Reklama

Reklama

Reklama video

Flash mob „Tacy sami..” w ramach projektu socjalnego (film) (galeria)

„Zaburzenia psychiczne-Tabu? Poznaję, akceptuję, świadomie pomagam” to tytuł projektu który swój finał miał podczas zainicjowanego flash mobu „Tacy sami..”. Samo wydarzenie (flash mob) odbyło się 13 stycznia 2017 r. w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Zapraszamy do zapoznania się z opisem projektu, celami, wynikami. Zapraszamy do fotorelacji i do obejrzenia FILMU!!

Ponad 27 % dorosłych Europejczyków, a co czwarta osoba w Polsce, doświadcza w ciągu roku przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego.

Co roku z powodu samobójstw umiera więcej osób, niż ginie w wyniku wypadków drogowych, zabójstw, HIV/AIDS, a przyczyną 90% samobójstw są zaburzenia psychiczne.

Zły stan zdrowia psychicznego kosztuje Unię Europejską około 3-4 % PKB, głównie na skutek utraty produktywności. Dlatego też tak ważne są podejmowane działania związane z ochroną zdrowia psychicznego, jego profilaktyką, ale również wspierające osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Jest to tym ważniejsze, iż w dalszym ciągu problem zaburzeń psychicznych jest tematem tabu. O chorobach psychicznych się nie mówi, a osoby chore psychicznie są stygmatyzowane, traktowane jak „współcześni trędowaci”, marginalizowani, wykluczeni.

Projekt socjalny „Zaburzenia psychiczne -Tabu? Poznaję, akceptuję, świadomie pomagam”, realizowany przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej, Marzennę Artecką-Wichlaj, był próbą detabuizacji problemu zaburzeń psychicznych wśród mieszkańców miasta Białą Podlaska.

Adresowany był zarówno do osób z problemem zaburzeń psychicznych, rodzin, w których ten problem występuje, do pracowników socjalnych, jak i do społeczności lokalnej. Miał na celu pokazanie, iż zaburzenia psychiczne winne być traktowane na równi z innymi chorobami somatycznymi.

Osobom chorym psychicznie należy się takie samo wsparcie i współczucie jak chorym na grypę. Nie powinni się wstydzić swoich problemów, mówić o nich otwarcie i oczekiwać właściwej, profesjonalnej pomocy.

W dzisiejszych czasach rozwój medycyny oraz dostępność środków i leków nowej generacji powodują, że osoba chora psychicznie może świetnie funkcjonować w swojej rodzinie, środowisku czy pracy. Jedynym warunkiem jest akceptacja jej choroby i życzliwość ludzi z najbliższego otoczenia.

W ramach projektu zorganizowano m.in. flah mob pod nazwą: „Tacy sami…”

W wydarzeniu tym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej pod kierunkiem dyrektor Violetty Chmielewskiej (ok. 60 osób), uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej pod kierunkiem dyrektor Barbary Trochimiuk (ok. 10 osób), uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy – kierownik Anna Utka (ok. 10 os.) oraz uczniowie różnych bialskich szkół, uczęszczających na zajęcia taneczne do Szkoły Tańca Boogie Town, kierowanej przez Małgorzatę Jagiełło (ok. 40 os.)

Choreografię i muzykę przygotowała Szkoła Tańca Boogie Town oraz dyr. Violetta Chmielewska w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Od października 2016 r. odbywały się w Szkole Tańca bezpłatne zajęcia taneczne przygotowujące do flash moba. Łącznie w zajęcia brało w udział ok. 100 uczniów, w tym osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Samo wydarzenie (flash mob) odbyło się 13 stycznia 2017 r. w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Ideą tego przedsięwzięcia była chęć pokazania, iż możliwa jest integracja osób z zaburzeniami psychicznymi ze społecznością lokalną. Nie muszą być oni dyskryminowani, potrafią tak samo odczuwać, cieszyć się, bawić się.

Założenia projektu spotkały się z ogromnym zrozumieniem i poparciem wszystkich osób zaproszonych do współpracy. Wszyscy z niebywałym zaangażowaniem włączyli się w jego realizację.

Młodzież biorąca udział w projekcie wykazała, iż nie ma oporów przed realizowaniem wspólnych przedsięwzięć z osobami niepełnosprawnymi, w tym z upośledzeniem umysłowym. Razem bardzo dobrze się bawili.

Sukcesem tego projektu nie była zatem jakość wykonania flash moba (chociaż udał się bardzo dobrze), lecz ilość osób w nim występująca i zaangażowana w jego realizację. Miał on duże znaczenie edukacyjne i wychowawcze. Ze względu na zasięg jego przekazu może mieć znamiona kampanii społecznej.

Zapał z jakim był przygotowywany może rokować na powtórzenie go w późniejszych terminach, np. w centrum miasta, z zamiarem jeszcze większego zaangażowania społeczności lokalnej. Realizatorzy projektu bardzo dziękują wszystkim za zaangażowanie i pomoc w jego realizacji.

[foogallery id=”6674″]

materiał: Radiobiper
temat: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej
tytuł projektu: Projekt socjalny „Zaburzenia psychiczne -Tabu? Poznaję, akceptuję, świadomie pomagam”
tekst: Marzenna Artecka – Wichlaj MOPS Biała Podlaska / Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama