01 lutego w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się kolejne ciekawe spotkanie o regionie. Tym razem prelekcję wygłosił Witalij Biedrzycki – pracownik muzeum zamku w Nieświeżu na Białorusi. Prelegent poruszył temat powiązań Nieświeża z Biała Podlaską oraz przedstawił dzieje zamku w Nieświeżu. Nie zabrakło również wielu nieznanych faktów i ciekawostek związanych z Radziwiłłami i Nieświeżem. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna.
– Aleksander Ludwik Radziwiłł nie licząc na ordynację nieświeską na pewno czuł się trochę ciasno w rodowym zamku swojego ojca Mikołaja „Sierotki” i postanowił w 1622 roku zbudować swoją własną rezydencję, wybierając malowniczą Białą. Od 1594 roku Biała stała się własnością Radziwiłłów i całą swoją historią została powiązana z losem właścicieli Radziwiłów nieświeskich. Tacy Radziwiłłowie, jak: Mikołaj Krzysztof „Sierotka”, Aleksander Ludwik, Kazimierz Michał, Anna z Sanguszków, Kazimierz Michał „Rybeńko”, Karol Stanisław „Panie Kochanku”, Dominik Hieronim, są częścią historii tak w Nieświeżu tak i Białej – mówił podczas spotkania prelegent Witalij Biedrzycki.
W drugiej części spotkania pan Witalij przedstawił dzieje zamku w Nieświeżu oraz działalność placówki muzealnej, która obecnie znajduje się w jego wnętrzach. Słuchacze dowiedzieli się również o nieświeskich Radziwiłłach a zwłaszcza ich losach po II wojnie światowej. Zebrani obejrzeli także krótkie filmy promujące zamek w Nieświeżu oraz zdjęcia z imprez organizowanych przez muzeum.
Zamek w Nieświeżu w przeciwieństwie do bialskiego przetrwał do naszych czasów. Po wojnie znajdowało się w nim sanatorium. W 1994 r. uznany został przez władze białoruskie za narodowy pomnik historii i kultury. W 1997 r. rozpoczęto restaurację zamku. W 2001 r. zespół zamkowy został przekazany Narodowemu Muzeum-Rezerwatowi Historyczno-Kulturalnemu Nieśwież. W 2005 r. trafił on na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2012 r. ukończono prace konserwatorskie i muzeum otwarto dla publiczności. Obecnie jest to jedna z największych atrakcji turystycznych na Białorusi. W 2016 roku muzeum w Nieświeżu otrzymało prestiżową nagrodę Europa Nostra.
Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu bialskiego regionalisty Cezarego Nowogrodzkiego z Centrum Turystyki Regionalnej „Przy Trakcie”.
[foogallery id=”75835″]
materiał: Radiobiper Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa