Reklama

Reklama

Reklama video

Wisznice: Debata społeczna o bezpieczeństwie

Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej zaprosiła na otwartą debatę społeczną. Odbyła się ona w dniu 30 kwietnia 2018 roku w budynku Urzędu Gminy w Wisznicach, pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Tematyka spotkania obejmowała również bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Celem organizowanej debaty było zdiagnozowanie oczekiwań społecznych dotyczących poczucia bezpieczeństwa oraz popularyzowanie narzędzi Policji służących poprawie bezpieczeństwa publicznego m.in. „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, Aplikacji „Moja Komenda” czy programu „Dzielnicowy bliżej nas”. W trakcie debaty poruszona została także problematyka oszustw dokonywanych metodą na tzw. „wnuczka” oraz innych odmian tego typu przestępstwa.

W debacie udział wzięli:
zastępca Komendanta Miejskiego Policji – mł. insp. Andrzej Antoniewski, komendant Komisariatu Policji w Wisznicach – podinsp. Hubert Makaruk, policjanci z komendy w Wisznicach, dzielnicowi, przedstawiciele straży granicznej i straży pożarnej, wójtowie: gospodarz debaty – Piotr Dragan – wójt Wisznic, Kazimierz Weremkowicz – wójt Rossosza, Jerzy Czyżewski – wójt Łomaz, Marek Korpysz – wójt Sosnówki, Ewa Nuszczyk – przewodnicząca Rady Gminy w Wisznicach, dyrektorzy szkół, radni, sołtysi, mieszkańcy.

Mł. insp. Andrzej Antoniewski: – Do roku 2019 oddamy na terenie obejmującym zasięg Komisariatu Policji w Wisznicach dwie ważne inwestycje służące poprawie bezpieczeństwa. To budowany obecnie komisariat w Wisznicach i Posterunek Policji w Sławatyczach. Powinno to jeszcze bardziej wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i poziom prewencji, które już obecnie są na wysokim poziomie.

Podinsp. Hubert Makaruk: – Pod opieką policjantów z Wisznic jest aż sześć okolicznych gmin. Wisznice, Rossosz, Łomazy, Sosnówka, Tuczna i Sławatycze. Obszar porównywalny do niektórych powiatów w Polsce. Trwa budowa nowego komisariatu. Obecnie pracujemy w budynku jeszcze przedwojennym. Tu nie mamy możliwości zachowania obecnie wymaganych standardów pracy, jak i obsługi interesantów. Wraz z oddaniem do użytku nowego obiektu pojawi się możliwość wzmocnienia etatowego Komisariatu w Wisznicach. Tym bardziej będzie to konieczne w momencie uruchomienia Posterunku Policji w Sławatyczach. Główne obszary naszej działalności to działania związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Główne przestępstwa na tym terenie to drobne kradzieże i włamania.

Piotr Dragan, wójt Wisznic: – Walczyliśmy o zachowanie Komisariatu w Wisznicach. Rada Gminy podjęła w tym celu decyzje o przekazanie działki na Wygodzie pod budowę nowego obiektu. Wartość przekazanej nieruchomości to ok. 150 tysięcy zł. Dodatkowo wzięliśmy na siebie koszt opracowania dokumentacji projektowej. Corocznie na ten cel przekazujemy w formie dotacji 20 do 30 tysięcy zł. Obecność policji w Wisznicach to nie tylko prestiż dla miejscowości, ale też budowanie rangi ponadregionalnej w okolicy. Komisariat Policji w Wisznicach to też etaty pracy, jakie pozostały w gminie. Zauważyliśmy też, że policjanci, którzy są z innych, dalszych miejscowości i gmin przeprowadzają się do Wisznic z całymi rodzinami. Tu kupują dom bądź mieszkanie i stają się członkami naszej społeczności.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to jest ono na zadowalającym poziomie. Główne problemy dotyczą raczej bezpiecznego a w sumie rozsądnego korzystania z dróg. Nadmierna prędkość jazdy samochodami jest częstym tematem interpelacji na sesjach. Są ulice w Wisznicach i drogi w gminie gdzie, gdyby kierowcy dostosowali swoją jazdę do oznakowania, które już obowiązuje zmieniłoby to diametralnie i poziom bezpieczeństwa i ilość wykroczeń, jakie notowane są przez wisznicki komisariat. Nie jestem zwolennikiem wprowadzania drastycznych ograniczeń. Sam zauważyłem, że te 50 kilometrów na godzinę, jakie dozwolone są wisznickich ulicach w zupełności wystarcza, aby pokonać zaplanowaną do przejechania lokalnie trasę.

Nie ma sensu gnać wąskimi, pełnymi ludzi i samochodów uliczkami. Kolejny temat to obwodnica Wisznic. To prawda, że jej budowa na odcinku Dubica – droga krajowa nr. 63 znacząco poprawiłaby bezpieczeństwo w samych Wisznicach i odciążyła ruch w centrum. Jednak po pierwsze nie stać samego samorządu na realizację ok. 15 milionowej inwestycji. Po drugie boję się, że stać się może u nas to, co w Kocku. Tam po oddaniu obwodnicy miasta zupełnie zamarł ruch handlowy w samym mieście. Dziś widzimy, że kierowcy bardzo często zatrzymują się w naszych sklepach i robią tu zakupy „po drodze”. Co będzie w momencie uruchomienia objazdu Wisznic? Takie decyzje należy bardzo rozsądnie skalkulować.

Kazimierz Weremkowicz, wójt Rossosza: – Gmina jest raczej bezpieczna. Nie odnotowujemy na naszym terenie poważniejszych przestępstw. Zagrożenia dotyczą głównie kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przez gminę biegnie droga wojewódzka nr 812. Udało nam się na jej całej długości w Rossoszu pobudować chodniki, a w kierunku na cmentarz chodnik i ścieżkę rowerową. Dopracowana została też organizacja ruchu samochodów i pieszych przy samym cmentarzu. Obecnie realizujemy remonty dróg i budowę chodników przy drogach powiatowych. To pozwoli nam usunąć kolejne niebezpieczne elementy dotyczący ruchu drogowego.

Jerzy Czyżewski – wójt Łomaz: – Dzięki interwencjom Gminy, wskazaniom, które miejsca na naszym terenie wymagają specjalnego dozoru lub też poprawy bezpieczeństwa udało się sporo w ostatnim czasie zrobić. W Dubowie przy drodze 812 już na całym przejeździe przez miejscowość zbudowano chodnik. W Łomazach nowe oświetlenie pojawiło się na niebezpiecznych i dotąd słabo wieczorem i nocą oświetlonych skrzyżowaniach dróg. Na Placu Jagiellońskim przy Banku Spółdzielczym wprowadziliśmy nową organizację ruchu, pojawiło się też oznakowanie poziome.

Być może utrudniło to życie samym kierowcom, bo nie można już bezpośrednio od strony Placu Jagiellońskiego przy banku zaparkować, ale znacząco poprawiło to poziom bezpieczeństwa w tym miejscu i usprawniło ruch aut – a o to przecież nam chodziło. W roku 2017 uruchomiliśmy też na prośbę mieszkańców Policyjny Punkt Obsługi. Dzielnicowy miał tam swój lokal, w którym przyjmował zgłoszenia. W ciągu całego roku skorzystały z tego Punktu dwie osoby, wpłynęły trzy zgłoszone problemy. Po swoistym „eksperymencie” postanowiliśmy w tym roku nie uruchamiać go ponownie. Doszliśmy do wniosku, że jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie i że więcej dobrego zrobi dzielnicowy, patrolując teren gminy.

Marek Korpysz – wójt Sosnówki: – Mieszkańcy na terenie naszej gminy czują się bezpiecznie. Inwestycji wymagają natomiast drogi, jakie przez teren naszej gminy przebiegają. Głównie chodzi nam o poprawę bezpieczeństwa na drodze nr 63. Od kilku już lat zgłaszamy potrzebę przebudowy skrzyżowania tej trasy z drogami na Przechód i Sosnówkę. Gmina sama nie ma uprawnień do inwestycji na drogach krajowych, dodatkowo inwestycja w budowę na przykład ronda w tym miejscu jest inwestycją drogą i o wiele przekraczającą nasze skromne środki finansowe. To zadanie powinno wziąć na siebie albo województwo albo właściciel drogi – drogi krajowej.



materiał: Radiobiper Wisznice
temat: Wisznice gmina / Komisariat Policji w Wisznicach / Rossosz gmina / Łomazy gmina / Sosnówka gmina / BRD
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama