W minioną sobotę tj. 1 lipca w miejscowości Olszyn (gm. Rokitno) odbyła się IX edycja Nadbużańskiego Rajdu Rowerowego. W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 rowerzystów z terenu powiatu bialskiego a także m.in. z Lublina, Siedlec, Warszawy i Krakowa. 40 kilometrowa trasa pozwoliła zobaczyć urokliwe i ciekawe miejsca w dolinach rzek Bug i Krzna. Dziś kilka słów i galeria zdjęć a już niebawem nasz reportaż filmowy.
Każdy uczestnik na starcie otrzymał materiały promocyjne dla rowerzystów m.in. mapki ze szlakiem „Greenvelo” oraz „pakiet startowy” w postaci wody i batonika. Na otwarciu imprezy swoją obecnością zaszczycił wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk oraz Radny Powiatu Bialskiego Arkadiusz Misztal, który obecny był jako uczestnik do końca rajdu. Po krótkich przemowach i pamiątkowym zdjęciu, organizator rajdu Krzysztof Bielak otworzył oficjalnie IX Nadbużański Rajd Rowerowy. Punktualnie o godz. 11:00 spod remizy w Olszynie długi peleton rowerzystów ruszył na przygotowaną trasę.
Atrakcji na tegorocznej edycji imprezy było po raz kolejny co niemiara. Urozmaicona trasa wiodąca zarówno drogami asfaltowymi jak i gruntowymi, pozwoliła poznać piękno nadbużańskiej przyrody w granicach m.in. Rezerwatu Przyrody „Szwajcaria Podlaska” w Neplach czy Rezerwatu „Łęgi” koło Pratulina. Uczestnicy zobaczyli również ciekawe zabytki w okolicy, jak zespół pałacowy w Cieleśnicy, Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, pozostałości zespołu pałacowo-parkowego w Neplach czy położoną nad samym brzegiem Bugu dawną cerkiewkę unicką w Krzyczewie (obecnie Kościół św. Jerzego). Na trasie nie zabrakło także ciekawostek, jednymi z nich była tzw. „kamienna baba” w Neplach oraz cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej w Zaczopkach.
Uczestnictwo w rajdzie pozwoliło spędzić aktywnie weekend w dużym gronie miłośników dwóch kółek z terenu naszego regionu i województwa a także innych regionów Polski. W rajdzie wzięli udział przedstawiciele każdej grupy wiekowej, były nawet całe rodziny. Zamówiona przez wójta gminy Rokitno pogoda wytrzymała do samego finału rajdu, umożliwiając rozkoszowanie się w promieniach słońca cudownymi krajobrazami Południowego Podlasia.
– Koncepcja Nadbużańskiego Rajdu Rowerowego powstała w Sławatyczach już dziewięć lat temu w ten sposób, że lubiąc bardzo osobiście nadbużańskie tereny w pewnym momencie stwierdziłem, że chciałbym pokazać piękno krajobrazów tych okolic innym. Na pierwszą edycję przyjechało 21 osób razem ze mną a później impreza się rozrosła. Nasz rajd ma dużo wspólnego ze szlakiem rowerowym „Greenvelo”, na każdej edycji od kiedy „Greenvelo” powstało, jedziemy przynajmniej częściowo po tym wytyczonym szlaku. Poza tym jednostki promujące „Greenvelo” m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przekazuje nam materiały promocyjne, które dystrybuujemy potem wśród uczestników naszego rajdu. Dzięki zaangażowaniu Wójta Gminy Rokitno oraz pani dyrektor Gminnej Instytucji Kultury, gościnności tutejszych władz mamy dziś do dyspozycji ten piękny obiekt a więc świetlicę w Olszynie i całą infrastrukturę z której korzystamy od wczoraj, tutaj odbędzie się po rajdzie impreza integracyjna – powiedział Krzysztof Bielak, Organizator Nadbużańskiego Rajdu Rowerowego.
W programie imprezy znalazły się również dodatkowe atrakcje. W Pratulinie uczestnicy rajdu obejrzeli ciekawy film dokumentalny o Unitach Podlaskich a proboszcz i zarazem przewodnik po Pratulińskim Sanktuarium Ks. Jacek Guz przedstawił wiele ciekawostek związanych z tym miejscem. W Pratulinie odbył się również krótki piknik, gdzie uczestnicy mogli zjeść kiełbaskę z grilla i inne smakołyki, odpocząć oraz porozmawiać o wrażeniach.
– Jestem już po raz dziewiąty na Nadbużańskim Rajdzie Rowerowym, tym razem spotykamy się w gminie Rokitno w pięknej miejscowości Olszyn z rowerzystami z całego województwa, są tu ludzie i z Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Chełma, Lublina, jak i spoza naszego województwa, także bardzo spora i fajna ekipa. Południowe Podlasie powinno m.in. postawić na rowery, mamy tutaj spokojne drogi, niema tutaj takiego natężenia ruchu, żeby turysta czuł się niebezpiecznie, więc można śmiało całą rodziną jeździć na takie rajdy i odkrywać uroki tego regionu – powiedział na starcie Arkadiusz Misztal – Radny Powiatu Bialskiego, Prezes LOT „Między Bugiem a Krzną”, uczestnik rajdu.
Pętla IX Nadbużańskiego Rajdu Rowerowego zakończyła się na terenie przed świetlicą w Olszynie. Tam na strudzonych turystów rowerowych czekały kolejne smakołyki z grilla oraz losowanie nagród. Emocji jak co roku, było co niemiara, do wygrania były mapy, albumy i gadżety rowerowe. Główną nagrodą był zegarek sportowy z GPS wartości 800 zł. Wieczór zakończył się zgodnie z planem imprezą integracyjną z karaoke.
– Rower jest to wspaniały środek lokomocji i jakże potrzebny w tak pięknej okolicy. Możemy czuć się tutaj bezpiecznie jadąc i mieć dużą radość z podróżowania po okolicznych terenach. Cała gmina Rokitno posiada sieć szlaków rowerowych po drogach powiatowych jak i gminnych. Na odcinku Zaczopki, Pratulin i Cieleśnica wytyczony jest m.in. główny szlak „Greenvelo”. Rok temu radny pan Arkadiusz Misztal zaproponował, aby w naszej gminie odbyła się kolejna edycja tego rajdu, ja z radością przyjąłem te sprawy organizacyjne jako gospodarz. Dla naszych mieszkańców jest to okazja, aby wziąć udział w tak pięknym rajdzie, który oczywiście jest jednocześnie wspaniałą promocją dla naszej gminy – powiedział wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk.
Nadbużański Rajd Rowerowy jest z pewnością jednym z najciekawszych wydarzeń rowerowych w regionie i co roku przyciąga liczną rzeszę rowerzystów z coraz odleglejszych zakątków naszego kraju. Tegoroczna zmiana miejsca organizacji rajdu przeniesiona z gminy Sławatycze do gminy Rokitno z pewnością odświeżyła formułę wycieczki i pozwoliła poznać uroki innych fragmentów pięknej doliny Bugu.
W imieniu organizatorów już dziś zapraszamy na kolejną, jubileuszową X edycję Nadbużańskiego Rajdu Rowerowego.
[foogallery id=”39842″]
materiał: Powiat Bialski / Gmina Rokitno
zdjęcia: Małgorzata Mieńko / Jakub(OvO)Sowa