Żywa choinka czy sztuczna? Zupa grzybowa, rybna czy barszcz czerwony? Prezenty do 50 czy do 100 złotych? Osoby potrzebujące mają przed świętami nieco inne dylematy: ciepły posiłek czy ciepłe ubranie? W ferworze świątecznych zakupów nie zapominajmy o najuboższych. Już 1 grudnia rusza 21. Świąteczna Zbiórka Żywności. Organizatorem akcji jest Federacja Polskich Banków Żywności. Dodajmy świętom smaku!
Od 1 do 3 grudnia odbędzie się Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności
w blisko w 3000 sklepach, ponad 500 miejscowościach, wspierana przez rekordową liczbę ponad 55 tys. wolontariuszy. Aby dołączyć do akcji wystarczy zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy w supermarkecie przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane produkty to te z długim terminem przydatności. Najbardziej wartościowymi będą: olej, cukier, słodycze, mąka, konserwy czy bakalie.
Dodaj świętom smaku!
W okresie, kiedy większość z nas przygotowuje i smakuje potrawy świąteczne, rozchodzący się na zewnątrz wielu domów zapach świąt, to wciąż dla blisko 2 milionów osób w Polsce, żyjących w skrajnym ubóstwie, jedyne dostępne świąteczne doznanie. – Planując święta, myślimy o tym co ugotujemy, upieczemy, jak doprawimy świąteczne potrawy, żeby zasmakowały naszym najbliższym. Nie zapominajmy również o tych, dla których często jedyną przyprawą potrawy jest głód.
O dzieciach, rodzinach, osobach samotnych, starszych, pozbawionych szansy na jakikolwiek ciepły posiłek. Robiąc zakupy dla siebie, kupmy kilka produktów spożywczych więcej dla innych i dodajmy smaku także ich świętom, by mogli spędzić je z godnością – podkreśla Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Wspólne świętowanie
Inauguracja akcji Świąteczna Zbiórka Żywności odbędzie się w piątek, 1 grudnia br. o godz. 11:00 w Centrum Handlowym Tesco Gocław, przy ul. Fieldorfa 41 w Warszawie. Na klientów sklepu czekają liczne atrakcje, wśród nich warsztaty malowania aniołów dla dzieci oraz spotkanie ze znanymi i lubianymi gwiazdami m.in. z Dorotą Wellman, Grażyną Wolszczak, Katarzyną Żak, Marią Seweryn, Martą Kielczyk, Beatą Chmielewską-Olech.
Ponadto, sieć Tesco zdecydowała się przekazać Bankom Żywności dodatkowe 20% wartości produktów zebranych w ramach zbiórki w swoich sklepach. Dzięki takim dobrym praktykom, Banki Żywności mogą docierać z pomocą do jeszcze większej liczby osób potrzebujących.
Wszystkie szczegóły na temat Banków Żywności oraz Świątecznej Zbiórki Żywności czekają
na stronie www.bankizywnosci.pl. Można tam znaleźć również listę sklepów, w których będzie prowadzona zbiórka.
O Bankach Żywności:
Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000063599), której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 32 Banki Żywności działające na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej blisko 3 500 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do 2 000 000 osób najbardziej potrzebujących.
O McCormick Polska:
Firma jest obecna w Polsce od 2011 roku. Jej główna siedziba znajduje się w Stefanowie. McCormick Polska zatrudnia 800 osób. Firma jest krajowym liderem w ilości sprzedaży na rynku przypraw i musztard, które oferuje pod markami KAMIS i Galeo.
Od 2012 roku McCormick Polska jest Partnerem Strategicznym Świątecznej Zbiórki Żywności.
W zeszłym roku firma McCormick Polska oraz Federacja Polskich Banków Żywności rozpoczęły realizację programu „Kulinarnie mocni”, w ramach którego edukują na temat doboru odpowiednich przypraw i ziół dla wydobycia oraz podkreślenia głębi smaku potraw złożonych z podstawowych składników. W kwietniu 2013 r. firma została wyróżniona nagrodą im. Jacka Kuronia przyznawaną przez Federację Polskich Banków Żywności, jako „Darczyńca roku 2012”.
O Tesco:
Tesco Polska zarządza w naszym kraju siecią ponad 400 sklepów, od hipermarketów po małe osiedlowe supermarkety. Łącznie zatrudnia ok. 25 tys. osób i oferuje klientom produkty 3700 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów.
Tesco Polska współpracuje z Federacją Polskich Banków Żywności już od 2000 r., włączając się co roku wraz ze swoimi klientami w ogólnopolskie zbiórki żywności. W 2013 r. firma rozpoczęła swój autorski program przekazywania nadwyżek żywności ze sklepów do lokalnych Banków Żywności. Przez pierwsze trzy lata trwania programu, przekazanych zostało 2800 ton żywności.
Zbiórkę wspierają sieci handlowe:
Tesco, Lidl, Carrefour, Intermarché, Kaufland, Auchan, Biedronka, Stokrotka, Netto, Mila, POLOmarket, Piotr i Paweł.
materiał: Federacja Polskich Banków Żywności
tekst zdjęcia: Monika Młynarczyk kierownik ds. komunikacji marketingowej i fundraisingu
opracowanie: Gwalbert Krzewicki