Reklama

Reklama

Reklama video

Województwo: Chybiona dekomunizacja – Bataliony Chłopskie to nie komuniści

Zarząd Wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie wystosował pismo do Wojewody Lubelskiego oburzony umieszczeniem na liście tablic i pomników przeznaczonych do tzw. „dekomunizacji” obiekty upamiętniające bohaterską walkę Batalionów Chłopskich z niemieckim okupantem na terenie gminy Ostrów Lubelski.

W liście czytamy:

W nawiązaniu do opublikowanej przez pana listy tablic i pomników przeznaczonych do tzw. „dekomunizacji” pragniemy wyrazić wielkie zdumienie i zaniepokojenie tym, że na powyższej liście znalazły się m.in. obiekty upamiętniające bohaterską walkę Batalionów Chłopskich z niemieckim okupantem na terenie gminy Ostrów Lubelski. Chodzi dokładnie    o tablicę w byłym budynku straży pożarnej w miejscowości Bójki, upamiętniającej zwycięską potyczkę z brygadą SS „Wiking” 6 maja 1944 r. oraz pomnik przy ul. Królewskiej w Ostrowie Lubelskim poświęcony poległym w tejże potyczce żołnierzom Batalionów Chłopskich.

            Nie możemy zrozumieć czym podyktowane było wyznaczenie tychże obiektów do usunięcia z przestrzeni publicznej. Czy jest to działanie umyślne mające na celu wymazanie z kart historii zasługi ludowców w walce z okupantem, czy może zwykły brak wiedzy na temat dziejów i roli Batalionów Chłopskich w czasie II Wojny Światowej?

            Przypominamy panu Wojewodzie, że Bataliony Chłopskie były konspiracyjną organizacją zbrojną polskiego ruchu ludowego, powołaną w celu obrony polskiej wsi przed terrorem niemieckim i eksploatacją gospodarczą. W jej szeregach walczyło około 170 tysięcy ludzi, co czyniło ją po Armii Krajowej, drugą największą formacją zbrojną na terenie ówczesnego Generalnego Gubernatorstwa      i Wielkopolski.  Jej członkowie organizowali wiele akcji bojowych i dywersyjnych. Wspólnie z  Armią Krajową, żołnierze Batalionów Chłopskich wystąpili na Zamojszczyźnie przeciwko terrorowi wysiedleń przeprowadzanych przez niemieckiego okupanta, czego dowodem były m.in bitwy i potyczki pod Wojdą, Zaborecznem czy Osuchami.

Mając na uwadze powyższe apelujemy, również w imieniu lokalnych społeczności, do pana Wojewody o ponowną analizę listy pomników i tablic do tzw. „dekomunizacji” ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci poświęconych działalności Batalionów Chłopskich. Nie takiej chyba „dekomunizacji” oczekujemy. Tym bardziej w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,  o którą wielu „dekomunizowanych” w czasie II wojny światowej także walczyło.

Z wyrazami szacunku

Zarząd Wojewódzki

Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie


materiał: Województwo
pismo: Daniel Słowik, Dyrektor Biura ZW PSL w Lublinie
zdjęcie: arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama