Zagadka kryminalna wtopiona w dziewiętnastowieczny Bukareszt, przedstawiona wyrazistym stylem pisarskim – to książka „Życie zaczyna się w piątek” Ioany Pârvulescu. Rumuńska autorka była gościem salonu kultury „Literatura na Jasnej”. To cykliczne spotkania z europejskimi pisarzami, organizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
W środę 7 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Literatura na Jasnej. Gościem Komisji Europejskiej była Ioana Pârvulescu, autorka książki „Życie zaczyna się w piątek”. Niedawno przetłumaczona na język polski powieść została doceniona najpierw przez czytelników w Rumunii, a następnie w całej Europe. Książka w 2013 roku otrzymała Europejską Nagrodę Literacką.
Ioana Pârvulescu, wraz z tłumaczami Karoliną Brykner i Tomaszem Klimkowskim, przybliżyli uczestnikom spotkania tajemniczą atmosferę Bukaresztu końca XIX wieku. Fragmenty powieści przeczytała aktorka Teatru Narodowego Patrycja Soliman. Po książkę warto sięgnąć z wielu względów, jednak w dyskusji szczególnie podkreślono oniryczny klimat opisanego miasta, wciągającą zagadkę kryminalną i kunsztowny język. Powieść stała się punktem wyjścia do rozmowy o miejscu rumuńskiej literatury i sztuki w kulturze europejskiej, doświadczeniach historycznych i problemach związanych z przekładem.
Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce Marzenna Guz-Vetter podkreśliła, że spotkania literackie mają na celu przybliżenie nie tylko literatury, ale także aktualnych trendów w życiu kulturalnym państw członkowskich Unii Europejskiej. – W kontekście przypadającej w przyszłym roku 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich chcemy przypominać mieszkańcom Warszawy, że Unia Europejska to nie tylko rozporządzenia i dyrektywy, ale przede wszystkim wspólne dziedzictwo kulturowe – mówiła Marzenna Guz-Vetter.
Autorem i organizatorem cyklu „Literatura na Jasnej” jest Jacek Wasik, odpowiedzialny w PKE za promowanie wielojęzyczności. Spotkanie z Ioaną Pârvulescu odbyło się dzięki pomocy Rumuńskiego Instytutu Kultury w Polsce. Dyskusję moderował Michał Nogaś.
Następne spotkanie odbędzie się we wtorek 7 lutego 2017 r. Gościem będzie duński pisarz Kim Leine, którego powieść „Prorocy znad Fiordu Wieczności” ukazała się niedawno w polskim tłumaczeniu.
https://ec.europa.eu/poland/content/registration-form-4_pl
.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska