Projekt „Puls hip-hopu” realizowany jest od 8 maja 2017 roku w ramach programu „Erasmus”. W projekcie tym bierze udział 36 uczestników wraz z liderami z Łotwy, Francji i Polski. Dziś spotkali się wszyscy na bialskim Placu Wolności. W programie jaki zaproponowano mieszkańcom miasta znalazły się m.in. pokazy umiejętności uczestników projektu, występy gościnne, bitwy taneczne breakdance, graffiti i inne atrakcje. W projekcie udział wzięli również: DJ Ray, Dziki Wschód i Dance Academy Studio.
To efekt przygotowań jakie uczestnicy dokonywali przez ostatnie dni. Zaprezentowany flash mob w Białej Podlaskiej prezentowany jest też w Warszawie.
To podróż szlakiem najciekawszych warszawskich przykładów street art’u, by samodzielnie spróbować swych sił w graffiti, zrealizują warsztaty międzykulturowe i breakdance dla przedszkolaków oraz przygotują tekst i układ, a następnie nagrają wideoklip promujący pozytywny wizerunek hip-hopu.
Na zakończenie mobilności uczestnicy przygotowali i przeprowadzili „Puls hip-hopu jam” połączony z prezentacją projektu. Wydarzenie to miało miejsce dziś, w poniedziałek, 3 lipca 2017r. na Placu Wolności w Białej Podlaskiej. W projekcie udział wzięli również: DJ Ray, Dziki Wschód i Dance Academy Studio.
Zanim spotkali się wszyscy w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, trwały kilkutygodniowe przygotowania do międzynarodowej wymiany młodzieży w krajach uczestników.
Celem projektu jest szukanie przyczyn złego postrzegania i pojawiania się stereotypów na temat hip-hopu w społeczeństwie, zastanowieniu się nad podstawowymi wartościami tej kultury i sposobami poprawy wizerunku osób pasjonujących się kulturą hip-hopową w swoich społecznościach.
Dotychczas młodzież wzięła udział w spotkaniu zapoznawczym, omówiła zasady wspólnego pobytu, przeprowadziła wstępną ewaluację, integrowała się poprzez gry i zabawy zapoznawcze. Uczestnicy mieli także okazję do zaprezentowania swych umiejętności związanych z hip-hopem a także do pierwszej spontanicznie przeprowadzonej bitwy z bialską grupą breakdance Dziki Wschód.
Aby poznać punkt widzenia i sposób postrzegania hip-hopu przez osoby nie znające tej kultury młodzież zaprezentowała przygotowane wcześniej sondy uliczne w swoich krajach. Natomiast poprzez dyskusję o kulturze hip-hopu i opracowanie najważniejszych jej zasad uczestnicy zastanawiali się nad sposobem przełamania panujących stereotypów na temat osób utożsamiających się z hip-hopem.
Więcej o projekcie możesz przeczytać również w materiale: Roskosz wizyta przygotowawcza projektu „Puls hip-hop”
https://www.radiobiper.info/2017/06/03/roskosz-wizyta-przygotowawcza-projektu-puls-hip-hop/
[foogallery id=”40177″]
materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
tekst: Leszek Niedaleki / Maja Hince specjalista ds. realizacji programów ECKiW OHP
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki