Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Porady Radiobiper: Mieszkania z bonifikatą

Czy gmina może regulaminem uzależniać sprzedaż mieszkania z bonifikatą od zrzeczenia się przez nabywcę kaucji? – odpowiada mecenas Dariusz Daczkowski, z Kancelarii Prawnej Dariusz Daczkowski, Plac Wolności 26/2, Biała Podlaska. telefon: 510 490 821.

 

Poniżej dokonany przegląd orzecznictwa zarówno w uchwale rady gminy jaki i wydanym na jej podstawie regulaminie potwierdza, że nie mogą być zawarte regulacje uzależniające zawarcie umowy bezprzetargowej sprzedaży lokalu mieszkalnego od zrzeczenia się przez nabywcę kaucji zabezpieczającej.

Tak orzekł w wyroku z dnia 27 maja 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu:
1. Uchwała rady gminy stanowiąca, że „w przypadku wykupu lokalu mieszkalnego z zastosowaniem bonifikaty najemca rezygnuje z dochodzenia na drodze administracyjnej lub sądowej zwaloryzowania kaucji wpłaconej przed 12.11. 1994 r.” jest sprzeczna z art. 115 Konstytucji RP, zawiera bowiem niedopuszczalny przepis dotyczący rezygnacji dochodzenia roszczeń na drodze administracyjnej lub sądowej. Podobnie wyrok z dnia 18 października 2007 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach: żaden z powszechnie obowiązujących przepisów prawa nie uprawnia rady gminy do regulowania w drodze uchwały kwestii zwrotu kaucji mieszkaniowej, w tym rozliczania zasad rozliczania z tego tytułu.

Na kanwie powyższego zapis regulaminu uzależniający zawarcie umowy od zrzeczenia się zwrotu kaucji przez kupującego jako sprzeczny z ustawą jest nieważny.
Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski,
Plac Wolności 26/2, Biała Podlaska
tel 510 490 821


materiał: Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski, Biała Podlaska
temat: porady prawne Radiobiper
opracowanie: Leszek Niedaleki

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama