Reklama

Reklama

Reklama video

Gmina Tuczna zakończyła proces opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji

W dniu 19 maja 2017 roku odbyło się ostatnie spotkanie z mieszkańcami gminy, kończące proces prac nad Lokalnym Programem Rewitalizacji, realizowanym w ramach projektu „Lokalny Program Rewitalizacji podstawą do ożywienia społeczno-gospodarczego Gminy

Tuczna”, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.. Dokument został przyjęty na sesji Rady Gminy Tuczna Uchwałą Nr XXVII/133/17 z dnia 19 maja 2017 r. w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Tuczna na lata 2017-2023.

Lokalny Program Rewitalizacji to wieloletni plan działań w 5 sferach:
społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej i środowiskowej, zmierzający do wyprowadzenia obszarów rewitalizacji ze stanu kryzysowego oraz stworzenia warunków do ich zrównoważonego rozwoju. Stanowi on narzędzie planowania, koordynowania i integrowania różnorodnych aktywności. Celem jego opracowania i wdrożenia jest pobudzenie aktywności środowisk lokalnych i stymulowanie współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego oraz przeciwdziałanie zjawiskom wykluczenia społecznego w zagrożonych patologiami obszarach gminy Tuczna.

Program jest również podstawą do starania się o wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej, jak też środków krajowych na przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Można powiedzieć, że stworzenie LPR-u jest pierwszym i najważniejszym krokiem, który pozwoli na wprowadzenie realnych zmian w gminie Tuczna. Już we wrześniu planowane jest ogłoszenie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego konkursu 13.4 „Rewitalizacja obszarów wiejskich”, do którego gmina Tuczna zamierza aplikować.

W Programie zidentyfikowano przedsięwzięcia rewitalizacyjne, z których za najistotniejsze uważa się:
Utworzenie Centrum Integracji Społecznej w Tucznej
Utworzenie Gminnego Kompleksu Edukacyjno – Kulturalnego w Tucznej
Rewitalizacja i modernizacja „Domu Strażaka” dla stworzenia przyjaznego miejsca spotkań miejscowej społeczności
Aktywizacja gospodarcza terenu poprzez zagospodarowanie placu targowego w Tucznej na cele promocji lokalnych produktów
Poprawa infrastruktury edukacyjnej i wyposażenia dydaktycznego szkół wraz z zagospodarowaniem otaczającego terenu
Modernizacja i adaptacja budynku byłej Szkoły Podstawowej w Bokince Królewskiej na cele gospodarcze
Przebudowa i modernizacja budynku świetlicy w Wólce Zabłockiej wraz z zagospodarowaniem otoczenia obiektu
Poprawa infrastruktury społecznej i warunków funkcjonowania społeczności lokalnej w miejscowości Żuki

Kończąc prace nad dokumentem trzeba podkreślić, że jest on dokumentem otwartym i elastycznym, ponieważ wszystkie podmioty tj. przedsiębiorcy, organizacje społeczne, stowarzyszenia, instytucje kultury, instytucje oświatowe, Urzędy Pracy, OPS itp., które chcą się rozwijać za pomocą funduszy zewnętrznych mogły i mogą w dalszym ciągu zgłaszać propozycje swoich projektów, które następnie zostaną wpisane do LPR. Umieszczenie takiego projektu w dokumencie daje konkretne korzyści w postaci dodatkowych punktów przy jego ocenie. Dlatego zachęcamy wszystkie podmioty, które w okresie do 2023 roku chciałyby zrealizować inwestycję społeczną bądź infrastrukturalną do zgłaszania swoich pomysłów.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniach, konsultacjach społecznych, zaangażowanie, poświęcony czas i włożony trud. Bez tak licznych pomysłów, sugestii i uwag, nie udałoby się sporządzić dokumentu w tak rzetelny i przemyślany


materiał: Tuczna gmina
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama