Na primaaprilis, 1 kwietnia, zaplanowano rozstrzygnięcie Konkursu Gminnego „Tradycyjna Palma Wielkanocna”. I jak okazało się na miejscu wcale nie był to żart! Do Klubu Kultury w Worońcu, mieszczącego się w drewnianym, stylowym, czarującym, liczącym sobie 150 lat budynku zjechało jury, zespół Jutrzenka ze Sławacinka Starego, uczestnicy konkursu, goście zaproszeni.
Nie przez przypadek palmy wielkanocne zagościły w Worońcu – Klub Kultury to także siedziba Pracowni Zdobnictwa Ludowego, a pod sufitem jednego z pomieszczeń oglądać można było przepiękne wielkanocne pająki.
Wracamy do konkursu.
Był to pierwszy Gminny Konkurs „Tradycyjna Palma Wielkanocna” w Gminie Biała Podlaska. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej Pracownia Zdobnictwa Ludowego w Worońcu. Całością opiekowała się Małgorzata Hanas, instruktor Pracowni w Worońcu.
Przedmiotem konkursu było wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej z wykorzystaniem wyłącznie tworzyw naturalnych i tradycyjnych form zdobniczych. Mogły to być kwiaty i zioła suszone, kwiaty i ozdoby wykonane z papieru, bibuły, krepiny oraz rośliny żywe.
– Celem konkursu był opopularyzowanie tradycji wykonywania palm wielkanocnych i pogłębianie więzi z regionem Południowego Podlasia. Zanika ta tradycyjna wiedza na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Coraz mniej osób interesuje się samodzielnym wykonaniem atrybutów świąt wielkanocnych z materiałów i technikami wykonania oraz form zdobienia których używały jeszcze nasze babcie. Konkur ten to także pomysł na rozwijanie kreatywności, pogłębianie umiejętności plastycznych w dziedzinie papieroplastyki i pobudzanie aktywności twórczej. Również bardzo ważne było dokumentowanie wzornictwa palm tradycyjnych na terenie Gminy Biała Podlaska. – mówi nam Małgorzata Hanas z Worońca.
Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej, osób indywidualnych i twórców nieprofesjonalnych z terenu Gminy Biała Podlaska. Na pierwszy konkurs wpłynęło około trzydziestu prac. W tym jedynie dwa zgłoszenia osób dorosłych. Ale jak wiadomo pierwsze koty za płoty.
Dyrektor GOK Biała Podlaska, Dariusz Chorąży już zapowiedział, że z roku na rok formuła i zakres konkursu będzie rozszerzana a także nagrody jakie przewidziano dla uczestników zwiększą swoją wartość. Ma być to dodatkowa zachęta dla chcących w konkursie wziąć udział.
W tegorocznym, pierwszym konkursie w Jury zasiedli: Dariusz Chorąży – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, Agnieszka Demidowicz – instruktor GOK, Agnieszka Borodijuk – instruktor GOK oraz Małgorzata Hanas – instruktor GOK.
W kategorii I dzieci do lat 10:
I miejsce – Oliwia Adamiuk, II miejsce – Karol Waszkiewicz, III miejsce – Małgorzata Golian.
W II kategorii – dzieci powyżej 12 lat i młodzież gimnazjalna:
I miejsce – Julia Wawryniuk, II miejsce – Martyna Burda, III miejsce – Kinga Weresa
Nagroda specjalna – Bartłomiej Liniewicz
W III kategorii – młodzież szkół średnich i dorośli:
I miejsce – Bożena Gawda a wyróżnienie – Kinga Hodun
Pamiątkowe dyplomy i drobne upominki otrzymali też wszyscy uczestnicy konkursu.
Nagrody rzeczowe dla laureatów oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej wręczyli Grażyna Majewska – sekretarz Gminy Biała Podlaska, Dariusz Chorąży – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej oraz radny Gminy Biała Podlaska – Mariusz Semeryło. Imprezę uświetnił występ zespołu Jutrzenka ze Sławacinka Starego prezentując repertuar pieśni wielkopostnych i ludowych.
Na zakończenie Sekretarz Gminy , wszystkim obecnym złożyła życzenia w imieniu Wójta Gminy Biała Podlaska na zbliżające się Święta Wielkanocne. Wszyscy obecni mogli podziwiać też małą wystawę zdjęć wykonanych przez Olę Struk i Olwkę Kwiatkowską z klubu fotograficznego działającego w Klubie Kultury w Worońcu.
[foogallery id=”19598″]
materiał: Biała Podlaska gmina
temat: Pracownia Zdobnictwa Ludowego w Worońcu / GOK Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki / Małgorzata Hanas
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki