Upływające dwa miesiące, od poprzedniej Sesji Rady Gminy, przyniosły kilka ważnych wydarzeń w życiu Gminy Kodeń.
1. Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady segregacji śmieci. Pomimo zwiększenia ilości segregowanych i wywożonych frakcji udało nam się utrzymać dotychczasowy poziom opłat za wywóz odpadów dla mieszkańców.
2. Zakończony został montaż 162 solarów w Gminie Kodeń. Po początkowych problemach firma instalująca solary zakończyła inwestycję 28 lutego, czyli na cztery miesiące przed planowanym terminem.
Przed nami instalacja pieców w jednostkach organizacyjnych gminy: w Domu Kultury Zabłocie, Urzędzie Gminy, Gminnym Centrum Kultury oraz w budynku ośrodka zdrowia.
Niestety po raz drugi zmuszeni byliśmy unieważnić przetarg na montaż pieców c.o. na biomasę u mieszkańców gminy. Pieców takich ma być 20. Powodem unieważnienia przetargów jest przekroczenie, w złożonych ofertach, kwoty przeznaczonej przez Gminę na realizacje przedsięwzięcia. Podobna sytuacja ma miejsce z 22 pompami ciepła. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie trzeci przetarg.
3. Trwają prace przygotowawcze do rozpisania przetargu na remont i doposażenie szkoły. Na takim samym etapie jest projekt „Rozwój infrastruktury społecznej w Gminie Kodeń”. W ramach tego projektu – przypomnę – przeprowadzimy remont pomieszczeń Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej, a także wyremontowane zostaną budynki Domu Nauczyciela w Kopytowie i Agronomówki w Zabłociu.
4. 1 marca rozpoczął się proces rekrutacji dzieci do przedszkola oraz zapisy uczniów do klasy pierwszej szkoły podstawowej w Kodniu. Informacje i odpowiednie kwestionariusze można uzyskać m.in. na stronie Internetowej naszej gminy.
5. Zakończył się roczny program „Przedszkolaki Zgrana Paka”. Program będzie kontynuowany przez kolejne dwa lata ze środków własnych Gminy.
6. Non stop prowadzone są czynności związane z właściwym utrzymaniem naszych dróg gminnych.
W miarę konieczności i potrzeb odśnieżamy lub sypiemy piaskiem i solą po drogach i chodnikach.
7. Korzystając z zimowej aury prowadzone były i są prace nad pozyskaniem drewna na przyszły sezon grzewczy. Nad Bugiem wycięliśmy 30 drzew, wycięto drzewa i krzaki na dwóch drogach w Olszankach oraz na drodze w Dobratyczach.
22 stycznia Marszem na Kodeń mieszkańcy uczcili 155 rocznicę zwycięskiej bitwy o Kodeń rozpoczynającej Powstanie Styczniowe w naszym regionie. Wśród uczestników uroczystości składania kwiatów u stóp tablicy upamiętniającej udział mieszkańców Kodnia w Powstaniu Styczniowym był Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk.
Początek roku to także kilka imprez artystycznych i sportowych. 14 stycznia odbył się kolejny już XVII Przegląd Grup i Zespołów Kolędniczych.
Od 29 stycznia do 7 lutego podwoje Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki było otwarte dla uczniów, którzy w tym czasie mieli ferie zimowe.
8 lutego przeprowadzony został przez GCKSiT w Kodniu oraz nauczycieli ZPO Kodeń II Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego.
10 lutego odbył się kolejny Bal Karnawałowy. Przy zespole muzycznym bawiło się ponad sto osób.
19 lutego Gminne Centrum Kultury zorganizowało wernisaż wystawy Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej z Włodawy.
28 lutego br., w Lublinie, miała miejsce uroczystość wręczenia wyróżnień Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublinie dla uczestników konkursu „Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej”.
Wśród wyróżnionych jest Gmina Kodeń.
Na zakończenie winny jestem Państwu informację dotyczącą rozstrzygnięć kontroli Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie przeprowadzonej w ubiegłym roku w Kodniu po otrzymaniu donosu od jednego z mieszkańców Kodnia.
W wyniku kontroli Gmina Kodeń poniesie tzw. opłatę podwyższoną za wydobycie bez koncesji w wysokości 5.616,80 zł.
materiał: Gmina Kodeń
tekst / zdjęcie: UG w Kodniu