W województwie lubelskim dodatkowe 16 tysięcy osób uzyska w tym roku prawo do emerytury z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Od października na świadczenie będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi zwiększonej liczby wniosków.
Niższy wiek emerytalny
Od 1 października wraca niższy wiek emerytalny. Kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyzna – 65 lat. Osoby, które już skończyły ten wiek albo ukończą go przed październikiem, ze złożeniem wniosku o świadczenie muszą poczekać co najmniej do września. Pozostali mogą złożyć wniosek najwcześniej na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego.
„Twoja emerytura, Twój wybór”
– Emerytura to prawo, nie obowiązek. Warto pamiętać, że kontynuowanie aktywności zawodowej i odsunięcie w czasie przejścia na świadczenie, opłaca się. Im dłużej zaczekamy z wnioskiem, tym wyższa będzie emerytura – mówi zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie, Marta Strus. Dlatego jeszcze przed wakacjami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pojawią się doradcy emerytalni, którzy podpowiedzą, ile realnie można skorzystać na dłuższej pracy. W województwie lubelskim będzie 26 doradców, z tego dwóch w Białej Podlaskiej. Pomogą klientom zweryfikować dokumenty potrzebne do emerytury i przedstawią stan indywidualnego konta w ZUS. Instytucja przygotowuje również kalkulator na stronę internetową, w którym będzie można policzyć sobie różne warianty emerytury.
Więcej emerytów w regionie i w Polsce
Z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku do ZUS w województwie lubelskim może wpłynąć nawet 16 tysięcy dodatkowych wniosków o emeryturę. To o 29% więcej w porównaniu do liczby wszystkich wniosków, jakie klienci składają kwartalnie w ZUS.
W skali kraju z obniżenia wieku emerytalnego skorzysta w tym roku 331 tysięcy osób. W kolejnych latach wpływ wniosków związanych z niższym wiekiem będzie stopniowo malał. W całym 2018 roku dodatkowych emerytów może być 148 tysięcy, w 2019 roku – 90 tysięcy, w 2020 roku – 92 tysiące, a w 2021 roku – 54 tysiące.
materiał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
tekst: Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim