Od 1 stycznia 2017 weszły w życie przepisy ułatwiające sprzedaż żywności przez rolników. Najważniejszym celem Ustawy z dnia 16 listopada 2016 „o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników” jest stworzenie polskim rolnikom lepszych możliwości rozwoju produkcji i sprzedaży konsumentom finalnym żywności wyprodukowanej w całości lub części z własnych upraw, chowu lub hodowli poprzez uregulowanie kwestii prawnych prowadzenia rolniczego handlu detalicznego w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności i przepisów podatkowych.
Ustawa wprowadza zmiany do następujących ustaw:
Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o działach administracji rządowej, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego. Poniżej przedstawiam najbardziej istotne zmiany odnośnie wymienionych ustaw w zakresie prowadzenia działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Ustawa wprowadza pojęcie „rolniczy handel detaliczny” i jego definicję.
Zgodnie z definicją w ustawie „rolniczy handel detaliczny” – handel detaliczny w rozumieniu art. 3. Ust. 7 Rozporządzenia 178/2002 (WE) polegający na zbywaniu konsumentowi finalnemu, o którym mowa w art. 3, ust.18 tego samego Rozporządzenia, żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, chowu lub hodowli podmiotu działającego na rynku spożywczym.
Aby działalność została uznana za rolniczy handel detaliczny musi spełniać następujące warunki:
– produkcja i zbywanie żywności są dokonywane w ilościach dostosowanych do potrzeb konsumentów końcowych, – produkowana i zbywana żywność nie może stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa i wpływać niekorzystnie na ochronę zdrowia publicznego, – działalność podlega nadzorowi właściwych organów, – zbywanie żywności odbywa się do wysokości ustalonych rozporządzeniem limitów, – zbywana żywność musi pochodzić w całości lub części w własnych upraw, chowu lub hodowli, – dokumentowanie ilości zbywanej żywności, – zbywanie żywności odbywa się bez udziału pośrednika, wyjątkiem jest zbywanie żywności podczas wystaw i festynów organizowanych w celu promocji żywności, – w miejscu zbywania żywności oznakowanie „rolniczy handel detaliczny”, wraz danymi, takimi, jak – imię i nazwisko, adres prowadzenia produkcji, weterynaryjny numer identyfikacyjny, – rejestracja rolniczego handlu detalicznego we właściwej inspekcji,
Ustawa wskazuje organy do sprawowania nadzoru nad bezpieczeństwem zdrowotnym żywności produkowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Nadzór nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego i żywności zawierającej jednocześnie w swoim składzie środki pochodzenia niezwierzęcego sprawuje Inspekcja Weterynaryjna. Natomiast nadzór nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia niezwierzęcego pełni Państwowa Inspekcja Sanitarna. Sprawowanie nadzoru nad jakością handlową żywności znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym powierzono Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia
określił drogą rozporządzeń maksymalną ilość żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz wymagania higieniczne dla podmiotów prowadzących ten handel
Wprowadzenie korzystniejszych przepisów dotyczących podatku dochodowego dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny. Ustalono kwotę zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do wysokości 20.000 zł przychodów rocznie z rolniczego handlu detalicznego. Przychody ze zbywania żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego zaliczane są do przychodów z innych źródeł.
Spełnione muszą być określone w ustawie warunki:
– produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego przetwarzane są w sposób inny niż przemysłowy, – sprzedaż nie jest dokonywana na rzecz osób prawnych lub osób fizycznych na potrzeby prowadzenia przez nie działalności pozarolniczej, – przetwarzanie i sprzedaż żywności nie odbywa się przy zatrudnianiu osób na podstawie umów. Wyjątkiem jest ubój w rzeźni, obróbka poubojowa, rozbiór i klasyfikacja mięsa, przemiał zbóż, tłoczenie oleju lub soku oraz sprzedaży podczas wystaw, festynów, targów organizowanych w celu promocji żywności – w tych przypadkach możliwe, a czasami konieczne jest zatrudnienie,
– sprzedaż odbywa się wyłącznie w miejscu wytworzenia lub w miejscach do prowadzenia handlu, – musi być prowadzona ewidencja sprzedaży. Ewidencja uwzględnia datę przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco oraz ilość i rodzaj produktów, – ilość produktów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego z własnej uprawy, chowu lub hodowli użytych do produkcji wyrobu musi stanowić co najmniej 50 %. Za produkt roślinny pochodzący z własnej uprawy uważa się też mąkę, kaszę, płatki, otręby, oleje i soki wytworzone z surowców z własnej uprawy.
materiał: LODR w Końskowoli
foto: freeimages.com
opracowanie na podstawie przepisów ustawy: Bożenna Warda – LODR w Końskowoli.