Już wiesz, że chcesz założyć lokatę bankową? Czas zatem zdecydować się na konkretną ofertę. W tym pomoże ci aktualny ranking takich produktów. Sprawdź, jak powinno być sporządzone dobre zestawienie lokat.
O tym, że Polacy mają problemy z oszczędzaniem mówi się nie od dziś. Aby poznać zwyczaje Polaków w tym zakresie, różne ośrodki regularnie przeprowadzają badania. Z ostatnio przedstawionych raportów wynika, że tylko 4 na 10 badanych osób ma nawyk regularnego odkładania części wynagrodzenia. Jeżeli chodzi o formy oszczędzania, to preferujemy konta i lokaty bankowe. To nie powinno dziwić – te formy oszczędzania cieszą się największą popularnością od lat.
Odkładać czy pomnażać?
Należysz do osób, które regularnie odkładają część otrzymywanego wynagrodzenia? Możesz się zatem zdecydować, czy wystarczy ci tylko regularne gromadzenie pieniędzy, czy też chcesz posiadane oszczędności pomnażać.
W pierwszym wypadku w zupełności wystarczy ci zwykłe konto bankowe. Na taki rachunek możesz zarówno wpłacać, jak i wypłacać pieniądze bez ograniczeń.
Zdecydowałeś się pomnażać oszczędności? Masz kilka możliwości, bo możesz skorzystać np. z:
• oprocentowanego rachunku bankowego –jest on o tyle dobrym rozwiązaniem, że zgromadzone pieniądze wypłacisz bez większego problemu w dowolnym momencie i – co istotne – bez utraty już wypracowanych odsetek;
• lokaty bankowej – w porównaniu z rachunkami oszczędnościowymi jest ona lepiej oprocentowana, choć – czego musisz mieć świadomość – na czas podpisanej z bankiem umowy tracisz dostęp do zdeponowanych pieniędzy.
W wyborze lokaty pomoże ranking
Skoro skuszony wizją zysków zdecydowałeś się na drugie rozwiązanie (czyli założenie lokaty bankowej), musisz wiedzieć, że możesz sobie znacząco ułatwić wybór takiego produktu. Jak? Wystarczy, że skorzystasz z jednego z wielu rankingów. Takie zestawienia są publikowane zarówno na stronach banków (np. https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych), jak i na portalach podejmujących tematykę finansową.
Abyś mógł wybrać lokatę, korzystając z rankingu tych produktów, to musisz wiedzieć, że takie zestawienie powinno uwzględniać jedynie aktualnie dostępne lokaty bankowe. Dodatkowo, obok każdej lokaty powinny znaleźć się podstawowe informacje na jej temat. Przykładowe to:
• minimalna i maksymalna kwota, którą można zdeponować na lokacie,
• czas trwania lokaty,
• wysokość oprocentowania,
• dla kogo produkt jest przeznaczony – niektóre lokaty znajdujące się na pierwszych miejscach rankingu mogą być dostępne wyłącznie dla nowych klientów danego banku.
Po rankingu czas na szczegółowe informacje
Ranking ma ci pomóc w wyborze kilku najatrakcyjniejszych aktualnie lokat. Ostateczną decyzję powinieneś jednak podjąć dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z produktem na stronie internetowej banku, w którego ofercie się on znajduje. Może się bowiem zdarzyć, że oferta przygotowana przez bank w praktyce nie będzie cię zadowalać – np. gdy znajdziesz zapisy, które skutecznie zniechęcą cię do podpisania umowy.
Mimo, że ranking nie uwzględnia wszystkich informacji o proponowanych produktach, to jednak warto do niego zajrzeć. Z jego pomocą szybko zorientujesz się, czy założenie lokaty właśnie teraz będzie dla ciebie korzystne.
materiał: materiały partnera wydawniczego
opracowanie: Leszek Niedaleki