„Grające place zabaw” – to nazwa projektu jaki był realizowany w ubiegłym roku przez Tomasza Kozdraja – muzyka, twórcy instrumentów w ramach stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt animacji i edukacji kulturalnej „Grające Place Zabaw”, skierowany był m.in. do dzieci i młodzieży uchodźczej, zamieszkującej Ośrodki dla Cudzoziemców na Lubelszczyźnie. W ramach projektu prowadzone były zajęcia muzyczne, warsztaty wykonywania prostych instrumentów muzycznych, a także instalacje do Grających Placów Zabaw ( instalacje, składające się z dwóch elementów każda, zostały przekazane do Ośrodków dla Cudzoziemców w Łukowie i Kolonii Horbów oraz do Szkoły Podstawowej w Bezwoli). Oprócz tych działań, nagrano jeszcze kilka utworów muzycznych z osobami z Krymu, z muzykiem syryjskim i senegalskim, we współpracy z polskimi muzykami. I te właśnie utwory, nagrane na Wolnych Licencjach, do rozpowszechniania dla słuchaczy, chcemy zaproponować Państwu. Nagrania powstawały w studio nagraniowym w Majdanie Kozłowieckim u Czarka Sochy.
Autor projektu mówi o sobie -Jestem muzykantem, pasjonatem i wielbicielem muzyki, a także twórcą instrumentów. Pochodzę z Łodzi, ale 30 lat temu przeniosłem się na podlubartowską wieś, gdzie już istniało tzw. „zagłębie bębniarskie”, znane w całej Polsce i poza nią. Zapragnąłem wtedy mieć własny instrument i go zrobiłem. Od tej pory wykonuję ręcznie instrumenty perkusyjne; tak rozpoczęła się moja muzyczno-rzemieślnicza przygoda.
Poszukując nowych dźwięków, słuchając muzyki folkowej, etnicznej, world music, czerpałem inspiracje do tworzenia nowych instrumentów. Obecnie oprócz bębnów, takich jak djembe, conga, dunduny, robię ręcznie kalimby z drewna i z kokosa, rury didgeridoo i kije deszczowe z bambusa, burzowce, dzwonki, a także gazofony (zwane także tunk drum lub happy drum) i tych ostatnich wykonuję najwięcej.
Dzięki muzyce, graniu na instrumentach i wytwarzaniu ich, poznałem wiele kultur. Grałem muzykę żydowską, arabską, romską, afrykańską i reggae, a od kilku lat współpracuję z uchodźcami z Kaukazu (głównie z Czeczenami). Nagrałem z nimi kilka piosenek, których można posłuchać na Youtube. Instrumenty to tylko narzędzia do przekazywania ludziom radości płynącej z muzyki, wydobywania i słuchania dźwięków, ale moją pasją jest także prowadzenie warsztatów nauki gry dla ludzi w każdym wieku. Bo zaletą tych instrumentów jest to, że każdy może się na nich szybko nauczyć grać. Często są wykorzystywane w przedstawieniach teatralnych. Prowadziłem też wielokrotnie naukę robienia bębnów dla młodzieży z różnych środowisk, w tym z Domu Dziecka. Każdy z uczestników kończył pracę jako szczęśliwy posiadacz własnoręcznie wykonanego bębna.
Więcej informacji o projekcie: << http://bebnywarsztaty.pl/ >>
materiał: Województwo Lubelskie
tekst / zdjęcie / filmy: Tomasz Kozdraj