Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. W tym roku odbyła się już III edycja pod hasłem „Czytanie porusza”.
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim po raz pierwszy przyłączyła się do tej akcji organizując w sobotni wieczór 3 czerwca dwa wydarzenia dla dorosłych i dla dzieci. Sentymentalny spacer po naszym mieście to propozycja skierowana do dorosłych. Zebranych powitała Halina Bugajewska, dyrektor MBP przybliżając ideę Nocy Bibliotek i opowiadając o działalności regionalnej biblioteki. Dobrym wprowadzeniem była wystawa różnorodnych zbiorów gromadzonych w Kąciku Regionalnym.
Zebrani z zaciekawieniem wysłuchali historycznej informacji o Międzyrzecu zamieszczonej w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1883 r. Za sprawą doskonałych przewodników ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego Marka Maleszyka i Mirosława Maraszka, goście wybrali się w podróż do Międzyrzeca z lat 1900-1980.
Trzeba było poruszyć pokłady pamięci, wyobraźni i wspomnień, żeby na starych fotografiach zidentyfikować dzisiejsze budynki i miejsca lub przypomnieć sobie te już nieistniejące. Niezwykle interesująca była opowieść i wystawa eksponatów regionalisty Czesława Wrzoska o skarbach znalezionych w ziemi świadczących o starożytnych początkach Międzyrzeca. Pytaniom i rozmowom nie było końca. Na zakończenie spotkania koło teatralne Uniwersytetu Trzeciego Wieku przedstawiło scenki satyryczne „Zagadkowa natura” i „Dzieło sztuki” wg Czechowa i „Urząd” wg Krukowskiego.
Hasłem Nocy Bibliotek w Oddziale dla Dzieci i młodzieży były Podróże naszej wyobraźni, świat barw, światła i cienia. Dzieci miały okazję poznać historię podróżnika Kazimierza Nowaka, który w 1931 roku udał się rowerem na wyprawę do Afryki. Ta niezwykła opowieść zaprezentowana w formie teatrzyku kamishibai, była inspiracją do zgłębienia informacji o Afryce i jej mieszkańcach.
Dzieci przekonały się, że jest to bardzo barwny i zróżnicowany kontynent. Miały okazję przymierzyć oryginalną hebanową maskę z Kamerunu i wybijać tam-tamy na bębnie, po czym przystąpiły do uczty przygotowanej z egzotycznych owoców. Następna zabawa polegająca na odszukaniu ukrytych przez psotnego Murzynka Bambo książek rozpoczęła się w zupełnych ciemnościach.
Przydały się latarki i wskazówki zapisane w magicznych kulach. Zaczerpnięty z książki tekst był inspiracją do stworzenia niepowtarzalnej historii w wykonaniu uczestników. Czarne, niepozorne ilustracje wywołały ogrom emocji gdy dzieci ułożyły je na kolorowych stolikach świetlnych. Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość wykonania podróżniczych zakładek w formie witrażu. Zarówno dorośli, jak i dzieci opuszczali Bibliotekę z ogromem wrażeń i niedosytem. Na pewno nie było to ostatnie tego typu spotkanie.
Jak się przekonali uczestnicy Międzyrzeckiej Nocy Bibliotek : biblioteka to przyjazne i otwarte miejsce, pełne skarbów i niespodzianek , gdzie można spotkać pasjonujących ludzi.
Dziękujemy wszystkim za obecność. Kielce po raz trzeci brały w niej udział. I po raz kolejny też, za sprawą mnóstwa atrakcji przyciągnęły do wszystkich swoich placówek mnóstwo czytelników!
Dla wszystkich niedowiarków i moli książkowych, których nie trzeba długo przekonywać, o tym, że książki to źródło zarówno wiedzy, jak i wzruszeń, 3 czerwca w Kielcach zorganizowano Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja tego święta nosiła właśnie tytuł ,,Czytanie porusza”. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski, w Kielcach zaś impreza miała miejsce po raz trzeci.
I niemal tak, jak w ubiegłych latach cieszyła się sporą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta, którzy podczas jej trwania chętnie wypożyczali książki lub też zapisywali się do lokalnych fili biblioteki. Co więcej, w niemal wszystkich oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach trwały zajęcia związane z czytelnictwem, bądź też inne wydarzenia kulturalne, jak np. wernisaże malarskie, jak również pokazy teatralne, czy koncerty muzyczne.
– Dla wszystkich chętnych w 10 placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach przygotowaliśmy wiele atrakcji, takich… niecodziennych spotkań z literaturą! Zachęciliśmy wielu kielczan, by wstąpili do grona czytelników oraz przekonali się, że w bibliotekach oprócz wypożyczania książek i czasopism, odbywają się również ciekawe wydarzenia kulturalne. Biblioteka przecież to też miejsce, gdzie mogą bliżej poznać sąsiadów i twórczo razem spędzić miły wieczór.
Dzisiaj właśnie tak było, z czego bardzo się cieszymy – relacjonowała Bożena Iwan. I rzeczywiście, każdy, kto odwiedził bibliotekę w weekend mógł zaliczyć ten wieczór do udanych i, tak jak powiedziała dyrektor MBP, niecodziennych dni.
Zróżnicowane atrakcje, jakie oferowały placówki MBP w trakcie imprezy, której motywem przewodnim były książki wynikają bezpośrednio z faktu, iż w lekturach… Można znaleźć informację na każdy temat! Znamy bowiem książki kulinarne, przyrodnicze, biograficzne, historyczne i mnóstwo innych pozycji, których nie sposób wymienić na jednym tchu.
Stąd, w filii nr 9 przy Okrzei miał miejsce wernisaż fotografii prac wykonanych przez Sekcję Fotograficzną Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zaś w filli nr 10 przy ulicy Konopnickiej odbył się koncert akordeonowy w wykonaniu Lecha Skawińskiego, jak również spektakl prezentowany przez teatralną grupę SEN pt. Sztuka ciszy.
Przy filii na Barwinku rozbrzmiewała muzyka znanych hippisowskich kapel, a przy Zagórskiej znów zaprezentowano m.in teatrzyk kukiełkowy oraz
degustowano potrawy z całego świata. Do ogólnopolskiej akcji przyłączyła się również Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy Ściegiennego w Kielcach, która w to wyjątkowe święto było czynna aż do północy.
W tej placówce można było skorzystać z szerokiej gamy oferowanych przez WBP gier planszowych i zagrać z obecnymi w bibliotece kielczanami. A tych, w tej siedzibie biblioteki w sobotni wieczór, także nie brakowało.
Korzystając z ogromu atrakcji, każdy kielczanin w bibliotece znalazł ,,coś” dla siebie. Jak trafnie zauważyła jedna ze stałych bywalczyń filii nr 9, pani Wiesława – Noc Bibliotek to bardzo fajne święto, bo w bibliotece pojawiło się wiele nowych osób, ale najważniejsze jest, żeby tu jeszcze wrócili…
Bo o to chodzi w czytaniu, żeby zawsze chcieć wypożyczyć jeszcze więcej. To wciągające, bo jak przeczyta się pierwszą książkę na przykład jakiejś serii to zaraz sięga się po dalszą część, żeby dowiedzieć się, co stało się później w życiu bohaterów.
Jedno jest pewne, im więcej takich inicjatyw, tym większe prawdopodobieństwo, że nowi czytelnicy, którzy w sobotę dopiero założyli kartę w bibliotece, będą coraz częściej ,,ruszali się z domu” do biblioteki. 3 czerwca bowiem czytanie, bez wątpienia, ich poruszyło!
Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/kultura/a/czytanie-porusza-noc-bibliotek-po-raz-trzeci-w- kielcach,12143709/ czerwca 2017 r. w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek
[foogallery id=”35548″]
materiał: MBP Międzyrzec Podlaski
tekst zdjecia: Halina Bugajewska MBP Międzyrzec Podlaski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki