Reklama

Reklama

Reklama video

Sławatycze: Odpust w Jabłecznej (galeria)

Na Południowym Podlasiu, miejscem szczególnie związanym z kultem religijnym Kościoła Prawosławnego, obok Świętej Góry Grabarka, jest Monaster św. Onufrego w Jabłecznej. To tu w cerkwi, znajduje się, słynna z łask XV wieczna ikona patrona. Na dzień 24/25 czerwca przypada, najważniejsze wydarzenie w roku, Patronalne Święto Onufrego Wielkiego. Dwudniowe uroczystości są bardzo wzniosłe i przepełnione religijnością.

Do klasztoru nad Bugiem, przyjeżdżają z rodzinami setki pielgrzymów ze wschodniej Polski, Białorusi i Ukrainy, pragnących się pokłonić i oddać cześć świętej ikonie. Wierni prawosławni, uczestniczą również w całonocnych modlitwach i czuwaniu w cerkwi a także w kaplicach, p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i p.w. św. Ducha.

Przy tej ostatniej kapliczce, położonej tuż nad samym Bugiem, o trzeciej nad ranem, odbywa się liturgia, która przyciąga wiernych oczekujących szczególnie duchowego uniesienia.

Sprzyja temu urok nadbużańskich łąk o świcie oraz budzące się o poranku, w pierwszych promienia słońca, życie przyrody. Nabożeństwo kończy, niezwykle podniosła i urokliwa procesja wiernych, którzy z modlitwą na ustach i radosnym śpiewem, zmierzają uroczyście do Cerkwi św. Onufrego.

[foogallery id=”42728″]


materiał: Jarek Domański Fotos
temat: Sławatycze gmina / Jabłeczna Klasztor św. Onufrego
tekst i zdjęcia: Jarosław Domański
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama