Dziś zabieram Was za Bałtyk do Szwecji i podaję dousznie z menu Muzycznej Dziupli płytę „Nuet” kwintetu Dorena. Darmowa podróż w przepiękne skandynawskie krajobrazy, jaką Wam funduje jest odpowiednia w sam raz w ten jesienny klimat za oknami. Wystarczy znaleźć godzinkę wolnego czasu, najlepiej w takim momencie, kiedy kolory mienią się w pięknym jesienny słońcu. Potem zarzucamy słuchawki i nieśpiesznym krokiem ruszamy przed siebie w oniryczną opowieść.
Dorena założona oficjalnie w 2007 roku w okolicach szwedzkiego Göteborga ma na swoim koncie trzy albumy. Ten, który dziś prezentuję, jest ostatnim wydawnictwem grupy nagranym w 2013 r. Muzyka jaką gra band wpisuje się w popularny już od jakiegoś czasu w świecie gatunek post-rocka, a zespół nie ukrywa swoich inspiracji takimi tuzami gatunku, jak Explosions In The Sky czy Caspian. Jednakże nie ma mowy tu o kopii, grupa, co prawda czerpie w pełni ze sprawdzonych narzędzi i środków, budując ogólny klimat kompozycji ale i dodaje również sporo od siebie. Wtłacza w każdy utwór ciekawe rozwiązania, umiejętnie buduje napięcie, z wyczuciem stosuje ciekawe zabiegi aranżacyjne i rozmyślnie wykorzystuje dźwięki wyczarowane przez instrumenty. Zdecydowanie nie jest to muzyka wpadająca w utarty szablon. Nazwa Dorena jest łacińskim akronimem od: „De Omnibus Rebus Et Nonnullis Aliis” , co w tłumaczeniu brzmi: „o wszystkim i jeszcze trochę”. I tak dosłownie można odbierać ich twórczość.
Płyta „Nuet” to siedem kompozycji, każda mieniąca się innym odcieniem z całej palety barw. Są to utwory instrumentalne, które zawierają wokal spełniający jedynie rolę kolejnego instrumentu lub narzędzia do wypowiadania jedynie kilku słów, tudzież wersów. Mimo to, muzyka nie nudzi, cały czas coś się w niej dzieje. Niemal każda kompozycja wprowadza w stan hipnozy i buduje w głowie inną historię. Nie brak tu melancholijnych intonacji znajdujących się najczęściej na początku każdego utworu, ale nie brakuje również epickiego narastającego napięcia, mającego ujście w soczystych gitarowych riffach w dalszych fragmentach kompozycji. Często po mglistym fragmencie uderza nas w uszy wybuch energii, wzrost decybeli i zagęszczenie dźwięków. W brzmieniu albumu prócz udziału tradycyjnych instrumentów rockowej kapeli, jak gitara, bas i perkusja, biorą również udział smyki, delikatna elektronika oraz wspomniane wokalizy. Każda kompozycja dzięki bogactwie muzycznej treści wprowadza, co chwila w inny nastrój. Nie popsuje Wam jednak radości w indywidualnym odbiorze muzyki i odpuszczę sobie silenie się na interpretację muzyki zawartej na tym krążku. W przypadku tego gatunku i takich muzycznych opowieści jest to kompletnie niepotrzebne. Każda z tych pięknych kompozycji stwarza słuchaczowi idealne pole do indywidualnego odbioru i odczytywania płynących z niej obrazów. Wskazówką, naprowadzeniem, mogą być nazwy utworów. Tytuł samej płyty „Nuet” z języka szwedzkiego znaczy „Obecny”. Tytuł pierwszego utworu z krążka brzmi „Samper”, co w tłumaczeniu z łaciny oznacza „zawsze”. Czy nazwa płyty to klucz do każdego utworu? Sprawdźcie sami. Miłego słuchania!
PS. Nie wpadnijcie tylko błagam zasłuchani pod koła pojazdów mechanicznych na tym spacerze!
Skład zespołu:
Kim Ruiz (gitara, wokal)
Andreas Brandt (gitara)
Robin Lindström (gitara)
Simon Rohlén (gitara basowa)
Jonatan Tikas (perkusja)
Poniżej wideo do utworu „Dandelion” oraz playlista Spotify z całą płytą do przesłuchania. (Uwaga! Aby odsłuchać pełnych utworów należy założyć darmowe konto w Spotify oraz pobrać aplikację Spotify na swój komputer. (https://www.spotify.com/pl/) Bez tego można jedynie odsłuchać fragmentów utworów).
[ Muzyczna Dziupla to cykliczne materiały Radio Biper promujące muzykę ciekawą, oryginalną, różnorodną, wyróżniającą się smakiem, klimatem, ciekawą aranżacją. Promujemy tu muzykę, która styka się takimi gatunkami jak: rock, blues, jazz, alternatywa, inteligentna elektronika i wszystkie ich fuzje. Każdy odcinek to inna płyta i inna historia. Wybór płyt jest jak najbardziej subiektywny i podyktowany osobistym gustem autora cyklu.]
materiał: Muzyczna Dziupla
okładka płyty: http://deepelmdigital.com/
playlista: Spotify