22 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się kolejne ciekawe spotkanie w temacie historii Południowego Podlasia. Tym razem prelegentem był archeolog z bialskiego Muzeum Południowego Podlasia Mieczysław Bienia. Obecni w rekordowej liczbie goście spotkania usłyszeli ciekawą prelekcję pt. „Pradzieje i wczesne średniowiecze Białej Podlaskiej i okolic”.
Trzeba przyznać na wstępie, że zainteresowanie tematem zamierzchłej przeszłości naszego regionu przeszło oczekiwanie nawet samych organizatorów spotkania. Sala Działu Wiedzy o Regionie wypełniła się do granic możliwości, co tylko może świadczyć o tym, że nasi mieszkańcy są niezwykle zainteresowani tym tematem. Przyczynić się do tego mogły również ubiegłoroczne odkrycia archeologiczne na terenie gminy Drelów, które rozpaliły niewątpliwie emocje u wszystkich miłośników archeologii, poszukiwaczy i historyków, ale i zwykłych mieszkańców regionu.
Pan Bienia w swojej prezentacji przedstawił odkrycia archeologiczne na Południowym Podlasiu dotyczące szerokiego zakresu czasowego, od najdawniejszych dziejów i pierwszych udokumentowanych u nas śladów obecności człowieka z okresu paleolitu schyłkowego (ok. 12-11 tys. p.n.e.), aż po tzw. „świt chrześcijaństwa” w okresie wczesnego średniowiecza.
– Archeologia jest nauką specyficzną, ponieważ badamy najstarsze dzieje człowieka, zazwyczaj te niepisane, ale również i pisane. Posługujemy się zupełnie innymi faktami niż historycy, posługujemy się bowiem rzeczami materialnymi. Intencją tych, którzy te rzeczy gubili, czy nam zostawiali, nie było to, żeby nam dostarczyć informacji poprzez te przedmioty. Nie zdawali sobie sprawy, że pare tysięcy lat później znajdą się ludzie, którzy będą próbowali drążyć ich dzieje, ich przeszłość na podstawie nielicznych materialnych śladów ich bytności na tym terenie – powiedział bialski archeolog Mieczysław Bienia.
Prelekcja ubogacona była prezentacją zawierającą zdjęcia najciekawszych wykopanych obiektów. Kilka ze znalezisk archeolog przyniósł również ze sobą, wśród nich znalazł się m.in. jeden z najcenniejszych obiektów w bialskich zbiorach tzw. miecz wikingów.
Zaprezentowane wybrane znaleziska archeologiczne, to plon prac prowadzonych przez archeologa na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wiele z nich, to jak podkreślał unikaty w skali kraju, które nigdzie indziej nie występują lub w bardzo małej ilości. W opowieści pojawiały się często takie określenia odnoszące się do znalezisk, jak: „niezwykłe”, „unikatowe”, „wyjątkowe”. Wiele z tych przedmiotów to bezcenny skarb w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia. Wedle zapowiedzi placówki, mają być one w niedalekiej przeszłości zaprezentowane mieszkańcom na stałej wystawie, co powinno z pewnością ucieszyć każdego miłośnika historii i archeologii Południowego Podlasia. W czasie prelekcji nie mogło oczywiście zabraknąć tematu ubiegłorocznych odkryć archeologicznych na terenie gminy Drelów m.in. śladów plemienia Gotów w Witorożu i skarbu monet – 75 srebrnych denarów rzymskich z okresu II-III wieku.
Opowiadając o znaleziskach wykopanych podczas różnych badań w naszym regionie, padały także stwierdzenia: „trudne do wytłumaczenia”, „niemożliwe, aby to tu było”, co niewątpliwie jeszcze bardziej rozpalało wyobraźnie słuchaczy, którzy zaintrygowani opowieściami przez blisko dwie godziny słuchali prelekcji niemal z zapartym tchem. Na koniec była okazja do zadania kilku pytań, na które pan Mieczysław starał się w sposób wyczerpujący odpowiedzieć.
Spotkaniu z Mieczysławem Bienią towarzyszyła również wystawa książek i innych dokumentów ze zbiorów Działu Wiedzy o Regionie poświęconych archeologii na Podlasiu.
Prelekcja nie wyczerpała tematu i wedle zapewnień samego prelegenta, jak i organizatora, będzie kontynuowana na kolejnych spotkaniach regionalnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej. Tematy dotyczyć będą m.in. badań archeologicznych na Zamku w Janowie Podlaskim oraz odkryć na terenie bialskiego zespołu parkowo – pałacowego Radziwiłłów.
Warto na koniec wspomnieć o istniejącym przy Muzeum Południowego Podlasia Kole Naukowym „Fibula”, które pod wodzą Mieczysława Bieni gromadzi archeologów i pasjonatów archeologii. Ich wspólne prace w ostatnim okresie dostarczają wielu znakomitych i fascynujących odkryć. Zainteresowanych współpracą z Kołem odsyłamy do kontaktu z bialska placówką muzealną.
***
Mieczysław Bienia urodził się na Śląsku. Studiował archeologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1991 r. mieszka w Białej Podlaskiej. Początkowo pracował w bialskim Oddziale Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Od 1995 r. pracuje w bialskim Muzeum Południowego Podlasia. Kieruje utworzonym wówczas Działem Archeologii.
Popularyzuje wiedzę o najstarszych dziejach Podlasia i badaniach archeologicznych. Opracował i zredagował kilka publikacji, m.in. Grodziska wczesnośredniowieczne istniejące i domniemane na terenie dzisiejszego województwa bialskopodlaskiego, Tajemnice Janowskiego Zamku: opowieść o odkryciach archeologicznych na Zamku w Janowie Podlaskim (współautor z Małgorzatą Bienią), Przygoda z archeologią i Przygoda z archeologią II czyli o obozie archeologicznym w Horodyszczu i najstarszych dziejach miejscowości słów kilka. Zamieszczał artykuły w wielu wydawnictwach zbiorowych i czasopismach, w tym w regionalnych: Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym i Nadbużańskich Sławatyczach.
[foogallery id=”84644″]
materiał: Radiobiper Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa