The Brain Genialny Umysł. Rodzice: Małgorzata i Damian Ostapiuk, opiekunem naukowym Mikołaja jest Helena Bielecka. Wnioskodawcą nagrody była dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Ortelu Książęcym Drugim Emilia Kisielewska.
Bialski Talent za 2017 rok – KULTURA
Adam Piekarki. To wybitny młody fotografik, mający na swoim koncie liczne nagrody i wystawy. Rodzice: Małgorzata i Dariusz Piekarscy. Mama Adama jest również jego opiekunem artystycznym. Wnioskodawcą był Zbigniew Kapela po. dyrektora Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.
Bialski Talent za 2017 rok – KULTURA
Dominika Chalimoniuk i Patryk Zbucki to duet taneczny uczący się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Trenerem młodych ludzi jest Wojciech Rozwałka, a wnioskodawcą nagrody dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim Robert Matejek.
Nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Są to nagrody pieniężne oraz okolicznościowe dyplomy. W Drelowie podczas Dnia Działacza Kultury 2018 odebrało je 9 podmiotów: Zespół Meritum z Janowa Podlaskiego, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim, Grupa Rękodzielników w „Zagrodzie Tradycji” w Kożanówki w gm. Rossosz, Koło Aktywnych Kobiet w Zalesiu, Szczepan Stanisław Kalinowski, Zofia Kaliszuk, Krzysztof Edward Badalski, Andrzej Kurenda.
Konkurs “Samorząd gminny przyjazny kulturze” za 2017 r.
Podziękowania za wzięcie udziału: gmina Sosnówka, Tuczna, Konstantynów, Sławatycze, Biała Podlaska oraz miasto Terespol.“Samorządem gminnym przyjaznym kulturze” za 2017 r. została Gmina Międzyrzec Podlaski. Nagrodami były – okolicznościowy dyplom i bon o wartości 2000 zł z przeznaczeniem na cele kulturalne.
Uroczystość – jak na wydarzenie kulturalne przystało – urozmaicono przerywnikami artystycznymi.
Wystąpili m.in.:
– Zespół „Drelowiacy” z Drelowa. Przed dwoma laty Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy” odbierał nagrodę starosty bialskiego Bialskie Talenty, a dziś otworzył spotkanie, za sobą mając liczne wyjazdy, także zagraniczne, występy i nagrody.
– Bartek Peszuk, tegoroczny laureat nagrody Bialski Talent za 2017 rok – wyróżnienie.
– pokaz taneczny Dominiki Chalimoniuk i Patryka Zbuckiego laureatów nagrody Bialski Talent KULTURA za 2017 rok.
– Zespół „Bagnoszki” z Drelowa. Laureat nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury z 2015 r.
– Maria Kossak wyróżniona przed kilkoma dniami na Śpiewającym Słowiku w Rykach.
Specjalne podziękowania za zorganizowanie wydarzenia należą się Wydziałowi Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej – dyrektor Marianna Tumiłowicz, Wójtowi Drelowa Piotrowi Kazimierskiemu, Gminnemu Centrum Kultury w Drelowie – dyrektor Wiesława Zaremba wraz z pracownikami. Słowa uznania za profesjonalne prowadzenie wydarzenia zebrały również Anna Jóźwik i Anna Jureczek ze Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.
[foogallery id=”99600″]
materiał: Radiobiper Drelów
temat: Powiat Bialski / Starostwo Powiatowe / Drelów gmina / GCK Drelów / Dzień Działacza Kultury 2018
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki